وزیر بهداشت با اشاره به بازگشت حجاج، گفت: دستورات لازم به تمامی کاروان ها، هیئت های پزشکی و هواپیماهایی که به مقصد ایران پرواز دارند داده شده است.

به گزارش تبریزمن، دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: وزارت بهداشت برنامه های خود را در خصوص حوادث حج امسال کاملا مشخص کرده و با وزارتخانه های دیگر نیز هماهنگی خوبی ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی در خصوص انتقال اجساد و مجروحان و همچنین وزارت کشور نیز اقدامات خوبی را انجام داده و تدابیر ویژه ای در نظر گرفته اند و وزارت بهداشت و سازمان هلال احمر همان گونه که از ابتدای بروز این حوادث در کنار حجاج بوده اند برای حضور در عربستان، انتقال مصدومان و مجروحان و نیز کمک به حجاج سایر کشورها آمادگی لازم را دارند.

وزیر بهداشت افزود: از امروز که حجاج به کشور باز می گردند روند انتقال مجروحان نیز آغاز می شود و  در بیمارستان های کشور نیز آمادگی لازم برای پذیرش بیماران و ادامه درمان وجود دارد که به دلیل ادامه مراسم حج این امکان وجود دارد که بیماری یا مصدومیتی برای حجاج پیش آید که در همین زمینه تمامی بیمارستانها آماده هستند.

هاشمی در خصوص ویروس خطرناکی که چندین سال است در عربستان قربانی می گیرد گفت: دستورات لازم به تمامی کاروان ها، هیات های پزشکی و هواپیماهایی که به مقصد ایران پرواز دارند داده شده و در ۱۹ مبادی ورودی کشور که هواپیماهای حجاج وارد می شوند نیز مراکزی پیش بینی شده تا مشکلی از نظر ورود این ویروس به کشور وجود نداشته باشد.

وزیر بهداشت در پاسخ به این سوال که شایعه شده است که طبق ادعاهای کارشناسان در کشور عربستان و در ایران بسیاری از حجاج بر اثر گاز سیانول فوت کرده اند گفت: شایعه زیاد است و ما تجربه سال ۶۶ را داریم و شرایط در مکه و منا به گونه ای است که این حادثه ناشی از بی تدبیری اتفاق افتاده و لازم بود که پیش بینی شود و شاید راحت ترین راه برای جلوگیری از بروز این حوادث، پذیرش مسوولیت از سوی کشور عربستان و تلاش در جهت رفع تآملات روحی حجاج بود.

قاضی زاده هاشمی علوم پزشکی تبریز

هاشمی ادامه داد: لازم است تا تمام جوانب حادثه منا به دقت بررسی شود و کسانی که در منا حضور داشته اند می دانند که در صورت بی تدبیری و ازدحام جمعیت حادثه ای که واضح بود رخ خواهد داد که لازم بود پیش بینی، تدبیر و پیشگیری شود.

وزیر بهداشت گفت: پذیرش مسئولیت شاید التیام بخش ترین موردی بود که کشور و مسئولان سعودی می توانستند انجام دهند و مقام معظم رهبری نیز در این خصوص فرمودند که انصاف داشته باشید و با انصاف مسوولیت خود را بپذیرید و عذرخواهی کنید.

وی در خصوص وضعیت بیمارستان های ایران در کشور عربستان گفت: وضعیت این بیمارستان ها مناسب است و طبق گزارشی که به من رسیده، اکثر مصدومانی که بستری شده اند قابل ترخیص هستند و برخی از آنان توانسته اند اعمال حج را انجام دهند و بنا است که مجروحان هر چه سریع تر ترخیص و یا به ایران منتقل شوند.

وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: بیمارستان ها در ۱۹ مرکزی که هواپیماهای حجاج در آن فرود می آید در آماده باش کامل هستند در عین حال مشکل وبا نیز در کشور عراق وجود دارد که لازم است تا به زائران عتبات عالیات توصیه کنم که به دستورات روسای کاروان ها و هیات های پزشکی توجه ویژه داشته باشند ضمن اینکه دانشگاه های علوم پزشکی در مرز عراق نیز در حالت آماده باش قرار دارند و در این زمینه کمک های خوبی در جهت کلر زنی و اقدامات پیشگیرانه به وزارت بهداشت عراق شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :