آیت الله سید حسن عاملی امام جمعه اردبیل در خصوص درگیری های قره باغ و موضع جمهوری اسلامی در قبال این منطقه در نماز جمعه اردبیل سخنرانی کرد.

به گزارش تبریزمن، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل با اشاره به غائله اخیر درگیری پیش آمده در منطقه قره باغ اظهار کرد: در این حادثه با ملت آذربایجان غمگسار هستیم و بر خود واجب می‌دانیم که از تمامیت ارضی آذربایجان و از بازگشت خاک این کشور دفاع کنیم.

وی گفت: حمایت از مظلوم، رکن اصلی در اهداف و مقاصد انقلاب اسلامی است، فرقی نمی‌کند این مظلوم در فلسطین باشد یا یمن یا عراق یا سوریه یا قره باغ یا نارداران یا بحرین و یا هر نقطه دیگری از جهان باشد.

عاملی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب ادامه داد: قره باغ جزء خاک اسلام است و هرکس در آنجا جان خود را از دست دهد، شهید محسوب می شود، چون قره باغ پاره تن اسلام است.

وی تصریح کرد: آرزو می کنم که ای کاش شرایطی فراهم شود که در جبهه قره باغ حضور پیدا کنم و همچنین از رزمندگانی که برای آزادی آن تلاش می کنند تشکر می کنم.

عاملی با بیان اشغال مساجد به دست اشغالگران گفت: آزادسازی مساجدی که تبدیل به محل نگهداری حیوانات شده است جهاد در راه خدا محسوب می شود.

وی یادآور شد: دعوت می کنم که هرکسی کاری از دستش برمی آید مانند اهدا خون و ارسال کمکهای طبی و پزشکی مضایقه نکند.

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: اعتقاد داریم نه تنها قره باغ باید به آذربایجان برگردد بلکه باید ترکیب جمعیتی منطقه و مرزهای سابق آذربایجان که توسط استالین با نیت ایجاد اختلاف بین اقوام بهم ریخت به حالت اولیه برگردد.

وی گفت: درگیری های امروز قره باغ ریشه در همان اقدام شوم استالین دارد که آذربایجان در این غائله باید دوست و دشمن و خادم و خائن به ملت و تمامیت ارضی خود را بشناسد.

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: قره باغ تبدیل به حیاط خلوت آمریکا شده است به نحوی که ۱۵ سال اوجالان را در این منطقه مخفی کرد و زمانی که جمهوری اسلامی اجازه عبور وی به شمال عراق از خاک کشورمان را نداد پ ک ک بنای دشمنی با ما را گذاشت.

عاملی بیان کرد: دولت آمریکا در منطقه دنبال ایجاد پایگاه است و چه پایگاهی بهتر از قره باغ در کنار ایران است؛ منطقه قره باغ حیاط خلوت آمریکا در جهت ایجاد شیطنت در منطقه تبدیل شده و با اینکه آذربایجان امتیازات فوق العاده مثل قرارداد نفتی بزرگ موسوم به قرارداد قرن را به آمریکا داده است، آمریکا بیشترین ریاست را در گروه مینسک داشته ولی کاری برای آذربایجان نکرده که آمریکا در سال ۱۳۸۸ به ادعای ارمنستان صحت گذاشت و قره باغ را از آن ارمنستان دانست.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: اسرائیل، اتحادیه اروپا ، شورای امنیت سازمان ملل و ناتو از دیگر خائنین به قره باغ است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :