با حضور شهردار تبریز، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، جمعی از علاقمندان حوزه‌های فرهنگی و تاریخی و شهروندان، عملیات اجرایی احداث المان‌های پایتخت‌نشینی تبریز آغاز شد.

به گزارش تبریزمن، کهن‌شهر تبریز، به گواه تاریخ، تبریز پایتخت سه حکومت مهم ایلخانیان (۶۶۳ تا ۷۰۳ هجری قمری)، ترکمانان(۸۱۰ تا ۹۰۷ هجری قمری)  و صفوی (۹۰۷ تا ۹۵۵ هجری قمری)  بوده و در مجموع، مدت ۱۸۵ سال مرکزیت سیاسی و اجتماعی کشور را بر عهده داشته است.

اگرچه منازعات تاریخی و حوادث طبیعی، بخش عمده‌ای از بناهای تاریخی این کهن‌شهر را از میان برده، اما همچنان می‌توان جلوه‌هایی از تاریخ پرشوکت شهر را در آثار و بناهای فاخر بررسی کرد.

مجموعه علمی و فرهنگی ربع‌رشیدی و شنب‌غازان، میدان صاحب‌آباد و مسجد جامع، سه بافت ارزشمند تاریخی است که کانون‌های اصلی پایتختی تبریز در دوران‌های مذکور بوده‌ است.

شهرداری تبریز با در نظر داشتن ضرورت پاسداشت هویت تاریخی و پس از مطالعات مکان‌یابی و باستان‌شناسی توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، عملیات اجرایی احداث المان تاریخی، در این محلات تاریخی آغاز کرده است.

المان‌های پیش‌بینی‌شده، مطابق سبک‌های معماری و سازه‌ای هر یک از دوره‌های فوق، مطالعه شده و به زودی، به عنوان یک نماد هویتی، معرف جایگاه تاریخی کلان‌شهر تبریز خواهد بود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :