با نزدیک شدن به تابستان، کوچ عشایر از استان‌های آذربایجان‌غربی، اردبیل و زنجان به مراتع ییلاقی آذربایجان‌شرقی آغاز شد.

محمدحسین آل‌هاشم مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌شرقی ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: جمعیت عشایر این استان در فصل ییلاق ۱۳ هزار خانوار و در قشلاق حدود ۷ هزار و ۸۰۰ هزار خانوار است.

وی افزود: با آغاز کوچ عشایر به ییلاق‌های استان ۵ هزار ۲۰۰ خانوار از استان‌های همجوار میهمان ییلاق‌های آذربایجان‌شرقی هستند.

آل‌هاشم جمعیت دامی عشایر آذربایجان‌شرقی را بیش از یک و نیم میلیون راس اعلام و افزود: این استان چهارمین قطب عشایری در کشور است و کوچ عشایر آذربایجان‌شرقی براساس تقویم اداره کل منابع طبیعی از ۱۵ خرداد آغاز می‌شود.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌شرقی گفت: عشایر در طول اقامت خود در ییلاق ۱۱۰ هزار تن گوشت، ۳۳ هزار تن شیر، ۱۶ هزار تن پشم و ۱۶ هزار و ۵۰۰ متر مربع قالی، قالیچه و ورنی تولید می‌کنند.

آل‌هاشم افزود: مراتع کلیبر، اهر، خداآفرین، ورزقان و هوراند در ارسباران، مراغه در دامنه‌های سهند و سراب در دامنه‌های سبلان از مناطق مهم ییلاقی در آذربایجان‌شرقی است و عشایر تا آخر شهریور در ییلاق‌های استان به کار و تولید مشغول هستند.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌شرقی  گفت: از ۲ میلیون ۴۰۰ صد هزار هکتار مراتع استان حدود یک میلیون هکتار در اختیار عشایر آذربایجان‌شرقی است.

 


Galaxy S7 - 944 x 150


این خبر را به اشتراک بگذارید :