استاندار آذربایجان شرقی گفت: این استان در توسعه روابط خارجی دولت جمهوری اسلامی ایران نقش مهم و ویژه ای دارد.

به گزارش تبریزمن، اسماعیل جبارزاده روز چهارشنبه در دیدار با سفیر ارمنستان درایران، با بیان اینکه توسعه روابط با همه کشورها به ویژه همسایگان از اولویت های دولت تدبیر و امید است، افزود: دولت دراین زمینه جایگاه خاصی برای استان آذربایجان شرقی قایل است.

وی خاطرنشان کرد: بعد از اجرای برجام و لغو تحریم ها فرصت خوبی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف استان به ویژه بخش معدن ایجاد شده است.

جبارزاده، تسهیل رفت و آمد تجار و فعالان اقتصادی را اولین قدم برای توسعه مراودات اقتصادی دانست و با بیان اینکه برخی از مشکلات مرزی بازدارنده هستند، خواستارحل مشکلات موجود در مرز ایران و ارمنستان شد.

وی با اشاره به برخی از ظرفیت های استان در بخش های صنعت، تجارت، معدن، صنایع سنگین، داروسازی، فرش و صنایع دستی، کشاورزی و دامپروری و صنایع غذایی، گفت: درکنار منابع طبیعی و خدادادی، بزرگ ترین سرمایه ما نیروی انسانی پرتلاش و متخصص است.

جبارزاده با اشاره به حضور ۲۴۰ هزار دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان، افزود: وجود این تعداد دانشجو سرمایه بزرگی است، اما از طرفی دغدغه اشتغال این دانشجویان بعد از فراغت از تحصیل نیز وجود دارد و براین اساس به دنبال جذب سرمایه های داخلی و خارجی در جهت توسعه خدمات و زیرساخت ها و ایجاد فرصت های شغلی هستیم.

وی، با تاکید بر نقش توسعه صادرات غیرنفتی در تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد زیرساخت هایی نظیر گمرک کارگو در تبریز، بر تشکیل شرکت های مشترک برای ورود به بازارهای جدید و برپایی نمایشگاه ها و بازارچه های مشترک معرفی پتانسیل ها و عرضه محصولات تاکید کرد.

جبارزاده با تاکید بر جلوگیری از صادرات محصولات بی کیفیت، خواستار حساسیت بیشتر طرف ارمنی در زمینه قاچاق کالا از مرز ایران و ارمنستان شد.

وی، بازسازی جاده مغری – ایروان را درافزایش رفت و آمد تجار و فعالان اقتصادی موثر دانست و با اشاره به توانمندی شرکت های مهندسی آذربایجان شرقی، آمادگی این استان را برای همکاری دراین زمینه اعلام کرد.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به مذاکرات صورت گرفته بین مسئولان این استان و ارمنستان درگذشته، گفت: امروز زمان کار است، مذاکرات و دیدارها به اندازه کافی انجام شده و ما باید به صورت عملی همکاری کنیم.

به گزارش ایرنا، سفیر جمهوری ارمنستان در تهران هم دراین دیدار ارتباط با جمهوری اسلامی ایران را یکی از مسایل مهم در سیاست های کشورش عنوان کرد و گفت: بعد از استقلال ارمنستان هیچ گاه سیاست های ما در تضاد با ایران نبوده است.

آرتاشس تومانیان افزود: در زمان استقلال ارمنستان حتی یک راه ارتباطی بین ایران و ارمنستان وجود نداشت، اما امروز راه های مواصلاتی و زیرساخت های مشترک ایجاد شده و برنامه های جدیدی هم در حال اجراست.

وی با بیان این که روابط اقتصادی ایران و ارمنستان در حد انتظار نیست، افزود: امیدواریم حل پرونده هسته ای ایران در روابط آتی ایران و ارمنستان نیز موثر باشد و دراین راستا ارتباط استان آذربایجان شرقی با تک تک استان های ارمنستان مهم خواهد بود.

تومانیان با بیان این که آذربایجان شرقی از نظر اقتصادی استانی پیشرفته است، افزود: اگر بتوانیم برنامه های مشترکی برای تجار و فعالان اقتصادی دو طرف تعریف کنیم در روابط اقتصادی پیشرفت خواهیم کرد.

وی با اشاره به تاریخ و فرهنگ مشترک بین ایران و ارمنستان، شناخت بیشتر دو کشور از توانمندی ها و مقررات یکدیگر را در توسعه روابط ضروری دانست و برارتباط بیشتر تجار و بخش خصوصی دو کشور تاکید کرد.

سفیر ارمنستان همچنین با اشاره به برخی از پیشرفت های کشورش از جمله ماشین سازی و کشاورزی، خدمات اینترنتی و آی تی و مهندسی شیمی، گفت: ارمنستان در حال حاضر جزو پنج کشور اتحادیه اقتصادی اروپا – آسیاست و قوانین گمرکی واحدی دراین کشورها حاکم است و این مساله می تواند زمینه خوبی برای همکاری مشترک با ایران و ورود به بازارهای جدید باشد.

جمهوری ارمنستان با مساحت ۲۹ هزار و ۷۴۳ کیلومتر مربع یکی از کوچک ترین کشورهای جهان با جمعیت سه میلیون نفر است.
این جمهوری محصور در خشکی از ۱۱ استان تشکیل شده است که استان سیونیک در همسایگی آذربایجان شرقی قرار دارد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :