معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی استان آذربایجان‌شرقی از آغاز طرح پایش باقیمانده دارو، سموم و فلزات سنگین در گوشت طیور استان خبر داد.

به گزارش تبریزمن، محمد حامی اظهار داشت: طرح پایش بیماری‌های طیور به ویژه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در حال انجام است که در مرحله اول و دوم، بالغ بر ۵ هزار نمونه اخذ گردیده که با توجه به آزمایش‌های صورت گرفته بر روی نمونه‌ها خوشبختانه هیچ موردی از این بیماری در طیور پرورشی استان گزارش نشده است.

حامی با بیان اینکه همزمان با اجرای طرح پایش بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان طرح پایش باقیمانده دارو، سموم، آنتی بیوتیک و فلزات سنگین در گوشت مرغ‌های پرکنده که روزانه در کشتارگاه‌های صنعتی استان کشتار شده و در مراکز عرضه به فروش می‌رسند آغاز شده است.

وی افزود: در این طرح کارشناسان این اداره کل اقدام به نمونه‌برداری و انجام آزمایشات تخصصی برای سنجش باقیمانده هر یک از موارد این طرح می‌کنند که از جمله اهداف این طرح می‌توان به پاسخگویی به نگرانی‌های بهداشتی عمومی مردم در مورد سلامت گوشت مرغ‌های موجود در بازار، تعیین حداکثر مجاز باقیمانده دارو، سموم و فلزات سنگین در گوشت مرغ و اولویت‌بندی حذف و یا کاهش مخاطرات بهداشتی ناشی از باقیمانده‌ها اشاره کرد.

حامی با تاکید بر اینکه دامپزشکی استان در مواجه با هرگونه تخلف بهداشتی اقدام قاطع و قانونی با متخلفان خواهد داشت از شهروندان درخواست کرد، تا از خرید مرغ‌های با وزن بالای یک‌هزار و ۸۰۰ گرم خودداری کنند، زیرا مرغ زیر یک‌هزار و ۸۰۰ گرم دارای چربی و ضایعات کمتری بوده، کیفیت لاشه به دلیل کم چرب بودن و کاهش مصرف داروها، بویژه آنتی بیوتیک‌ها بالا می‌رود و عرضه مرغ در این وزن برای تولیدکنندگان نیز مقرون به صرفه خواهد بود.

لازم به ذکر است در طی این طرح در مجموع ۶۲ نمونه از لاشه و سرم خونی طیور پرورشی اخذ گردیده که جهت انجام آزمایشات تکمیلی به مراکز تشخیص و کنترل دارو و مواد بیولوژیک ارسال می‌گردد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :