معاون مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آذربایجان‌شرقی را قطب صنعت چاپ کشور عنوان کرد و گفت: این استان در حوزه چاپ از توان بالایی برخوردار است.

به گزارش تبریزمن، محمدحسن فکری اظهار داشت: استان آذربایجان‌شرقی به عنوان خاستگاه صنعت چاپ بوده و از توان صنعتی و تولیدی بالایی برخوردار است.

معاون مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: تبریز پیشینه درخشانی در صنعت چاپ کشور دارد و وجود نخستین چاپخانه در تبریز و همچنین وجود چاپخانه‌های تاریخی و باسابقه در این شهر گویای سابقه این شهر در صنعت چاپ است.

فکری ادامه داد: چاپ و بسته بندی صنایعی هستند که از بین نمی‌روند و باید با بروزرسانی دستگاه‌های چاپ و نشر نسبت به نوسازی آن‌ها و استفاده از ماشین‌آلات روز اقدام کرد.

وی با اشاره به گسترش جشنواره صنعت چاپ و برگزاری آن در استان‌های گوناگون کشور گفت: دو سال قبل که تصمیم گرفته شد جشنواره روز ملی صنعت چاپ به صورت استانی هم برگزار شود فقط ۱۰ استان میزبان بودند و سال گذشته این تعداد به ۱۶ استان رسید و امسال در شانزدهمین دوره جشنواره با مصوبه شورای سیاست‌گذاری همه استان‌هایی که توانایی برگزاری جشنواره یا جشنی با رویکرد تقدیر از آثار و پیشکسوتان استان را دارند؛ این جشنواره را با حمایت اداره‌کل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ خود برگزار می کنند.

فکری با اشاره به موضوع آموزش گفت: یکی از اولویت‌های ما در حوزه چاپ  بحث آموزش بوده و در این زمینه اقداماتی از صورت گرفته است  و بر این اساس  از تشکل‌های چاپ و نشر خواسته‌ایم تا افراد مورد نظر خود را برای فراگیری دوره‌های آموزشی معرفی کنند و بخشی از هزینه تحصیل این افراد را هم اداره کل چاپ و نشر بر عهده خواهد گرفت.

دبیر شانزدهمین دوره جشنواره روز ملی صنعت چاپ گفت: باید با درک اهمیت و نقش بلامنازع آموزش به مسائل علمی بپردازیم و جهت شکوفا کردن ظرفیت‌های قوی نیروی انسانی و ایجاد بسترهای مناسب برای توسعه صنعت چاپ‌ونشر، در زمینه به روز شدن مدیران و کارکنان چاپخانه‌های استان گام‌های بیشتری برداریم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :