رئیس پلیس تولید و تبادل اطلاعات آذربایجان شرقی با بیان اینکه این استان جزو پنج استان جرم خیز سایبری در کشور است، گفت: در حوزه کشفیات جرایم سایبری نیز رتبه نخست کشور را داریم.

به گزارش تبریزمن، سرهنگ محسن محمودی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: در هفت ماه سال جاری وقوع جرایم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۶۴ درصد رشد داشته که ۹۲٫۵ درصد این جرایم کشف شده است.

وی ادامه داد: نشر اکاذیب، برداشت های غیرمجاز اینترنتی، مزاحمت های اینترنتی، کلاه برداری های یارانه ای و تهدید و اخاذی جزو پنج جرم نخست در حوزه سایبری در این استان است.

محمودی اظهار کرد: پلیس فتا ایجاد کننده و مولد امنیت در فضای مجازی است و در خصوص هیچ جرمی که در استان در فضای مجازی رخ می دهد بی تفاوت نیستیم.

وی، با بیان اینکه آگاهی و شناخت مردم از فضای مجازی اندک است، گفت: ضروری است اطلاع رسانی و آگاه سازی جهت جلوگیری از جرایم سایبری در جامعه توسط اصحاب رسانه افزایش یابد.

رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی با اشاره به فعالیت های آموزشی و ترویجی این پلیس در استان، افزود: اغلب جرایم به دلیل نبود سواد رسانه ای و اطلاعات کافی از فضای مجازی است که نیاز به فرهنگ سازی دارد.

محمودی تاکید کرد: مردم از نصب و دانلود برنامه ها و نرم افزارهایی که آشنایی لازم نسبت به آن ندارند، به شدت خودداری کنند.

وی با اشاره به اینکه میزان استفاده کاربران از فضای مجازی بین چهار تا هشت ساعت در روز است، گفت: استفاده از فضای مجازی علاوه بر اینکه موجب ایجاد انواع بیماری های روانی و جسمی در افراد می شود، طلاق عاطفی در بین اعضای خانواده را نیز به دنبال دارد.

محمودی با اشاره به وقوع جرایمی همچون تهدید و اخاذی در فضای مجازی از مردم درخواست کرد، اطلاعات شخصی و تصاویر خانوادگی خود را در گوشی های همراه خود نگهداری نکنند.

رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه هک و نفوذ در فضای مجازی جرم است، افزود: افراد فریب تبلیغات های فضای مجازی در خصوص آموزش هک و نفوذ را نخورند و هر نرم افزاری که در این خصوص دانلود و نصب کنند ابتدا خود مورد نفوذ قرار می گیرند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :