امروزه مطالب زیادی در مورد مضرات استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی در سلامتی انسان شنیده و گفته می‌شود اما هیچ منبع آگاه یا مطمئنی وجود ندارد که خیال ما را آسوده نماید و فرضیات و تحقیقات را قبول و یا رد نماید.

1

به گزارش تبریزمن؛ اما می‌دانیم که عده‌ای آن را مضر می‌دانند و گروهی بی‌خطر می‌پندارند. مطالعات نشان می‌دهد اشعه تلفن همراه خطر تومور مغزی را در کودکان افزایش می‌دهد. این مطالعه تکان‌دهنده تأثیر اشعه تلفن همراه را در کودکان و نوجوانان نیوزیلندی، موردبررسی قرار داده است.

اگر کودکان استفاده از تلفن همراه را ادامه دهند، بسیاری از آنان در معرض خطر ابتلا به تومور مغزی در اواسط دوران نوجوانی خواهند بود. همان‌طور که دوسوم از کودکان در این مطالعه از تلفن همراه استفاده می‌کردند محققان هشدار دادند قرار دادن تلفن همراه در کنار تختخواب، نزدیک در اتاق‌خواب یا زیر بالش خطرناک است.

تلفن‌های همراه با فرکانس بالامیدان مغناطیسی پالسی ایجاد کرده و به جمجمه نفوذ می‌کند و منجر به تغییر پاسخ‌های الکترومغناطیسی مغز شده و طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های مغز را مانند فعالیت الکتروشیمیایی تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دستگاه‌های تلفن همراه دارای فرکانس ۹۴۰ مگاهرتز است که به بیشتر بافت‌های بدن ازجمله مغز و حتی گوشت و ماهیچه‌ها آسیب می‌زند و نباید به تلفن همراه به‌عنوان وسیله‌ای بی‌خطر نگاه کرد و هر کس هراندازه که تمایل داشت از آن استفاده کند.

اما از آن‌سو گسترش فناوری‌های مربوط به تلفن همراه به‌طور فزاینده‌ای کاربران به‌خصوص کودکان را به استفاده از آن سوق می‌دهد.

چندی است شنیده می‌شود اپراتورهای تلفن همراه در کشور طرحی بانام « سیم‌کارت کودک » را راه‌اندازی کرده‌اند و هدف از آن را افزایش نظارت والدین بر عملکرد کودکان عنوان کرده‌اند.

آن‌ها هدف از ارائه این سیم‌کارت‌ها را به علت گسترش و تقویت ارتباطات اجتماعی و دوستی‌ها با حضور در شبکه‌های اجتماعی رایج و نرم‌افزارهای پیام‌رسان بر بستر گوشی‌های هوشمند، حضور و گسترشی که به ذات، امری مفید محسوب می‌شود، اما درصورتی‌که زیر نظر و باراهنمایی و نظارت والدین صورت نگیرد، می‌تواند بستری برای مزاحمت‌های مجازی، سرقت اطلاعات و نقض حریم خصوصی شود و احتمالاً آسیب‌های جسمی و روانی در پی داشته باشد اعلام کرده‌اند.

و اما کارایی و اهمیت ارائه این سیم‌کارت‌ها را راهکارهای فنی و جامع، به‌روز، یکپارچه، دقیق و در سطح استانداردهای جهانی از کودکان و نوجوانان و حریم خانواده که در مقابل خطرات فضای مجازی محافظت می‌کند و به والدین اجازه می‌دهد بر فرزندان نظارت داشته باشند معرفی می‌کنند.

2

در وب‌سایت یکی از این اپراتورها لیستی از مزایای این سیم‌کارت ذکرشده است که مطالعه آن را برای شما پیشنهاد می‌کنیم :

 • حفاظت در مقابل محتوای نامناسب با فیلتر

 •  محدود کردن محتوا متناسب با سن

 •  ارائه محتوای مناسب در لیست سفید بر بستری بسیار پرسرعت

 •  ارائه محتوای اختصاصی متناسب با سن

 •  ممانعت از بروز آسیب‌های روانی با کنترل مواجهه با محتوای جنسی، خشن یا ضد مذهب

 • ارائه دسترسی به بازار اپلیکیشن­های اختصاصی متناسب با سن

 •  محدود کردن دسترسی به برنامه‌های کاربردی چون دوربین، پیامک یا دسترسی به اینترنت وای-فای

 •  غنی‌تر کردن فعالیت­های آموزشی از طریق افزایش دسترسی به محتوای بیشتر و غنی‌تر آموزش مجازی

 •  داشتن ابزار کنترلی برای جلوگیری از اعتیاد و استفاده بی‌رویه از تلفن و اینترنت همراه

 •  ایجاد رغبت و اعتماد در خرید سیم‌کارت برای فرزندان

 •  ارائه آمارهای دسترسی به دستگاه

 • محدود کردن میزان استفاده

 • محدود کردن ساعت استفاده

 •  اطلاع از ارتباطات فرزند

 • زمان و مخاطب مکالمات

 • تعداد، زمان و مخاطب پیامک­ها

 • حجم اطلاعات تبادل شده

 • برنامه‌های نصب‌شده روی گوشی

 •  فیلترهای اختصاصی وب­ سراچه‌ها با لیست سفید

 •  نظارت بر مخاطبان با لیست سیاه

 •  ممانعت از ارتباطات ناخواسته و مزاحمت با تعریف لیست سفید مخاطبان

 •  امکان آگاهی از موقعیت جغرافیایی فرزند

 •  هشدار خروج از موقعیت فیزیکی مشخص‌شده برای فرزند

 •  اطلاع آنلاین از وضعیت موقعیت اعضای خانواده در یک نگاه و با نرم‌افزاری یکپارچه

 •  تقویت ارتباط با مدرسه از طریق ارائه خدمات ارزش‌افزوده بین مدارس و خانواده

 •  غیرفعال کردن گوشی از طریق پرتال مجازی یا گوشی ثبت‌شده والدین

تا به این قسمت که مطالب را مطالعه کردیم بسیار حیرت‌زده شدیم از این اختراع خارق‌العاده اپراتورهای همراه اول و حتماً شما نیز تعجب کرده‌اید.

برای کسب اطلاعات بیشتر تمام منابع و جزئیات بیشتر پیرامون این موضوع را بررسی کردیم و درنهایت متوجه شدیم کل قضیه یک‌چیز دیگر است.

درواقع اپراتورها یک سیم‌کارت دیتا که فقط برای دسترسی به اینترنت از طریق شبکه ۳G است به خانواده‌ها ارائه می‌دهند. در کنار آن‌یک تبلت ارزان که با دست‌کاری و روت کردن آن‌یک کاستوم رام نصب‌کرده‌اند که اجازه دسترسی به بخش‌هایی از تبلت گرفته و بخش‌های دیگری قوت گرفته می‌شود.

آنچه ما مشاهده کردیم یک پروژه شکست‌خورده دیگری است که بیش از آنکه برای خانواده‌ها سودی داشته باشد برای اپراتورها برآورد مالی فراوانی خواهد داشت. حال این سؤال در ذهن ایجاد می‌شود که آیا مصوبه‌ای که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات، اپراتورها را به ارائه سیم‌کارت‌های مخصوص برای کودکان و نوجوانان ملزم کرده بود می‌تواند تأثیری داشته باشد یا خیر!

همه ما می‌دانیم که دسترسی به سایت‌های غیراخلاقی به‌خودی‌خود بسته است و کودکان نیز نخواهند توانست به وب سایت‌هایی که حاوی محتوای غیراخلاقی هستند دسترسی داشته باشند. اما در مورد نکاتی که پیرامون مزیت‌های این تبلت و سیم‌کارت‌ها اشاره‌شده است می‌توان به‌صورت رایگان با نصب نرم‌افزارهایی که در بازار موجود است محدودیت دسترسی که در بالا عنوان‌شده است را تنظیم نمود، کودکان را ردیابی کرد، آن‌ها را کنترل و یا به شنود صدای اطراف آن‌ها اقدام نمود و به‌جای تهیه سخت‌افزار (تبلت) بی‌کیفیت از بهترین تبلت موجود در بازار با استاندارهای به‌روز شده که تأثیر منفی کمتری بر روی بدن دارند خریداری نمود.

مسئله تأمل برانگیز اپراتورها راجع به این اقدام مربوط به دسترسی اینترنت این سیم‌کارت‌ها است. دسترسی به اینترنت از طریق ۳G و BTS های اپراتورها میسر می‌گردد و فرکانس و امواج ارسالی و دریافتی آن نه کم می‌شود و نه در حد صفر است.

3

وای‌فای، ۳G و ۴G تقریباً هیچ موجود زنده‌ای وجود ندارد که در اطراف این دستگاه‌ها زندگی کند و بتواند از اثرات این امواج بر ساختار سلولی بدنش در امان باشد؛ با ورود تکنولوژی ۳G و وای‌فای، آمار بیماری‌های مرتبط با آن‌ها نیز در طی این سال‌ها به‌طور قابل‌توجهی افزایش‌یافته است.

نتیجه این است که خانواده‌ها اگر می‌خواهند کودکان آن‌ها در امان باشند باید تا سن بلوغ از دسترسی فرزندانشان به دستگاه‌های الکترونیکی ازجمله موبایل و تبلت جلوگیری و تماس‌های موبایل خود را کمتر نمایند که در این صورت درصد کمتری از خانواده‌ها موفق به اجرای این پروسه خواهند شد و یا به خاطر بی‌احتیاطی همسایگان و یا افرادی که در اطراف آن‌ها مشغول استفاده از فرکانس این تکنولوژی ها هستند در امان نخواهند بود.

مرکز بررسی جرائم سازمان‌یافته، یکی از مراکز وابسته به فرماندهی پدافند سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است دراین‌باره می‌نویسد:

تا جایی که می‌توانید کمتر از گوشی همراه خود تماس بگیرید و اگر نیاز به برقراری تماس داشتید، تا ضرورت ایجاد نشده از تلفن‌های خطی (سیمی) استفاده کنید. یک‌تکه آهن‌ربا در مجاورت سیم تلفن خود قرار دهید و یا یک گره کوچک در سیم تلفن خود بیندازید که از اثر امواج تا حدودی کاسته شود. هیچ‌گاه درون ماشین از گوشی همراه خود استفاده نکنید.

دستگاه‌های دارای تکنولوژی بلوتوث، وای‌فای و ۳G خود رازمانی که به آن‌ها نیاز ندارید خاموش‌کنید و سعی کنید تا جایی که امکان دارد از تکنولوژی ۳G کمتر برای اتصال به اینترنت استفاده کنید و تا حد امکان دستگاه تلفن همراه خود را از بدنتان دور نگه دارید.

در دستگاه‌هایی همچون پرینتر و لپ‌تاپ که قابلیت ارتباط بی‌سیم و با سیم را دارا هستند، سعی کنید تا حد امکان از بلوتوث و وای‌فای استفاده نکنید و ارتباطتان را از طریق سیم برقرار کنید و به یاد داشته باشید که روتر خود را در طول شب خاموش نگه‌دارید. اگر مالک خودرویی هستید که مجهز به بلوتوث هست، همواره به یاد داشته باشید که آن را خاموش‌کنید و هیچ‌گاه از گیرنده بلوتوثی که بر روی گوش قرار می‌گیرد، استفاده نکنید. هرگز از ماکروویو برای گم کردن غذای خود و علی‌الخصوص کودکانتان استفاده نکنید.

بدن بایستی در طول شب استراحت نموده و نسبت به‌روز امواج محرک کم‌تری را دریافت کند. یک فرد معمولی در طول شب حساسیت بیشتری به این امواج دارد و ۲۰۰ تا ۴۰۰ برابر آسیب‌پذیرتر است. همواره مطمئن شوید که در مجاورت تختخواب شما و کودکانتان هیچ‌گونه وسیله الکتریکی‌ همچون ساعت رادیویی وجود نداشته باشد و در صورت نیاز، از ساعت‌های باتری دار استفاده کنید.

آن‌چنان‌که تبلیغ می‌شود، محصولاتی وجود دارند که این امواج رادیویی را از بدن انسان دور می‌کنند ولی آزمایش‌ها نشان داده است که حذف کامل این امواج از بدن، امری غیرقابل‌تصور است. البته محصولات طبیعی و شیمیایی وجود دارند که خوردن آن‌ها باعث می‌شود که بدن راحت‌تر با این مشکل کنار بیاید. این مقاله تنها گوشه‌ای از مشکلات بیولوژیکی تکنولوژِ‌های رادیویی جدید را نشان داده، مشکلات امنیتی و اجتماعی این فنّاوری‌ها نیز در جای خود از اهمیت بالایی برخوردار است.

امّا آنچه از همه مهم‌تر است، این نکته است که پیش از استفاده از تکنولوژی‌های جدید همواره مشکلات امنیتی و بیولوژیکی آن را کاملاً بررسی کنیم و سپس با داشتن آگاهی کافی به سمت آن برویم.

از سوی دیگر نیاز مبرم بر استفاده از این ابزارها در آموزش‌وپرورش و مدرسه‌ها عملاً در نحوه دسترسی به این ابزارها دخیل است.

نقش تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات در تحقیق و توسعه و به تبع آن فرهنگ سازی مناسب انقدر بدیهی و آشکار است که جای هر گونه تعریف و شرح را در ضرورت و اهمیت آن در دنیای امروز باقی نمی گذارد. بنابراین اپراتورها و خانواده‌ها بهتر است به‌جای اعمال سیاست‌های محدود کردن و منع دسترسی به شبکه‌های مجازی و اینترنت فرهنگ‌سازی نمایند اقدامی که شاید کمی به طول بیانجامد اما درنهایت موفقیت و سلامت جامعه را در پی خواهد داشت.

روزبه بهروزی – کارشناس فناوری اطلاعات


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :