کارگردان نمایش پژوهشی «آذربایجان اویونلاری» از اجرای این اثر در سیزدهمین جشنواره تئاتر تیرنگ در حوزه هنری مازندران خبر داد.

به گزارش تبریزمن،به نقل از روابط عمومی حوزه هنری آذربایجان شرقی، حمید حمیدی شنبه با بیان اینکه این نمایش به تهیه کنندگی و با حمایت حوزه هنری آذربایجان شرقی به اجرا درآمد، گفت: این اجرای پژوهشی، آیین «چمچه خاتون» یا طلب باران و آیین «تکم» یا نوروز خوانی در فرهنگ آذری را بیان می کند.

وی ادامه داد: چمچه خاتون، قاشق بزرگ چوبی است که به شکل عروسکی زیبا در آمده و با آن آش نذری طلب باران را می پزند و بعد از پخش کردن نذری و دعای جوان ترها، باران نازل می شود و «تکم» نیز عروسک یک بز نر کوچک است که تزیین شده و به وسلیه نوروز خوان و با بیان اشعار، نوید بخش پیغام آمدن بهار را به مردم می دهد.

کارگردان نمایش «آذربایجان اویونلاری» با بیان اینکه اولین حضور در جشنواره سیزدهم تئاتر بومی تیرنگ برایش خوشایند است، اظهار داشت: تیرنگ اگر با استقبال بیشتری مواجه شود، می تواند مکملی برای جشنواره آیینی تهران باشد.

حمیدی خاطر نشان شد: آیین های ما آنگونه که باید معرفی نشده اند و حتی در خانواده به آن پرداخته نشده و وظیفه ما این است که نقل های سینه به سینه را حفظ و نگهداری کنیم و آن ها را به شکل مکتوب و نمایشی به نسل بعد منتقل کنیم.

وی اظهار داشت: کار پژوهشی آذربایجان اویونلاری توسط مصطفی آذری و پریوش فتاح زاده انجام یافته، علی مجیدپور به عنوان سرپرست گروه و مصطفی آذری بازیگر این نمایش ما را در هر چه بهتر برگزار شدن این نمایش یاری کردند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :