معاون امور معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: یک هزار و ۲۰۷ محدوده معدنی این استان آزاد می شود.

به گزارش تبریزمن، ‘ سید مرتضی نیرومند اسکوئی’ افزود: این آزاد سازی طبق مفاد آخرین بخشنامه وزارت صنعت انجام شده و در پی آن امکان ثبت مجدد محدوده های آزادشده برای متقاضیان حقیقی و حقوقی فراهم می شود.

وی گفت: متقاضیانی که از ۲۱ دی ماه سال جاری به بعد، درخواست اکتشافی ثبت کرده اند نیز می توانند در صورت عدم رضایت درخواست مذکور را ارائه و نسبت به ثبت مجدد آن اقدام کنند.

نیرومند افزود: محدودیت عدم امکان ثبت محدوده به مدت ۱۰ روز برای این متقاضیان وجود نخواهد داشت.

آذربایجان شرقی به عنوان یکی از مناطق غنی معدنی کشور بیش از ۳۵ نوع ماده معدنی دارد و ارزش تولیدات معادن فعال استان در سال ۱۳۸۶ افزون بر ۵٫۱ میلیارد ریال بوده که این میزان طی سال های اخیر کاهش چشمگیری داشته است.

خاصیت گوناگون زمین شناسی استان آذربایجان شرقی نظیر پدیده های ماگماتیسم و متامورفیسم و شرایط ویژه حوضه های رسوبی موجود در این مناطق موجب شده تا مجموعه غنی از ذخایر معدنی فلزی و غیرفلزی در این استان وجود داشته باشد.

جدا از تنوع، فراوانی و ذخیره های غنی معدنی، یکی از ویژگی های معدنی این استان وجود ذخایری از قبیل پرلیت، دیاتومیت، نفلین سینیت، کائولن بوده که وجود این ذخایر در سطح کشور و حتی در جهان (به طور مثال تراورتن آذرشهر، کائولن مرند و نفلین سنیت سراب) منحصر به فرد است.
مناطق شمالی استان آذربایجان شرقی (ناحیه ورزقان) دارای اندیس های متعدد مس و عناصر فلزی دیگر نظیر سرب، روی و آهن است.
از جمله معادن عمده استان که در سال های اخیر سرمایه گذاری مناسبی صورت گرفته و زمینه برای احداث واحدهای پایین دستی فراهم کرده می توان به صنایع مس و نفلین سنیت اشاره کرد.
آذربایجان شرقی با حدود سه میلیون و ۷۵۰ هزار نفر جمعیت یکی از استان های مهم صنعتی و معدنی کشور به شمار می رود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :