رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به خرید تضمینی ۴۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در این استان، گفت: امسال آذربایجان شرقی با تولید بیش از نیاز گندم به خودکفایی رسیده و نیاز به واردات ندارد.

به گزارش تبریزمن، با تاکید بر اینکه، طی سال گذشته ۱۸۶ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در آذربایجان شرقی خریداری شده است، اظهار داشت: امسال پس از توزیع ۱۴ هزار ۵۰۰ تن بذر مناسب، ۴۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان در آذربایجان شرقی خریداری شده است.

خرید گندم

وی افزود: در سال‌جاری، استان آذربایجان‌شرقی با جمعیت بیش از ۳ میلیون نفری خود، برای مصرف حتی یک کیلوگرم گندم، نیاز به واردات ندارد و به خودکفایی رسیده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی، از افتتاح مدیریت جهادکشاورزی طی آینده‌ای نزدیک در شهرستان هوراند خبر داد و گفت:  مقدمات ارتقاء مرکز جهادکشاورزی هوراند به مدیریت انجام شده و در آینده ای نزدیک افتتاح می‌شود.

وی عنوان داشت: با استفاده از روش گلخانه‌ای و به برکت وجود نعمت گاز طبیعی، بهترین محصولات گلخانه‌ای در استان تولید می‌شود.

مهری با اشاره به ایجاد ایستگاه هواشناسی در شهرستان‌های کلیبر و هوراند، برای کاهش حداقلی خسارت بر باغات و مزارع کشاورزی، خاطرنشان کرد:

ایستگاه هواشناسی

 که تاکنون در شهرستان‌های اهر و جلفا نصب شده، با مشارکت مردم و جهادکشاورزی ایجاد شده است.

وی افزود: هر دستگاه ضد تگرگ، تا ۲۰۰ هکتار زمین را از خسارت‌زدگی حفظ کرده و قابلیت تبدیل تگرگ را به باران را دارد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به لزوم ایجاد ایستگاه هواشناسی در منطقه ارسباران، تصریح کرد: به‌دلیل اینکه ۶۷ درصد اراضی کشاورزی آذربایجان شرقی در زیر کشت دیم قرار گرفته است، ایجاد ایستگاه هواشناسی یکی دیگر از نیازهای منطقه بوده که در صورت تامین اعتبار راه اندازی خواهد شد.

به نقل از خبرگزاری تسنیم، وی یادآور شد: در سال‌جاری، دولت برای بخش کشاورزی در استان‌های کشور، ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده و آذربایجان شرقی با بیشترین جذب اعتبار در بین استان‌ها، رتبه برتر را کسب کرده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :