آذربایجان شرقی از دیرباز مهد صنایع دستی و صنعت در کشور بوده و حدود ۸۰ رشته صنایع دستی استان فعال می باشد که در این میان فرش و نگارگری از شهره جهانی برخوردار است.

به گزارش تبریزمن، هنر و ذوق ایرانی ها همواره از قدیم الایام زبان زد خاص و عام و همواره در حکومت ها و سلسله های مختلف پادشاهان و امپراتورهای مختلف جهان مورد اقبال درباریان بوده و فرش تبریز زینت بخش سرسرای آنان بوده است .

فرش تبریز و هریس آوازه جهانی داشته و در هر نقطه ای از جهان لطافت و ظرافت آن مورد پسند خاص و عام است .

خلاقیت، ذوق هنری و قدرت ابتکار صنعت­ گران ایرانی موجب شده است ایران از دیرباز در تولید محصولات صنایع دستی از موقعیتی ممتاز و شهرتی عالم گیر برخوردار باشد.

صنعت چرم، کفش و کیف تبریز از جمله برندهای اقتصادی و صنایع دستی تبریز و رشته هایی همچون چاپ باتیک و مینیاتور، روسری کلاقه ای و مسگری هم از جمله هنرهای دستی احیا شده آذربایجان شرقی است.

بررسی­ های پژوهشگران و ایران شناسان نامداری چون ‘پروفسور پوپ’ و ‘گیرشمن’ و ‘اشمید ‘ و ‘هانری رنه دالمانی ‘ و تحلیل های دقیق آنان از صنایع دستی ایران، بیانگر ارزش های استثنائی و جایگاه منحصر به فرد این هنر- صنعت اصیل و ارزنده ایران است.

در این میان واقع شدن تبریز به عنوان پایتخت فرش جهان در مجاورت مرزهای قفقاز، آسیای میانه و اروپا و شناخته شدن آن به عنوان دروازه اقتصادی ایران به اروپا ، رونق صنایع دستی و بالندگی آن را موجب شده است، به طوری که تجار و بازرگانان خارجی صنایع دستی این کهن شهر را به مثابه کالای ذی قیمت برای فروش به کشورهایشان می بردند.

در ایران ۳۷۰ رشته­ صنایع ­دستی به ثبت رسیده است که از این تعداد ۷۹ رشته از قبیل قالی بافی ،سفالگری ، قلمزنی روی مس ، کفش دوزی ، کنده کاری ، گلدوزی ، گلیم بافی ، معرق کاری ، منبت کاری ، نقاشی روی سرامیک ، نقره کاری، نگارگری و چاپ باتیک در آذربایجان شرقی به دست هنرمندان این استان روح زیبایی یافته و چشم هر بیننده ای را می فریبد.

هنرهای چوبی ( خاتم، معرق، منبت و سبد و حصیر بافی)، دستبافت های سنتی ( پشمی، ابریشمی، جاجیم بافی)، چاپ های سنتی، شیشه گری، فلزکاری ( قلم زنی، حکاکی و ملیله دوزی)، رودوزی ها( سوزن دوزی، پته دوزی، شکمه دوزی و گلابتون دوزی)، نمدمالی، کتاب آرایی ( مینیاتور، تذهیب ) از دیگر رشته های صنایع دستی استان می باشد که بسیاری از آنها در سال های اخیر به دلیل سرعت تحولات تمدنی به ویژه وادارات صنایع دستی کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا رو به فراموشی است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی گفت : پارسال ۸۸۵ هزار دلار صنایع دستی بدون احتساب فرش از آذربایجان شرقی به خارج از کشور صادر شد که بیشترین میزانآن مربوط به صادارت ‘ورنی’ است .
فرشاد به آفرین اظهار کرد: هشت هزار نفر در ۷۹ رشته صنایع دستی استان فعالیت می کنند که نسبت به پارسال ۵۰۰ نفر افزایش نشان می دهد که نشان از توسعه رشته های مختلف صنایع دستی استان دارد.

وی خاطرنشان کرد: در استان رشته صنایع دستی منسوخ شده وجود ندارد، مگر اینکه مانند قف سازی موضوعیت و کاربرد نداشته باشد.

وی ادامه داد: پارسال سه رشته سبدبافی کشسرای مرند، سفال زرین فام تبریز و پاپیه ماشه تبریز (نقاشی لاکی روی چیزی مثل قلمدان) احیا شد و برای مسگری نیز امسال برنامه احیا داریم .

وی با بیان اینکه پارسال یکهزار و ۷۵۲ نفر پارسال آموزش های کوتاه مدت تخصصی، فنی و عمومی را برای احیا و توسعه صنایع دستی در استان گذراندند، افزود : چاپ های سنتی مثل چاپ کلاقه ای یا باتیک در شهرستان اسکو نیز مورد حمایت قرار گرفته و از خطر منسوخ شدن دور شده است.

به آفرین یادآور شد: چاپ باتیک به عنوان هنر دستی در کشورهایی نظیر تایلند، اندونزی، سریلانکا و هند از اعتبار ویژه ای برخوردار است و نوعی از آن که به کلاقه ای معروف است در تبریز یا اسکو رواج دارد.

وی همچنین با اشاره به اینکه پارسال تبریز به عنوان شهر جهانی فرش دستبافت در جهان انتخاب شد، گفت : مهر ماه امسال اجلاس شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان برگزار می شود و استاندار آذربایجان شرقی در خصوص اقدامات انجام شده پس از انتخاب تبریز به عنوان پایتخت جهانی فرش، به اجلاس گزارش خواهد داد .

به آفرین اظهار کرد : تاکنون ۹۷ نشان ملی مرغوبیت به صنایع دستی آذربایجان شرقی اعطا و از میان آنها ۲اثر رشته های باتیک و سفال برای اخذ مهر اصالت به یونسکو معرفی شده که مهر ماه امسال نتایج آن مشخص می شود .

وی افزود : پیش از معرفی آثار برای اخذ مهر اصالت یونسکو، آثار باید نشان ملی مرغوبیت را کسب کند .

هنرمند رشته سفالگری نیز گفت : از سال ۱۳۷۹ در این رشته فعالیت می کنم؛ بر این اساس از مسئولان توقع حمایت های عملی و موثر در توسعه این رشته دارم .

ناصر رضازاده اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه های مختلف برای فروش آثار هنری برای حمایت از هنرمندان لازم است.

وی افزود : مشکل فروش و بازاریابی، عمده مشکل هنرمندان استان است و مسئولان باید در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند .

وی ایجاد بازارچه دایمی صنایع دستی برای فروش آثار هنری هنرمندان آذربایجان شرقی را از جمله اقداماتی دانست که می تواند بخش مهمی از مشکلات فروش صنایع دستی را در استان رفع کند.

رضا زاده با بیان اینکه بودجه ای برای حمایت از هنرمندان وجود ندارد، گفت: زیر ساخت های گردشگری و صنایع دستی باید در استان تقویت شود و این امر با ایجاد جذابیت و علاقمندی برای گردشگران و مردم ممکن است .

وی تاکید کرد: هنرمندان با تکیه بر توانمندی و ظرفیت های فردی در رشته خود فعالیت می کنند؛ خانه هنرمند، موزه نیست و از طرف دیگر نگهداری آثار هنری کار دشواری است، بر این اساس باید مسئولان حمایت کنند تا تولیدات هنرمندان تجمیع نشود .


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :