رئیس سازمان بهزیستی گفت: هنوز معضل معلول زایی در کشور وجود دارد و آمار مربوط به معلول زایی ژنتیکی در کشور بالا است.

به گزارش تبریزمن،  انوشیروان محسنی بندپی عصر شنبه در نشست خبری افزود: در مراقبت های حین بارداری غفلت داریم که این غلفت منجر به معلول زایی می شود.

وی تصریح کرد: در هفت ماهه اول سالجاری، بعد از تشخیص معلول زایی در مادران، حدود ۶۰۰ سقط انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: سالانه ۲۰ هزار کودک معلول ناشی از اختلال ژنتیکی به علت عدم مراقبت ها در بارداری به دنیا می آیند.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: تاکنون ۲۵۰ مرکز مشاوره ژنتیکی در کشور راه اندازی شده و تلاش می کنیم مشاوره های ژنتیکی در کشور اجباری شود.

محسنی بندپی افزود: دو برنامه غربالگری شنوایی سنجی و تنبلی چشم برای پیشگیری از معلولیت ها در کشور انجام می شود که پوشش غربالگری شنوایی سنجی از ۶۳ درصد به بیش از ۹۰ درصد و غربالگری تنبلی چشم به ۸۵ درصد رسیده است.

*** ایجاد بیش از ۱۶ هزار فرصت شغلی برای معلولان

رئیس سازمان بهزیستی گفت: تا پایان آباه ماه امسال بیش از ۲۳ هزار شغل برای مددجویان بهزیستی ایجاد شده که ۱۶ هزار و ۱۰۰ مورد آن برای معلولان بوده است.

وی تصریح کرد که متاسفانه بانک های عامل همکاری لازم در این زمینه را انجام نمی دهند.

بند پی ادامه داد: وام اشتغال سال گذشته ۱۰ میلیون تومان بوده که امسال به ۱۵ میلیون تومان افزایش یافت.

*** مردم بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان به بهزیستی کمک کردند

رئیس سازمان بهزیستی رقم مشارکت های مردمی در سال ۱۳۹۳ به بهزیستی را ۴۲۰ میلیارد تومان کمک نقدی و ۳۰۰ میلیارد تومان کمک غیرنقدی عنوان کرد.

محسنی بندپی افزود: پیش بینی ما این است که این رقم ها امسال افزایش یابد.

*** کمک های بلاعوض به دانش آموزان شین آبادی

رئیس سازمان بهزیستی در ادامه نشست خبری با خبرنگاران گفت: یک میلیارد و ۲۴ میلیون تومان قرار است بین دانش آموزان شین آبادی توزیع شود.

محسنی بندپی با بیان اینکه از ۲۸ دانش آموز دچار سانحه سوختگی دو نفر از آنان جان خود را از دست دادند؛ افزود: به خانواده دانش آموزان با سوختگی سطحی ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض، دانش آموزان با سوختگی خفیف ۱۲ میلیون تومان، دانش آموزان با سوختگی متوسط ۲۰ میلیون تومان و دانش آموزان با سوختگی شدید ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می شود.

وی ادامه داد: علاوه بر آن ۱۵ میلیون تومان سپرده برای دانش آموزان با سوختگی شدید افتتاح شده و به دو خانواده ای که فرزند خود را در این حادثه از دست داده اند ۴۵ میلیون تومان کمک بلاعوض می شود.

*** توجه به مناسب سازی معابر در لایحه حمایت از حقوق معلولان

رئیس سازمان بهزیستی گفت: در لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت به مناسب سازی توجه شده و اصل اول این لایحه مربوط به مناسب سازی معابر و ساختمان های است.

محسنی بندپی افزود: مناسب سازی معابر و ساختمان ها می تواند حضور معلولان در اجتماعات را آسان تر کند.

*** توزیع تجهیزات کمک توانبخشی بین معلولان

رئیس سازمان بهزیستی از توزیع تجهیزات کمک توانبخشی در این هفته بین معلولان هشت استان کشور خبر داد.

محسنی بندپی افزود: این تجهیزات به صورت آزمایشی در استان های کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، هرمزگان، خراسان جنوبی، لرستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان توزیع می شود و این تجهیزات باید ساخت داخل باشد.

وی ادامه داد: این تجهیزات در سایر استان ها نیز به تدریج توزیع خواهد شد؛ ۱۳۰ میلیارد تومان دیگر برای این تجهیزات کمک توانبخشی نیاز داریم.

وی در ادامه از بررسی راه اندازی سامانه آمار و اطلاعات معلولان خبر داد و گفت: یکی از ضعف های ما فقدان آمار و اطلاعات معلولان است.

*** لایحه حمایت از حقوق معلولان مهمترین اقدام بهزیستی است

به گزارش خبرنگار ایرنا رئیس سازمان بهزیستی در بخش دیگر سخنان خود یادآورشد: لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت مهمترین اقدام بهزیستی است که به اذعان مرکز پژوهش های مجلس از ۱۹ نقطه قوت نسبت به قانون جامع معلولان برخوردار است.

محسنی بندپی افزود: امید است با تصویب مواد ۲۶ گانه این لایحه بسیاری از مشکلات معلولان برطرف شود.

*** راه اندازی مراکز مراقبت های موقت از معلولان

رئیس سازمان بهزیستی راه اندازی مراکز مراقبت های موقت از معلولان را یکی از برنامه های بهزیستی عنوان کرد.

بندپی افزود: هم اکنون ۳۰ مرکز مراقبت کودکان اوتیسم در کشور وجود دارد که قرار است تعداد آنان افزایش یابد.

*** کمک های بلاعوض برای مسکن معلولان

رئیس سازمان بهزیستی در ادامه یادآورشد: با امضای تفاهمنامه ای با بنیاد مستضعفان و بنیاد مسکن مقرر شده تا خانواده های دارای دو فرزند معلول از تسهیلات ویژه مسکن استفاده کنند.

محسنی بندپی افزود: ۱۵ میلیون تومان کمک بلاعوض از سوی بنیاد مستضعفان، ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض از سوی بهزیستی، پنج میلیون تومان کمک بلاعوض از سوی خیرین مسکن ساز در اختیار این خانواده ها در شهرها قرار می گیرد.
محسنی بندپی افزود: در روستاها نیز ۱۰ میلیون کمک بلاعوض از سوی بنیاد مسکن و ۶ میلیون تومان کمک بلاعوض از سوی بهزیستی در اختیار معلولان قرار می گیرد.

وی یادآور شد: ۴۵ هزار مسکن برای جامع هدف معلولان در دست احداث داریم که ۲۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: در لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت پیشنهاد داده ایم تا آنان از ۴۰ درصد حداقل حقوق شورای عالی کار برخوردار شوند.

محسنی بندپی افزود: یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر تحت پوشش خدمات چندگانه بهزیستی قرار دارند و پیش بینی می شود حدود ۳۰۰ هزار نفر دیگر پشت نوبت باشند و در آغاز سال ۹۵، ۵۰ هزار نفر دیگر را تحت پوشش خدمات قرار می دهیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :