رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، از مرگ ۱۱۲ بیمار مبتلا به آنفلوانزا در کشور خبر داد.

به گزارش تبریزمن، دکتر محمدمهدی گویا روز دوشنبه در نشست خبری معاون و مدیران حوزه بهداشت که در محل وزارت بهداشت برگزار شد، به آخرین وضعیت شیوع آنفلوانزا در کشور اشاره کرد و گفت: از ابتدای مهر ماه امسال تا کنون، هزار و ۱۹۰ نفر از هموطنان به این ویروس مبتلا و بستری شده اند.

وی همچنین از فوت ۱۱۲ بیمار مبتلا به آنفلوانزا در کشور خبر داد و افزود: ۱۳ قطب آزمایشگاهی در کشور به صورت شبانه روزی، موارد مشکوک به ویروس آنفلوانزا را تشخیص می دهند.

گویا با بیان اینکه همه کشورهای دنیا در فصول سرد سال درگیر بیماری آنفلوانزا می شوند، گفت: نصف کشورهای دنیا در یک دوره زمانی ۶ ماهه و سایر کشورها در دوره ۶ ماهه دیگر به این بیماری که یک عفونت ویروسی است مبتلا می شوند.

وی ادامه داد: در همه دنیا این بیماری با درصدی از بستری شدن در بیمارستان، بخش های ویژه و درصدی مرگ و میر همراه است و افرادی که سیستم دفاعی ضعیفی دارند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

گویا با اشاره به اینکه مسیر این بیماری از شرق آسیا به غرب آسیا و اروپا و آمریکا می رود، افزود: در طی یک فصل آنفلوانزایی حدود ۲۰ درصد مردم یک کشور به این بیماری مبتلا می شوند که از این ۲۰ درصد، ۹۰ تا ۹۵ درصد به صورت خفیف به بیماری آنفلوانزا مبتلا می شوند و تنها ۵ درصد دچار نوع شدید بیماری می شوند

وی افزود: مرگ و میر یک سال آنفلوانزایی ۱.۲ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است.

به گفته گویا، به طور مثال در کشور امریکا به رغم اقدامات خوب تشخیصی و درمانی تاکنون ۷۰۰ نفر در اثر ابتلا به بیماری آنفلوانزا فوت کرده اند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه موج های بعدی آنفلوانزا خفیف تر از موج اول است، افزود: در برخی از استان های کشور موج اول کاهش یافته و برخی استان ها هنوز درگیر موج اول هستند ولی خوشبختانه امکانات و اقدامات لازم برای مواجهه با این بیماری وجود دارد و هیچگونه اتفاق غیرعادی در اپیدمی این بیماری در کشور رخ نداده است.

وی با بیان اینکه دارو برای بیماران آنفلوانزا به اندازه کافی در سراسر کشور وجود دارد، افزود: در خصوص این بیماری کمبود دارو نداشته و واکسن هم موجود است که البته واکسن فقط برای گروه های پرخطر توصیه می شود.

گویا با اشاره به مهم بودن رعایت نکات بهداشتی و تنفسی، بر ضرورت رعایت آداب تنفسی تاکید کرد و گفت: از آنجا که با هر عطسه و سرفه ی بیمار مبتلا به آنفلوانزا، میلیون ها ویروس منتشر می شود، لازم است فرد بیمار هنگام عطسه و سرفه حتما از دستمال کاغذی استفاده کند و دستمال کاغذی مصرفی خود را در یک کیسه پلاستیکی گذاشته و در سطل زباله درب دار بیاندازد.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :