مدیر کل آمار و اطلاعات استانداری آذربایجان شرقی گفت: این استان پس از استان گیلان بیشترین جمعیت سالمند را دارد .

به گزارش تبریزمن، حیدر فتح زاده روز پنجشنبه در جمع مدیران شهرستان تبریز با اشاره به اینکه ۷٫۱ از جمعیت استان بر اساس نتایج سرشماری جمعیت سال ۱۳۹۰ سالمند هستند ، گفت: پیش بینی می شود جمعیت سالمند استان در سال ۱۴۰۵ به ۱۲ درصد برسد .

وی گفت: ۲۲ درصد جمعیت استان کمتر از ۱۵ سال و ۷۰/۹ درصد بین ۱۵ تا ۶۵ سال دارند.

وی با بیان اینکه از سه هزار و ۸۴ آبادی استان آذربایجان شرقی ۳۷۱ آبادی خالی از سکنه و ۷۲۰ آبادی دارای جمعیتی کمتر از ۲۰ خانوار است ، گفت: با توجه به اینکه بیشتر جمعیت روستاهای استان سالمند هستند پیش بینی می شود در سال های آتی به ویژه در شرق استان تعداد آبادی های خالی از سکنه افزایش یابد .

فتح زاده با تشریح فرایند اجرای سرشماری جمعیت سال ۱۳۹۵ اظهارکرد: جمع آوری اطلاعات خانوارها در این سرشماری از طریق سامانه اینترنتی مرکز امار ایران و مراجعه حضوری خواهد بود .

وی با اعلام اینکه سرپرستان خانوار از سوم تا ۲۴ مهر فرصت دارند با مراجعه به این سامانه اطلاعات خانوار خود را وارد کرده و کد رهگیری دریافت کنند ، افزود: از ۲۵ مهر تا ۲۵ آبان هم ماموران سرشماری به منازل مراجعه کرده و اطلاعات خانوارهای ثبت نام نکرده و همچنین کد رهگیری خانوارهای ثبت نام کرده را دریافت خواهند کرد .

فتح زاده با اشاره به اینکه ۴۶ درصد خانوارهای استان آذربایجان شرقی دسترسی به اینترنت دارند ، گفت: انتظار مرکز آمار ، جمع آوری حداقل ۴۰ درصد اطلاعات استان از این طریق است .

وی با اشاره به اینکه بر اساس نتایج سرشماری جمعیت سال ۱۳۹۰ جمعیت آذربایجان شرقی سه میلیون و ۷۲۴ هزار نفر است ، گفت: ۷۱ درصد این جمعیت در نقاط شهری و ۲۹ درصد در روستاها زندگی می کنند .

وی با پیش بینی کاهش یک درصد جمعیت روستایی استان در سرشماری امسال خاطرنشان کرد: ۵۷ درصد جمعیت استان در شهرستان تبریز زندگی می کنند .

فتح زاده با اشاره به اینکه ۱۴۹ هزار نفر از یک میلون و ۶۹۵ هزار نفر جمعیت شهرستان تبریز ساکن روستاها هستند ، گفت: از ۷۲ آبادی این شهرستان ۱۳ آبادی بیش از ۱۰۰ خانوار جمعیت دارند.

وی با اشاره به اینکه ۳۸۴ هزار نفر از جمعیت شهرستان تبریز حاشیه نشین هستند ، گفت: جمعیت ۱۲ آبادی این شهرستان از جمله آناخاتون روبه افزایش است .

مدیر کل آمار و اطلاعات استانداری آذربایجان شرقی با بیان اینکه سرشماری جمعیت امسال به ۳۰ درصد نیروی انسانی سرشماری قبلی انجام می شود ، همکاری فرمانداری ها و دستگاه های اجرایی را در برگزاری این سرشماری خواستار شد .


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :