مراسم بزرگداشت آئین های نوروزی از روز سه شنبه ۱۸ اسفند در موزه ملی ایران آغاز می شود.

به گزارش تبریزمن، سمیع الله حسینی مکارم، معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گفت: پاسداشت و بزرگداشت آئین های نوروزی با توجه به اهمیت این میراث ناملموس که گستره وسیعی دارد و با مشارکت ۱۲ کشور در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است، مورد توجه ویژه سازمان میراث فرهنگی است.

وی افزود: با توجه به اهمیت این میراث بشری، ستاد دائمی نوروز در سازمان میراث فرهنگی تشکیل شد که یکی از مهمترین مصوبه های این ستاد، برپایی نوروزگاهها به منظور شناسایی و معرفی مطلوب نوروز است، بر همین اساس ۱۶ استان به عنوان پایلوت برای اجرای طرح نوروزگاهها انتخاب شده است.

حسینی مکارم همچنین به برپایی نوروزبازارها در ۱۴ استان اشاره کرد و افزود: برپایی همایش علمی با ۱۰ پنل تخصصی، انتشار مجله نوروز و برپایی نمایشگاه عکس از جمله برنامه هایی است که در این ۱۲ استان انجام می شود.

معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی اضافه کرد: با برپایی منسجم مراسم بزرگداشت آئین های نوروزی، ایجاد نوروزگاهها و نوروزبازارها، استانهای مورد نظر می توانند از این فرصت برای جذب گردشگران بیشتر استفاده کنند.

وی گفت: نوروزبازارها در استانهای، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان، کردستان، آذربایجان شرقی، گیلان، فارس، گلستان، خراسان رضوی، کرمان، اصفهان و تهران برگزار می شود.

حسینی مکارم افزود: نوروز بازار، جشنواره و یا نمایشگاهی برای فروش محصولات نیست و در آن هیچگونه خرید و فروشی صورت نمی گیرد بلکه تنها فرهنگ عرضه شود.

معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی در پایان گفت: مراسم آغازین بزرگداشت آئین های نوروز روز سه شنبه ۱۸ اسفند در موزه ملی ایران برگزار می شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :