به گزارش تبریز من، در جریان بازدید رایزنان اقتصادی سفارت خانه های ایران در کشورهای آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، لبنان، آفریقای جنوبی، کنیا، ایتالیا، بلاروس، آستراخان روسیه و نیجریه از پتانسیل های استان آذربایجان شرقی و دیدار با مسوولان، امروز در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز حضور یافته و با اعضای هیات رییسه این نهاد اقتصادی به تبادل نظر پرداختند.

تحول سیاسی ما، نیازمند یک تحول اقتصادی است

رییس اتاق بازرگانی تبریز، رایزنان اقتصادی ایران در کشورهای هدف را سفیران تجاری کشورمان در اقصی نقاط جهان خواند و گفت:پس از توافقات اخیر توسط تیم خبره دیپلماسی کشورمان، جایگاه والای ایران و ایرانی به دنیا ثابت گردید و اخبار سوء و جهت داری که پیش از این در سطح بین المللی وجود داشت کم رنگ تر از گذشته شد به طوری که برای جهانیان نیت و نظر مساعد ایران در راستای صلح و دوستی محرز گردید تا امکانات توسعه اقتصادی به وجود آمده و همکاری کشورهای هدف با مناطق مختلف کشورمان صورت گیرد.

photo_2015-11-03_13-56-05
صمد حسن زاده ادامه داد:در برخی موارد مشاهده می شود که شهروندان کشورهای مختلف کیفیت و مشخصات کالاهای مورد نیاز را از سفارتخانه ها استعلام می کنند لذا منافع اقتصادی ایران توسط شما هدایت می گردد، به ویژه این امر می تواند در کشورهای همسایه از اولویت خاصی برخوردار باشد به طوری که در سفر اخیرمان به کشور آذربایجان دریافتیم که در زمینه های اقتصادی و صنعتی می توانیم همکاری دو جانبه گسترده ای داشته باشیم، کالایی که در استان آذربایجان شرقی تولید می شود می تواند بازارهای کشورهای منطقه را تامین نماید.

وی تاکید کرد:امروز می بینیم در کشورهایی مانند کره جنوبی و ژاپن چند شرکت بزرگ تجاری در نقاط مختلف جهان شعبه داشته و به فعالیت فراگیر می پردازند، لذا تحول سیاسی ما نیز نیازمند یک تحول اقتصادی است که باید شرایط تولید و بافت صنعتی شهرهای ایران را در کشورهای مختلف به انجام رسانده و توسعه صادرات را سرعت بخشیم.

photo_2015-11-03_13-55-59
خودروی سواری با برند اروپایی در تبریز تولید می گردد

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه نزدیک به ۵ هزار واحد صنعتی در حال فعالیت پس از طرح پایش اخیر به طور مستمر به فعالیت می پردازند افزود:در حال حاضر حدود ۵۲ شهرک صنعتی در سطح استان وجود دارد که می تواند مقصد سرمایه گذاری کشورهای هدف باشد، همچنین پس از توافقات اخیر، آذربایجان شرقی یکی از بهترین و مستعدترین استان های کشور است که دارای پتانسیل های بی نظیری برای پذیرایی از هیات های تجاری جهت فعالیت آنها بوده و کلیه امکانات موجود از جمله ۱۳۰ هزار واحد صنفی، ۱۷ اتاق اصناف و ۴۰۴ اتحادیه صنفی به همراه ۱۱ واحد صنعتی در زمینه تولید خودروهای سنگین و سبک در اختیارشان قرار داده خواهد شد.

حسین نجاتی اضافه کرد:مقرر گردیده تا یکی از نقاط منطقه آذربایجان برای تولید کامل یک خودروی سواری با تیراژ سالانه ۱۰۰ هزار دستگاه با برند اروپایی و کیفیت مناسب در نظر گرفته شود که می تواند امکان بی نظیری برای حضور سرمایه گذاران هیات های اقتصادی به وجود آورد.

به گفته وی، آذربایجان شرقی در سال گذشته بیش از ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار صادرات در زمینه خشکبار، شیرینی و شکلات و غیره داشته است.
اولویت نخست، پیشبرد دیپلماسی اقتصادی است

نماینده وزارت امور خارجه در منطقه شمال غرب کشورمان شرایط موجود در فضای بین المللی را بسیار مناسب دانست و افزود:پس از توافقات اخیر، فعالیت های این واحد برای رایزنی های سیاسی استان افزایش یافته است که باید ارزش این فرصت را دانست، لذا مسوولیت ما فراتر از یک کشور است و باید اولویت نخست ما، پیشبرد دیپلماسی اقتصادی ایران باشد.

بابایی تاکید کرد:ظرفیت اقتصادی آذربایجان شرقی بسیار بالاست و پتانسیل و امکانات موجود در منطقه مستعد همکاری نه تنها با کشورهای همسایه، بلکه با کشورهای اروپایی و آفریقایی است تا کلیه ظرفیت های استان در خدمت توسعه اقتصادی کشورمان باشد.

در خاتمه اضافه می کنم سیدفرج شهیدی، هامایاک آودیس یانس، حمید زادبوم، سیدمحمدحسین سجادنژاد، مهرداد سیادت نسب، مرتضی دیلان، محمد راضی، علیرضا سیحون، محمدابراهیم نقی زاده، رضا سلطانی دیزج و فرهاد پرند به عنوان رایزنان بازرگانی ایران در جلسه امروز حضور داشتند و با اعضای اتاق بازرگانی تبریز به بحث و تبادل نظر پیرامون مسایل اقتصادی و همکاری های فی مابین آذربایجان شرقی و کشورهای هدف پرداختند.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :