استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت های صنعتی و علمی استان در حوزه نفت و گاز، اعلام کرد: این استان طی ماه های آینده وارد بازار نفت و گاز کشور می شود و در این زمینه دولت نیز سیاست های حمایتی خواهد داشت.

به گزارش تبریزمن اسماعیل جبارزاده شنبه شب در بیست و هشتمین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، افزود: با وجود ۴۰۰ شرکت بزرگ و کوچک تولیدی و شش دانشگاه و مرکز علمی و تحقیقاتی در حوزه نفت و گاز باید از سال ها قبل نسبت به ورود موثر استان در این حوزه مهم و اقتصادی گام های اساسی برداشته می شد، اما هم اکنون نیز دیر نشده و صنعتگران استان در این حوزه باید اهتمام ویژه ای از خود نشان دهند تا سهم آذربایجان شرقی از صنعت نفت و گاز حاصل شود.

وی با اشاره به رایزنی های مدیریت استان با مقام های کشوری از جمله معاون اول رئیس جمهوری و وزیر نفت، اظهار کرد: همه مسئولان از اینکه آذربایجان شرقی وارد این بازار شود استقبال کرده و دستورات لازم را صادر کرده اند.

جبارزاده ، تجمیع ۴۰۰ شرکت تولیدی در حوزه نفت و گاز در قالب کنسرسیوم و ایجاد شرکت های بزرگ صنعتی را لازمه ورود آذربایجان شرقی به این بازار پرمنفعت دانست و گفت: نمانیدگان استان در مجلس شورای اسلامی نیز باید در این زمینه مساعدت های لازم و کافی را از صنعت استان انجام دهند.

وی ، وجود شش دانشگاه و مرکز علمی و تحقیقاتی با حداقل ۳۰۰ عضو هیات علمی در حوزه نفت و گاز را یکی از شاخص ترین و موثرترین مزیت های آذربایجان شرقی در ورود به این بازار بیان کرد که به گفته وی می تواند سهمی قابل توجه از سود سرشار این صنعت مادر را به استان سرازیر کند.

جبارزاده ادامه داد: مسئولان اجرایی با طرح های مختلف نسبت به شناسائی فرصت های حوزه نفت و گاز استان اقدام کرده اند و از این به بعد نوبت بخش خصوصی است که با تمام توان خود وارد عرصه شده و سهم استان از این حوزه مهم را بستاند.

وی با اشاره به توانمندی های بسیار بالای آذربایجان شرقی در زمینه تامین قطعات مورد نیاز صنعت نفت و گاز، خواستار ورود جدی شرکت های تولیدی و موسسات علمی به این حوزه شد.

جبارزاده، ایجاد و راه اندازی کنسرسیوم نفت و گاز در آذربایجان شرقی را مهم خواند و پیشنهاد کرد با ایجاد شرکتی به نام ‘ نفت و گاز آذربایجان ‘ می توان حضوری پر رنگ در مناقصات وزارت نفت داشت.

به گزارش ایرنا، در این نشست گزارشی از خوشه صنعت نفت و گاز منطقه ویژه فناوری ربع رشیدی قرائت شد که طی آن به مزیت ها و نقاط ضعف و قوت صنایع مربوط به نفت و گاز آذربایجان شرقی پرداخته شد.

فعالیت تعداد ۴۹ شرکت در تولید کالا، ۱۳ شرکت در حوزه پیمانکاری، ۶۷ شرکت در زمینه تست و گواهی محصولات، ۲۱۱ شرکت در تولید قطعات و خدمات فنی و مهندسی، پنج واحد تاسیسات نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین وجود شش دانشگاه و موسسه در حوزه خدمات علمی و تحقیقاتی با ۳۸۴ هیات علمی و یکهزار و ۳۸۳ نفر دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی از جمله رئوس گزارش فوق بود.

در این گزارش آمده است: آذربایجان شرقی با توجه به پتانسیل های موجود می تواند حداقل در سه حوزه شامل شیرهای ایمنی و کنترلی، الکتروموتورهای ضدانفجار و ماشین های دوار از مجموع ۱۰ گروه کالای اولویت دار وازرت نفت وارد بازار شود.

فروش سالانه یکهزار و ۵۲۵ میلیارد ریالی صنایع مربوط به حوزه نفت و گاز آذربایجان شرقی در این گزارش قید شده است که رقم نازلی به شمار می رود.

نبود ارتباط با شرکت های بزرگ و فعال، ارتباط ضعیف با شرکت های خارجی، نبود تشکل های صنفی، گرایش به قطعه سازی تا مجموعه سازی و نبود شرکت های مادرتخصصی از جمله نقاط ضعف صنایع نفت و گاز آذربایجان شرقی است

همچنین در گزارش فوق، تولید اقلام جدید، توانایی ساخت پمپ های بزرگ و توان ورود به تجهیزات دوار از نقاط مثبت و مزیت های صنایع وابسته به نفت و گاز در استان عنوان شده است


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :