هر که می آید، به روند موجود اعتراض می کند و راهکار ارائه می دهد، اما دریغ از عمل به وعده ها و مسئولیت ها، می رود و به عملکرد و نظرات آنهایی که تازه می آیند ایراد می گیرد. تا اینکه هم اکنون بالا و پایین، مسکونی و تجاری و فلان و فلان تبریز در هم آمیخته و نمایی دیوانه کننده را تحویل شهروندان داده است!

تبریزمن، سرویس شهری: معماری، واژه ای که اگر سطحی به آن نگاه کنی، معنایی سطحی دارد و اگر عمیق بنگری، مفهومی ژرف و عمیق. اما بیایید عمیق نگاه کنیم و بگوییم که معماری های مختلف فلسفه های عمیق و مختلفی دارند، بگوییم که معماری بناها، تاثیری عمیق روی بیننده ها و مردم دارد، بگوییم که ساخت و ساز فقط برای آسایش و امنیت نیستند، بلکه برای مفهومی عمیق به نام ” آرامش ” هستند. مسکن جایی است که انسان باید در آن به آرامش برسد، نه اینکه صرفا از باد و باران مصون باشد.

شهر و شهرسازی باید به گونه ای باشد که باعث آرامش و نشاط روحی مردم شود، اما آیا در حال حاضر ما در چنین شهری زندگی می کنیم؟

شهر های بزرگ جهان برای خود ضوابطی دارند و اینگونه نیست که در میان مجتمع های تجاری، یکی دو تا از درب های قدیمی به خانه ها اختصاص داشته باشند یا اینکه در یک محله با خانه های یک طبقه ای، مجوز احداث ساختمان چند طبقه داده شود، اینگونه نیست که در یک خیابان ۱۰۰ متری، ۲۰ واحد دکان مغازه فروشی ببینی یا هنگام عبور از کنار مدرسه ای، دانش آموزان بازیگوش از پنجره ها و حیاتی که رو به خیابان است! به سمت شما گچ و ابزار آلات مختلف پرت کنند و در کلاس نیز به جای صدای معلم، به صدای اتومبیل ها و سیگنال تاکسی ها فکر کنند!

این موضوعات مختص تبریز نیست و اکثر شهر های ایران با این مشکل دست و پنجه نرم می کنن، دلیل این هرج و مرج و بی چارچوبی هم مشخص نیست چون کافیست تنها یک بار راهی خانه ها و کوچه های قدیمی تبریز شوید، بازار تبریز را ببنید و از آرامش و نظم موجود لذت ببرید، از هماهنگی و معماری ای که با فکر انجام شده است، آرامش بگیرید و روحتان به پرواز درآید…

شهرها و معماری های آنها، نشان دهنده فرهنگ و روحیات مردمشان هستند، در کمتر از یکصد سال گذشته ما شاهد شهرهایی زیبا و آرامش بخش در ایران بوده ایم و هنوز آثار آنها را در شهر هایی چون اصفهان، یزد، تبریز و کاشان می توانیم ببینیم، شهر هایی با معماری اسلامی و ایرانی که هم اکنون در کنار پستی و بلندی های نامتقارن و زننده قرار گرفته اند.

این روز ها معماری اسلامی و ایرانی را که به زبان می آوری، همه یاد حیاط و طاقچه و گنبد می افتند، اما نباید فراموش کرد که این نوع معماری، فقط موارد ذکر شده نیستند و چه بسا همین ناآگاهی ها باعث دور ماندن معماری اصیل ایرانی و اسلامی از چشم مسئولین شده است.

بازار تبریز1

محیط زندگی، یکی از دغدغه های اصلی مسئولین در کشورهای مختلف جهان می باشد و در اکثر مناطق پیشرفته دنیا، می توانید نوع خاصی از معماری را مشاهده کرده و از آن آرامش بگیرید اما توریست هایی که به تبریز خواهند آمد، با چه منظره ای رو به رو خواهند شد؟

غیر از اینست که از بین مسئولین شهر، هر که می آید، به روند موجود اعتراض می کند و راهکار ارائه می دهد، اما دریغ از عمل به وعده ها و مسئولیت ها، می رود و به عملکرد و نظرات آنهایی که تازه می آیند ایراد می گیرد. تا اینکه هم اکنون بالا و پایین، مسکونی و تجاری و فلان و فلان تبریز در هم آمیخته و نمایی دیوانه کننده را تحویل شهروندان داده است!


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :