مسئول روابط عمومی اداره کل محیط زیست استان آذربایجان شرقی گفت: این آتش سوزی که از ظهر روز گذشته در منطقه حفاظت شده ارسباران آغاز شده بود در ساعات اولیه امروز مهار شد.

به گزارش تبریزمن، داود قاسم زاده اظهار کرد: با اعلام وقوع آتش سوزی، تیم واکنش سریع اداره کل حفاظت محیط زیست از ساعات اولیه به همراه ادارات تابعه در شهرستان های جلفا، کلیبر و خداآفرین در منطقه حضور شدند.

وی ادامه داد: یک فروند بالگرد نیز از مرکز استان برای کمک رسانی و انتقال نیروها به ارتفاعاتی که مورد حریق قرار گرفته بود به منطقه ارسال شد.

قاسم زاده گفت: بر اساس برآوردهای اولیه ۴۰ تا ۵۰ هکتار از اراضی منطقه حفاظت شده ارسباران دچار حریق شدند که یک هکتار آن از جنگل های ارسباران و بقیه مراتع، پوشش گیاهی و درختچه در آتش سوختند.

مسئول روابط عمومی محیط زیست استان آذربایجان شرقی افزود: در مهار این آتش سوزی علاوه بر محیط بانان، جوامع محلی، نیرهای هلال احمر، منابع طبیعی، دهیاری، بخشداری و نیروهای نظامی و انتظامی حضور داشتند.

وی با بیان اینکه دلیل آتش سوزی در دست بررسی است، گفت: فرماندهی تیم واکنش سریع به همراه نیروهای امدادی تا حصول اطمینان نهایی از اطفای حریق در محل حضور دارند و گشت هوایی نیز برای بررسی منطقه اعزام شده است.

وسعت جنگل های ارسباران ۱۶۴ هزار هکتار است که از این وسعت ۱۴۸ هزار هکتار به عنوان جنگل حمایتی و حفاظتی گزارش شده است.

گونه های گیاهی ارسباران شامل؛ بلوط اوری، بلوط سفید، ممرز، کرب، کرکو، کیکم، سرخدار، بارانک، گیلاس وحشی، آردوج، بنه، تیس، ملچ، اوجا، ذغال اخته، قره غات، ال، پر و … است.

جنگل های ارسباران واقع در شمال استان آذربایجان شرقی و حاشیه رودخانه مرزی ارس یک منطقه حفاظتی است و یونسکو آن را به عنوان منطقه ای حفاظتی و ذخیره گاه بیوسفر (ژنتیکی) در کره زمین معرفی کرده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :