رئیس موسسه مطالعاتی آذربایجان شناسی دانشگاه تبریز، گفت: درس آموزش زبان و ادبیات ترکی آذری در قالب دو واحد درس اختیاری در طول هر دو ترم برای دانشجویان آذری زبان و فارسی زبان ارائه می‌شود که مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است.

دانشگاه تبریز

به گزارش تبریزمن، احمد فرشبافیان، در آئین افتتاحیه سومین دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی برای دانشجویان و اساتید دانشگاه های جمهوری آذربایجان، ضمن معرفی اجمالی دانشگاه تبریز، هدف از برگزاری این دوره را تبادل اطلاعات علمی بین دانشگاهیان ایران و آذربایجان عنوان کرد و اظهار داشت: آشنایی با فرهنگ و تاریخ ایران و آذربایجان، مشترکات فرهنگی و ادبی و شیوه‌های پژوهشی و آموزشی دانشگاه تبریز از دیگر اهداف این دوره بوده است.

وی افزود: در این دوره، کلاس‌های باز آموزی زبان و ادبیات فارسی برای ۲۰ دانشجوی مدعو از دانشگاه‌های دولتی باکو، قفقاز، گنجه، خزر و آکادمی علوم آذربایجان توسط اساتید مجرب دانشکده ادبیات فارسی و زبان خارجی دانشگاه تبریز برگزار خواهد شد.

رئیس موسسه مطالعاتی آذربایجان شناسی دانشگاه تبریز یادآور شد: برگزاری نشست‌های تخصصی در مورد ادبیات فارسی با حضور اساتید دانشگاه تبریز و اساتید مدعو و بازدید از موزه‌ها و مکان‌های تاریخی و تفریحی شهر تبریز از دیگر برنامه‌های این دوره است.

فرشبافیان، همچنین در ادامه با اشاره به سایر فعالیت‌های این موسسه گفت: درس آموزش زبان و ادبیات ترکی آذری در قالب دو واحد درس اختیاری در طول هر دو ترم برای دانشجویان آذری زبان و فارسی زبان ارائه می‌شود که مورد استقبال دانشجویان دانشگاه تبریز قرار گرفته است.

وی همچنین از برگزاری دوره‌های کلاس‌های آموزشی زبان ترکی استانبولی مقدماتی و تکمیلی در این دانشگاه از نیمسال آینده خبر داد و افزود: این دوره‌ها نیز توسط گروه آموزش‌های آزاد و مجازی دانشگاه تبریز از مهر ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

ایران و جمهوری آذربایجان دارای فرهنگ مشترک و غنی هستند

سید ابراهیم ابراهیمی، رایزن فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان، نیز در این آئین، اظهار داشت: تبریز، شهر اولین‌ها بوده و جایگاه خاصی در ادبیات و فرهنگ کشور دارد و وجود موزه‌ها، بازارها، زیارتگاه‌ها و کتابخانه‌ها از دیگر افتخارات این شهر است.

وی با اشاره به جایگاه دانشگاه تبریز، افزود: دانشگاه تبریز تنها یک دانشگاه نیست، بلکه در کنار فعالیت‌های گسترده علمی و پژوهشی، مانند شهرک وسیعی است که تمام امکانات مورد نیاز یک شهر از قبیل فرهنگسرا، مساجد، پارک، باغ، سینما، رستوران، خوابگاه، کودکستان، بازارچه و خدمات متعدد رفاهی را داراست.

به نقل از خبرگزاری تسنیم، رایزن فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان، به جایگاه فرهنگی و تاریخی ایران و آذربایجان اشاره کرد و گفت: ایران و آذربایجان دارای فرهنگ و تاریخ مشترک و غنی هستند که بنابه دلایل مختلف، این مشترکات به دست فراموشی سپرده شده و این وظیفه دانشگاهیان است که در اصلاح این رویه تلاش کنند.

به گزارش تسنیم، دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی از طرف موسسه مطالعاتی آذربایجان شناسی و با مشارکت مرکز همکاری‌های علمی و بین المللی دانشگاه تبریز آغاز شد که ۲۰ دانشجو و ۳ استاد از دانشگاه‌های جمهوری آذربایجان در این دوره حضور داشتند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :