وزیر امور خارجه در نشست خبری مشترک با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از آماده سازی اقدامات لازم اداری برای بازشدن دفتر اتحادیه اروپا در ایران خبر داد.

به گزارش تبریزمن، محمد جواد ظریف در نشست خبری مشترک با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که صبح امروز در تهران برگزار شد، ضمن خوشامدگویی به موگرینی و هیئت همراهش، اظهارداشت: این سفر در چارچوب همکاری های ایران و اتحادیه اروپا است که مسائل بین ایران و اتحادیه پس از برجام را مورد بحث قرار داد.

وی افزود: اطمینان داریم منافع سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا در اجرای برجام است. ما و اتحادیه اروپا برای برداشتن موانعی که برای اجرای برجام باقی مانده، همکاری خواهیم کرد؛ امروز در این خصوص بحث کردیم.

ظریف با بیان اینکه همکاری اقتصادی و مالی از دیگر مباحث مورد بحث بود گفت: اتحادیه اروپا به عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی کمک خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: از مباحث دیگر آماده سازی اقدامات لازم اداری برای بازشدن دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در ایران بود.

وی با بیان اینکه بحث دیگر مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و مسائل انسان دوستانه بود، گفت: در خصوص آوارگان و پناهندگان نیز بحث شد.

ظریف با تاکید بر اینکه در بیانیه مشترک به نکات مورد بحث پرداخته خواهد شد، افزود: یک بیانیه در خصوص همکاری هسته ای غیر نظامی بین اتحادیه اروپا و ایران امروز صادر خواهد شد.

وزیر امور خارجه امروز را شروع جدید ارتباطات ایران و اتحادیه اروپا عنوان کرد و ادامه داد: یقین داریم که این همکاری می تواند برای کمک به توسعه کشور و ایجاد آرامش در منطقه مفید باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: ما اعتقاد داریم که توافق هسته ای زمینه را برای همکاری های بین المللی فراهم کرده و خطر را از این منطقه دور کرده و می تواند آینده بسیار بهتری را برای مردم ایران و منطقه و همچنین صلح و امنیت بین الملل فراهم کند.

وی تاکید کرد: آمریکا و سایر طرف های توافق هسته ای ضرورت دارد که تعهدات خود را نه فقط روی کاغذ بلکه در عمل نیز اجرا کنند و موانع عملی که برای همکاری های بانکی و مالی وجود دارد را برطرف سازند.

ظریف با اشاره به مسئله حقوق بشر و مذاکرات مربوط به آن توضیح داد: ما در زمینه مسائل حقوق بشری آماده گفتگو هستیم، اما خانم موگرینی و دیگر دوستان ما در اروپا می دانند که این گفتگو یک گفتگوی یک‌طرفه نخواهد بود. در این گفتگو ایران هم مطالب زیادی را در زمینه حقوق بشر دارد که من اطمینان دارم طرف اروپایی آماده شنیدن آن خواهد بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص تعهدات آمریکا درباره رفع موانع تبادلات بانکی ایران با بانک های آمریکایی و غیرآمریکایی گفت: رئیس کل بانک مرکزی در روزهای گذشته در واشنگتن با وزیر خزانه‌داری آمریکا و همچنین هیات کارشناسی ایران با هیات کارشناسی دفتر مربوط به نظارت بر تحریم ها مذاکرات جدی داشته اند تا اطمینان حاصل کنند که آمریکا تعهدات خودش را در قالب برجام انجام می دهد.

وی افزود: اینکه برجام این موقعیت را برای جمهوری اسلامی فراهم کند که دسترسی مالی بین المللی داشته باشد، هدف توافق هسته ای است. باید همه کشورها خودشان را به آن متعهد بدانند و اقدامات لازم را برای رفع موانع انجام دهند.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ما یقینا به آمریکایی ها در این زمینه تذکر دادیم و همچنین فشار خواهیم آورد تا اطمینان حاصل کنیم که دولت آمریکا زمینه را برای همکاری بانکی فراهم می کند.

ظریف تصریح کرد: البته برجام بحث بانک های آمریکایی را شامل نمی شد و نمی شود بلکه بحث عدم مزاحمت آمریکا برای همکاری سایر بانک های جهانی با ایران را شامل می شود.

وی گفت: ما همواره تاکید کردیم که آمریکا از تحریم های اولیه خود علیه ایران بیشترین ضرر را کرده است و می کند، اما آمریکا متعهد است که مانع سایر بانک های آمریکایی و اروپایی در روابط با ایران نشود.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اهداف ایران در سوریه چیست؟ توضیح داد: ما در موضوع سوریه بارها اعلام کردیم که جمهوری اسلامی ایران در صف مقدم مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی و گروه های تکفیری در منطقه است.

ظریف افزود: ما بارها اعلام کردیم که برای مبارزه با این خطرات جدی در کنار همه همسایگانمان از جمله عراق، سوریه و افغانستان هستیم. اگر دیگر همسایگانمان نیز با چنین خطری مواجه شوند، ما در کنار آنها خواهیم بود.

وی تاکید کرد: ما معتقدیم که مبارزه با تروریسم و افراطی گری یک ضرورت جهانی و وظیفه بین المللی است و همچنین اعتقاد داریم کسانی که در این حوزه حضور ندارند، خطا می کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: این معضل بین المللی حد و مرز نمی شناسد و یک روز در سیدنی، یک روز در پاریس، یک روز در لاهور و یک روز در بروکسل و همچنین یک روز در بغداد، دمشق و سایر نقاط جهان خودش را نشان می دهد. باید با این معضل به صورت جهانی مبارزه کرد و ایران نیز در این مبارزه حضور دارد.

ظریف ادامه داد: توقف درگیری ها در منطقه و سوریه به معنی توقف مبارزه با گروه های تروریستی به ویژه داعش و النصره نیست. این مسئله در اعلامیه گروه حمایت از سوریه و همچنین در قطع‌نامه شورای امنیت وجود دارد.

وی در ادامه و در پاسخ به سوالی در خصوص آزمایشات موشکی ایران و نسبت آن با برجام توضیح داد: ما بارها اعلام کردیم که موشک های جمهوری اسلامی هیچ ارتباطی با برجام و قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل ندارد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: موشک های ما برای حمل سلاح هسته ای طراحی نشده اند و ما هیچ گاه از این موشک ها برای اقدامات آفندی استفاده نمی کنیم. این موشک ها برای دفاع از جمهوری اسلامی ایران است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به تاریخچه شرم‌آور عدم حمایت از جمهوری اسلامی در زمان حمله رژیم صدام حسین به مردم ایران، ملت ما حق دارند که از دفاع خودشان برخوردار باشند.

ظریف گفت: میزان هزینه تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران یک جزء کوچکی از هزینه های تسلیحاتی کشورهای همسایه ما است. آنها با این هزینه ها هم باید از مردم کمتری دفاع کنند و هم از سرزمین کوچکتری. اگر کسانی در رابطه با خطر تسلیحات منطقه جدی هستند باید در کاهش هزینه های تسلیحاتی به خصوص تسلیحاتی که به کشتار مردم بی‌گناه این منطقه منجر می شود، جدی باشند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :