معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی از کاهش دمای هوای استان از فردا سه شنبه خبرداد و گفت: احتمال بارش برف در نواحی سردسیر و کولاک در گردنه های برف گیر شرق استان وجود دارد.

به گزارش تبریزمن، محمد اشجعی گفت: نقشه های پیش یابی هواشناسی، نفوذ تدریجی و فعالیت سامانه به نسبت قوی و فعالی را از اواخر امروز دوشنبه / سوم مهر/ نشان می دهد که موجب ابرناکی، وزش باد، بارش باران و برف، مه و کاهش محسوس دما خواهد شد.

وی اظهارکرد: فعالیت اصلی سامانه بارشی روزهای سه شنبه و چهارشنبه بوده و با توجه به شدت بارش، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن دور از انتظار نیست.

اشجعی با اشاره به اینکه در ۲۴ ساعت گذشته دمای هوا در شهرستان سراب به ۲ درجه سانتی گراد زیر صفر رسید، گفت: بیشترین بارش از کلیبر به میزان ۴/. میلی متر گزارش شد.

وی کمینه و بیشینه دما را در ۲۴ ساعت گذشته ۳ و ۱۸ درجه سانتی گراد بالای صفر اعلام کرد و گفت: در زمان حاضر دمای هوای این شهر ۱۴ درجه بالای صفر است که نسبت به مدت مشابه روز گذشته یک درجه افزایش یافته است.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :