مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی گفت: بیماری آنفولانزای حاد پرندگان در استان کاملاً تحت کنترل است و اقدامات پیشگیرانه لازم از زمان مشاهده نخستین نمونه این بیماری در کشور انجام شده است.

به گزارش تبریزمن، امیرحسین بهداد اظهار داشت: در مورد بیماری آنفولانزای حاد پرندگان با شیوع جهانی روبرو هستیم به طوری که اکنون آمریکا، تمام کشورهای اروپایی به جز ایتالیا و بخش زیادی از آسیا به ویژه کشورهای همسایه ما چون ترکیه، عراق و روسیه با این بیماری به شدت درگیر هستند.

وی ادامه داد: در کشور ما نیز در استان هایی چون تهران، البرز، مرکزی و کرمانشاه نمونه هایی از این بیماری گزارش شده است و در آذربایجان شرقی نیز یک واحد مرغداری درگیر  شده بود که بلافاصله اقدامات لازم برای قرنطینه، پاکسازی و معدوم سازی طیور آلوده انجام شد و در همین راستا دو هزار و ۵۰۰ نمونه برداری و آزمایش نیز صورت گرفته که خوشبختانه نتیجه همه آنها منفی بوده است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه تاکنون مورد دیگری در استان مشاهده و گزارش نشده است، تاکید کرد: بیماری آنفولانزای حاد پرندگان در آذربایجان شرقی تحت کنترل است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و تنها دلیل نگرانی عدم همکاری و توجه واحدهای مرغداری و سایر اقشار به ویژه روستائیان در خصوص انجام اقدامات پیشگیرانه است.

به نقل از مهر، وی انجام اقدامات قرنطینه ای، جلوگیری از رفت و آمدهای زائد به محل نگهداری طیور، ممانعت از ورود پرندگان مهاجر و معدوم سازی شانه های تخم مرغ آلوده را مهمترین توصیه ها برای پیشگیری از شیوع این بیماری عنوان کرد و گفت: بیمه مرغداری ها و یا تمدید آنها برای جبران خسارت احتمالی در صورت شیوع بیماری نیز موضوعی است که باید مرغداران توجه جدی به آن داشته باشند.

بهداد ادامه داد: از مردم به ویژه روستائیان نیز تقاضا می کنیم حتی اگر یک مورد تلفات طیور داشتند، حتما موضوع را به مراکز دامپزشکی اطلاع دهند تا نسبت به قرنطینه و پاک سازی محل اقدام شود و همچنین مرغ های خود را در محیط های محصور نگهداری و از وارد شدن پرنده های مهاجر بین جمعیت مرغی خود جلوگیری کنند و مرغداری ها نیز توجه لازم را نسبت به این موارد داشته باشند .

وی با اشاره به آمادگی کامل مجموعه دامپزشکی برای مقابله با این بیماری خاطرنشان کرد: ز زمان گزارش نخستین نمونه بیماری آنفولانزای حاد پرندگان در تهران، اقدامات پیشگیرانه لازم را در سطح استان اانجام داده ایم  و با برگزاری نشست های متعدد با سازمان ها و ادارات دخیل در این مورد، اطلاع رسانی های لازم به شوراها و دهیاری ها انجام گرفته است.

مدیرکل دامپزشکی استان بر لزوم بی توجهی مردم نسبت به برخی شایعات منتشر شده در فضای مجازی تاکید و تصریح کرد: شایعاتی مبنی بر نخریدن مرغ به دلیل احتمال آلوده بودن فرآورده های مرغی به هیچ عنوان صحت ندارد و محصولات بسته بندی و بهداشتی عرضه شده در مراکز مورد تایید دامپزشکی مشکلی ندارد و تنها نتیجه توجه به چنین شایعاتی، تضرر اقتصادی کل جامعه است.

بهداد در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اثرات سوء دامن زدن به چنین شایعاتی گفت: شهروندان عزیز اطمینان کامل داشته باشند که مسئولان بهداشتی استان در صورت وجود هر مورد خاص اطلاع رسانی دقیق، سریع و لازم را انجام خواهند داد زیرا سلامت مردم اولویت اول و آخر است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :