مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌شرقی گفت: آذربایجان‌شرقی یکی از استان‌های مهاجرفرست به شمار می‌رود و نیروی جوان و فعال ما برای یافتن شغل به استان‌های همجوار مهاجرت می‌کند.

به گزارش تبریزمن، میراحد حسینی عصر امروز در دیدار تشکل‌های کارگری استان با استاندار آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: نیروی کار نقش بسیار موثری در تنظیم روابط بازار کار و پیشبرد اهداف اقتصادی دارد و هرقدر مسئولان در جهت تأمین رفاه قشر زحمتکش کارگر تلاش کنند باز هم کم است.

وی جمعیت کارگری استان آذربایجان‌شرقی را یک میلیون و ۲۲۰ هزار نفر عنوان کرد و افزود: اگر قرار باشد رشد و پیشرفتی در کشور باشد این امر با دستان توانمند نیروی کار تحقق می‌یابد و وجود نیروی کار خلاق و مولد برای کشور امری حیاتی است.

حسینی اذعان داشت: بر اساس آخرین آمار مرکز آمار کشور، نرخ بیکاری در استان آذربایجان‌شرقی ۷٫۳ درصد بوده و از متوسط کشوری که ۱۱ درصد می‌باشد کمتر است، و البته این رقم نسبت به آمار سال گذشته که ۷٫۸ درصد بود باز هم کاهش یافته و نسبت به سه سال گذشته نیز حدود سه درصد کاهش داشته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تشریح کرد: آذربایجان‌شرقی یکی از استان‌های مهاجرفرست به شمار می‌رود و با توجه به اینکه فرهنگ کار در بین آحاد جمعیت استان ما بالا است نیروی جوان و فعال ما برای یافتن شغل به استان‌های همجوار مهاجرت می‌کنند.

وی با بیان اینکه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، در استان آذربایجان‌شرقی فضای آرام و مناسبی به وجود آمده و سبب شده نرخ بیکاری استان کاهش یابد، اذعان داشت: سال گذشته از محل منابع داخلی دولت ۳۸۰ میلیارد تومان به ایجاد طرح‌های تولیدی اختصاص یافت و ۲۸ هزار مورد اشتغال به وجود آمد.

وی تصریح کرد: ۵۴ مرکز کاریابی خصوصی راه‌اندازی کرده‌ایم که فرصت‌های شغلی را به افراد بیکار معرفی می‌کنند؛ در سال گذشته ۱۷ هزار بیکار به این مراکز مراجعه کرده و ۸ هزار و ۵۰۰ نفر از این طریق شاغل شدند.

حسینی یادآور شد: سال گذشته از محل صندوق کارآفرینی، ۳۳ میلیارد تومان تسهیلات بین یک هزار و ۵۶۸ نفر، از محل مشاغل خانگی ۵ میلیارد تومان تسهیلات بین یک هزار و ۸۸۸ نفر و از طریق کمیته امداد ۳۴ میلیارد تومان وام بین ۲ هزار و ۸۰۰ نفر توزیع شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اذعان داشت: مطابق سند تدبیر و توسعه و در قالب طرح هسته‌های کلیدی برای راه‌اندازی طرح جامع نظام اطلاع‌رسانی بازار کار قراردادی با دانشگاه تبریز بستیم که نزدیک به ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

حسینی با اشاره به ایجاد امکانات رفاهی برای کارگران گفت: سال گذشته ۸۰۳ نفر از خدمات خانه‌های بهداشت، ۱۲۳ هزار و ۷۱۷ مورد از خدمات بیمه تکمیلی، ۳۳ هزار و ۱۴۱ مورد از طرح وام قرض‌الحسنه و ۱۱ هزار و ۱۹۶ مورد از طرح وام خرید مسکن بهره‌مند شدند.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: در طول مدت دو سال دولت تدبیر و امید همیشه افزایش دستمزدها بیشتر از نرخ تورم بوده است و امسال ۱۴ درصد دستمزدها افزایش یافته تا دریافتی کارگران به یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان برسد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه سال گذشته از ۱۷ هزار و ۵۰۰ پرونده، ۴۸ درصد پرونده‌ها به صورت سازشی حل و فصل شد، افزود: متوسط فاصله رسیدگی را در هیأت‌های بدوی به ۳۲ روز و در هیأت‌های حل اختلاف به ۳۶ روز رساندیم.

حسینی ادامه داد: در بحث تشکل‌های کارگری که سوپاپ اطمینان محیط‌‌های کارگری به شمار می‌رود، ۵۸۰ مورد تشکل کارگری و کارفرمایی داریم که از این تعداد ۷۰ مورد کارفرمایی و بقیه کارگری هستند.

وی با بیان اینکه در استان آذربایجان‌شرقی ۵ هزار تعاونی داریم افزود: سال گذشته ۱۵۹ تعاونی جدید تشکیل دادیم و امسال می‌خواهیم شرکت‌های تعاونی توسعه عمران را تشکیل دهیم تا در هر یک از شهرستان‌ها یک تعاونی توسعه عمران فعال باشد.

حسینی اضافه کرد: نزدیک به ۶۵۰ هزار نفر مشمول قانون کار و بیمه شده تامین اجتماعی و ۱۳۷ هزار مستمری‌بگیر بیمه اصلی داریم که هزینه بسیاری برای تامین اجتماعی به شمار می‌رود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌شرقی اذعان داشت: ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در بیمه سلامت تحت پوشش داریم و ۱۵۴ هزار و ۳۶۱ هزار از واجدین شرایط را تحت پوشش قرار دادیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :