استاندار آذربایجان شرقی گفت: این استان با ظرفیت های کم نظیر در بخش کشاورزی آماده پذیرش دانش فنی کشاورزی از کشور آلمان است.

به گزارش تبریزمن، اسماعیل جبارزاده روز چهارشنبه در دیدار با وزیر کشاورزی و محیط زیست ایالت زاکسن آلمان افزود: در دو دهه گذشته میزان بارندگی دراین استان با کاهش مواجه شده و اصلاح سیستم های آبیاری سنتی مورد توجه قرار گرفته است.

وی گفت: روش های نوین آبیاری، دامپروری، صنعت آبمیوه و افزایش بهره وری در تولید محصولات کشاورزی می تواند از دیگر زمینه های مشترک همکاری بین آذربایجان شرقی و ایالت زاکسن آلمان باشد.

وی افزود: این استان یکی از قطب های تولید عسل ایران است و علاقه مند هستیم تا عسلی مرغوب و در حد استانداردهای بین المللی تولید کنیم.

وی گفت: مشارکت در تولید ادوات کشاورزی در زمینه های کاشت، داشت و برداشت و صادرات محصولات کشاورزی به اروپا می تواند از دیگر محورهای همکاری بین ایالت زاکسن آلمان و آذربایجان شرقی باشد.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه همکاری های منجر به قرارداد مورد حمایت دولت خواهد بود، افزود: حدود دو سال پیش پیشنهادهای همکاری آذربایجان شرقی را به سفیر آلمان در ایران تسلیم کردیم اما وی همکاری های دوجانبه را به فرجام مذاکره های هسته ای ما منوط کرد.

وی گفت: ایران و آلمان دو کشور مستقل و قدرتمند هستند و لزومی ندارد تا سایر کشورهای دنیا در روابط ایران و آلمان تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه بیشتر کارهای دولتی ایران در سال جاری به بخش خصوصی واگذار می شود، گفت: دولت روحانی توجه جدی به بخش غیر دولتی دارد و از سوی دیگر بخش خصوصی ایران علاقه مند به همکاری های مشترک با گروه های آلمانی است.

وی با اشاره به روابط گرم فعالان اقتصادی تبریز با شهروندان آلمانی افزود: ایران و آلمان اشتراک فرهنگی گسترده ای دارند و سخت کوشی از جمله ویژگی های هر دو ملت ایران و آلمان است.

** مقام آلمانی: از پیشبرد روابط اقتصادی با ایران خوشحالیم

وزیر کشاورزی و محیط زیست ایالت زاکسن نیز گفت: پس از اقامت کوتاه و موفقیت آمیز در تهران، استقبال گرم مسئولان در تبریز این شهر را به خانه دوم ما تبدیل کرد.

توماس اشمیت / Thomas Schmidt / افزود: ما خوشحالیم که می توانیم روابط اقتصادی با ایران را بدون ترس از هیچ مشکلی پیش ببریم.

وی گفت: ما آگاهانه و بر اساس ظرفیت های علمی و اقتصادی موجود، آذربایجان شرقی را برای سفر و برقراری روابط اقتصادی انتخاب کردیم.

وی اظهار کرد: ارتباط بین بخش خصوصی دوطرف خیلی سریع تر برقرار خواهد شد و هم اکنون مذاکره های دو جانبه در اتاق بازرگانی تبریز برقرار است و امکان عقد قرارداد همکاری وجود دارد.

وی افزود: ایالت زاکسن از تکنولوژی پیشرفته در زمینه های میکروالکترونیک، خودروسازی، کشاورزی و محیط زیست برخوردار و فعالیت شرکت های کوچک و متوسط از مزیت های این ایالت است.

وی گفت: این شرکت ها در زمینه های تصفیه آب های فاضلابی و محیط زیست تخصص کافی دارند و می توانند در مورد قراردادهای همکاری خیلی سریع به مرحله تصمیم برسند.

وی افزود: برخی از موسسات پژوهشی و دانشگاهی این ایالت در قالب طرح های پژوهشی مشترک می توانند راهکارهای مناسبی برای مشکلات زیست محیطی ارایه دهند.

وی با ابراز امیدواری نسبت به توسعه روابط اقتصادی آذربایجان شرقی و ایالت زاکسن آلمان گفت: این شرکت ها زیاد بزرگ نیستند و مشارکت های دوجانبه را جستجو می کنند.

وی با دعوت از استاندار آذربایجان شرقی برای بازدید از زاکسن و پیشبرد روابط اقتصادی افزود: از فعالان اقتصادی این استان دعوت می کنیم که همراه استاندار آذربایجان شرقی برای بازدید به زاکسن بیایند.

وی گفت: این سفر روابط بین آذربایجان شرقی و ایالت زاکسن را تقویت خواهد کرد و به عقد قراردادهای همکاری در زمنیه های مختلف منجر خواهد شد.

هیات اقتصادی ایالت زاکسن آلمان پیش از این با مدیران جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی و فعالان اقتصادی این استان در محل اتاق بازرگانی تبریز دیدار کرد.

زاکسن یا ساکسونی (به آلمانی: Sachsen) با ۱۸٬۴۱۶ کیلومتر مربع وسعت در شرق آلمان واقع شده است؛ جمعیت آن حدود ۴ میلیون نفر و مرکز این ایالت شهر درسدن است.

زاکسن از شمال به ایالت براندنبورگ و زاکسن- آنهالت، از غرب به تورینگن، از جنوب یه بایرن و جمهوری چک و از شرق به لهستان محدود است.

آذربایجان شرقی با سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت در شمال غربی کشورمان قرار دارد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :