یک هیات ۵۰ نفره متشکل از فعالان اقتصادی و صنعتی ایالت نیدر زاکسن Niedersachsen جمهوری فدرال آلمان در حوزه هایی همچون خودرو و قطعات یدکی، ماشین آلات برقی و هیدرولیک، ترانسفورماتور، انرژی، کامپیوتر، نرم افزارهای مخابراتی، سیستم های امنیتی، مواد غذایی، پزشکی، پتروشیمی، فضای سبز، مواد شیمیایی، دارو، تصفیه خانه های صنعتی و غیره امروز در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز حضور یافته و با تلاشگران عرصه اقتصادی و تجاری استان آذربایجان شرقی دیدار و گفتگو نمودند.

به گزارش تبریزمن، وزیر اقتصاد، کار و ترافیک ایالت نیدر زاکسن آلمان در جمع فعالان اقتصادی آذربایجانی با اشاره به اینکه مطمئن هستم که تصمیم درستی برای سفر به آذربایجان شرقی اتخاذ نموده ایم گفت:ایالت ما به عنوان یک قطب اقتصادی مزایای فراوانی از جمله کثرت بازیگران جهانی، قهرمانان خاموش، بنگاه های متوسط قدرتمند بین المللی، وجود کارخانه های بزرگ خودروسازی اروپا مانند فولکس واگن، دومین تولیدکننده صنایع غذایی، شرکت های مکانیکی، کشتی سازی، هواپیماسازی مسافربری، تاسیسات انرژی باد و غیره می باشد.

اولاف لیس Olaf Lies ادامه داد:همچنین سالانه بزرگترین نمایشگاه صنعتی جهان Messe، نمایشگاه کامپیوتر جهان Cebit، نمایشگاه های بزرگ فرش و غیره در این ایالت برگزار می شود که امیدواریم شرکت های آذربایجان شرقی نیز در آنها حضور یابند.
وی گسترش روابط سیاسی در کنار تعاملات اقتصادی دو کشور ایران و آلمان را مورد توجه قرار داد و افزود:مردم دو کشور شناخت بسیار خوبی از هم دارند و شهر تبریز برای ما، حضور در خانه یک دوست است، به طوری که نباید با گسترش روابط اقتصادی از تعاملات سیاسی بازماند.

photo_2016-11-08_13-28-37
لیس در پایان اظهارات خود از اعتماد دو ملت و دولت به یکدیگر در سنوات گذشته به نیکی یاد نمود و اضافه کرد:از این نقطه قوت می توان در بزرگترین طرح ها بهره مند شد، کمااینکه گفتگوها را نباید به تبریز محدود کرد بلکه از هم اکنون باید مقدمات یک کنفرانس بزرگ اقتصادی در هانوفر را برنامه ریزی و مهیا نمود تا همکاری ها بیش از پیش توسعه یابد.

√ تکنولوژی آلمان، همیشه مورد تایید ماست

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه مردم ما، آلمانی ها را به عنوان مردمی راسخ، جدی و تلاشگر می شناسند گفت:تکنولوژی شما همیشه مورد تایید ماست لذا این ویژگی ها از لحاظ اعتماد به شما مختص مردم آذربایجان شرقی و تبریز است زیرا در سال های دور تولیدات آلمان در این منطقه استحصال می شد و بنابراین می توانیم بازهم شریک خوبی برای همدیگر باشیم.

رضا حسینی افزود:پس از برجام و موفقیت های اخیر ایران در عرصه بین الملل، هیات های مختلف اقتصادی به تبریز سفر کرده اند اما از لحاظ نوع تکنولوژی و رفتار تجاری، خواهان همکاری با آلمانی ها هستیم و همکاری های تنگاتنگی که در نیم قرن اخیر مابین دو کشور در جریان بوده نشان دهنده تحکیم مناسبات است و احداث مجموعه ماشین سازی نمونه بارز آن می باشد.

وی گسترش مراودات تجارت بین الملل را برای آذربایجان شرقی بسیار مهم دانست و اضافه کرد:تجار این منطقه افراد صادقی در همکاری های جهانی هستند و افزایش سطح تجارت و سرمایه گذاری خارجی در کلان شهر تبریز از اهداف مجموعه مدیریتی استان است به طوری که تنها شهرک سرمایه گذاری خارجی در این شهر موجود بوده و زیر سایه حمایت های ملی و استانی، شهرک مذکور موفق عمل کرده است.

حسینی، آذربایجان شرقی را امن ترین استان ایران معرفی نمود و تاکید کرد:همکاری و تعامل خوبی میان بخش های دولتی و خصوصی در این استان وجود دارد به طوری که تجارت مرزی را تحت عنوان پنجره واحد قرار داده و در صدد احیای صنایع ماشین سازی و قدیمی شهر تبریز هستیم زیرا قابلیت مناسبی را در مشارکت های دوطرفه ارزیابی نموده ایم که از جمله آنها می توان به حوزه نیروگاه ها و انرژی های تجدیدپذیر اشاره کرد.

نماینده تام الاختیار دولت در طرح های سرمایه گذاری آذربایجان شرقی در پایان اظهارات خود خطاب به فعالان اقتصادی و صنعتی ایالت نیدر زاکسن آلمان خاطرنشان کرد:آماده واگذاری مدیریت یکی از شهرک های صنعتی استان به سرمایه گذاران خارجی هستیم!

√ تبریز و هانوفر، اولین های ایران و آلمان هستند

در غیاب رییس اتاق بازرگانی تبریز، ابوالفتح ابراهیمی نایب رییس این مجموعه از وجوه مشترک شهرهای هانوفر و تبریز سخن به میان آورد و گفت:هر دو شهر جزو نخستین شهرهایی هستند که در آنها اولین دانشگاه ها احداث گردید و وجود صنایع مختلف، رفت و آمدهای تجاری، بازار فرش و غیره باعث گردیده تا علاوه بر مناسبات بهینه ۴ دهه اخیر، بازهم تعاملات دو کشور در وضعیت ممتازی قرار گیرد.

جمشید برزگر نیز آذربایجان شرقی را استانی پیشگام در حوزه های کشاورزی، صنعتی، غذایی و تجاری دانست و افزود:تولید تراکتور مدل MF و ادوات کشاورزی تخصصی از جمله مواردی است که توانمندی این استان را تثبیت می نماید.

در ادامه مراسم بالاترین نشان اتاق بازرگانی تبریز به وزیر اقتصاد، مار و ترافیک استان نیدر زاکسن آلمان اهدا گردید.

شایان ذکر است ایالت نیدر زاکسن به مرکزیت شهر هانوفر در مرکز اروپا قرار داشته و دومین ایالت بزرگ جمهوری فدرال آلمان محسوب می گردد، این استان به واسطه موقعیت و زیرساخت های عالی، نزدیکی به سواحل دریای شمال، دسترسی های سریع حمل و نقل به بازارهای جهانی به عنوان کانون لجستیک اروپا شناخته می شود از سوی دیگر شهر هانوفر یکی از ۵ مرکز توانبخشی بنگاه های متوسط موسوم به ۴ در آلمان می باشد که در زمینه رقابت و حمایت از دیجیتالیزه کردن صنایع فعالیت می کنند.

√ شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :