بار دیگر انتشار تصاویر نامربوط در شبکه های اجتماعی خبرساز شد اما این بار این اتفاق برای یک بازیکن ملی پوش رخ داد تا بازتاب گسترده تری در رسانه های مجازی داشته باشد.

به گزارش تبریزمن، تصاویری از سوشا مکانی دروازه بان شماره یک پرسپولیس این روزها در فضای مجازی منتشر شده است که می تواند ورزش حرفه ای شماره یک سرخ ها را تحت تاثیر قرار دهد. اتفاقی که پیش از این دوران حرفه ای بازیکنان بزرگ تر از سوشا چه در ایران و چه در فوتبال خارج را تمام کرده است.

واکنش سوشا به انتشار تصاویرش

سوشا مکانی با انتشار پیامی در اینستاگرام نسبت به انتشار عکس های خصوصی اش واکنش نشان داد. او نوشته است:« با سلام، چند روزی است یک سری افراد خدانشناس و بیمار شروع به دستبرد زدن به صفحات شخصی هستند این نمونه های بی اصل و نسب که احساس زرنگی هم می کنند بدانند از پخش کردن عکس های خانوادگی من سودی نخواهند برد و توجه شان را به قدرت پلیس مملکتی جلب می کنم که با قانونش خانواده هامون احساس آرامش می کنند و به ایرانی بودن خودمون می بالیم … مطمئن باشید یک قدم از حق شهروندیم کوتاه نمی یام و تا آخر این ماجرا را پیگیری می کنم. سربلند و سلامت باشید.»

دست به دست شدن با سرعت بسیار بالا !

امروزه رسانه های مجازی نقش انکار ناپذیری را در زندگی افراد بر عهده دارند و اگر بگوییم افراد امروزه اعتیاد شدیدی به فضای مجازی دارند سخن گزافی نگفته باشیم اما ممکن است ارتباطات که امروزه مشکلات انسانها را کاهش داده برای آنها دردسرساز شود.
این بار اتفاق ناراحت کننده برای دروازه بان ملی پوش فوتبال کشورمان رخ داده تا اعتبار ورزشی و شخصی وی زیر سوال برود. هر چند  تجربه نشان داده است که دامن زدن به چنین مسائلی و افشاگری در مورد آن ها نه تنها اثرگذار نیست بلکه مخرب و بی فایده هم هست،نگاهی به ماجرای پارتی های معروف واتفاقات بی شمار دیگر نشان می دهد تنها باعث از بین رفتن آبروی افراد و از دست دادن سرمایه ها و استعداد ها شده است .

خودمان حواسمان نیست!

فارغ از واکنش سوشا مکانی به این اتفاق و با توجه به اینکه صلاحیت تایید یا عدم تایید این که بنابر گفته ی خود سوشا ، عکسهایی که از او منتشر شده عکسهای خانوادگی او هست یا نه در اختیار مراجع ذیصلاحی است که این مسئله را به خوبی پیگیری  و از حق سوشا و یا حق اجتماعی – اخلاقی جامعه ای که او را الگوی خود قرار داده است دفاع خواهد کرد، اما روی سخن امروز ما با امثال سوشا مکانی هاست ؛ چرا که یک ورزشکار حرفه ای اگر قصد دارد در دنیای حرفه ای به موفقیت بی شماری دست یابد و یا عمر ورزشی خود را افزایش دهد باید بیش از اینها به زندگی و اصول حرفه ای پایبند باشد.

نگاهی به عملکرد سوشا در فصل اخیر  و محرومیت های پیاپی او این سئوال را پیش می آورد که چه اتفاقات شخصی یا حرفه ای برای سوشا در حال رخ دادن است که او را به این وضعیت دچار ساخته است ؟ از سویی اگر مقایسه ای با عملکرد بازیکنان بزرگ فوتبال ایران داشته باشیم درخواهیم یافت موفقیت امثال عابدزاده ها،  کریم باقری ها ، دایی ها ، کریمی ها زندگی حرفه ای و به دور از حاشیه و شاید در یک کلام زندگی سالم بوده است که باعث شده امروز  نیز با گذشت سالها همچنان نقش اساسی در فوتبال کشورمان دارند و الگوهای بسیاری از جوانان کشور نیز محسوب می شوند اما آیا با اتفاقاتی که برای امثال سوشا و دیگر چهره های مشابه رخ داده و یا خواهد داد می توان امید داشت که نسل جوان امروز سوشا را به عنوان یک الگو انتخاب کند؟ از همه مهمتر پاسخ به این پرسش است که آیا این مسئله برای خود سوشا مهم هست یا نه؟

زندگی در اوج شهرت و بعد هم ثروت و وسوسه نفس، عواملی هستند که می توانند به سرعت نه تنها امثال سوشا مکانی بلکه بسیاری دیگری از ورزشکاران را به نابودی بکشاند (همانطور که کشانده است) اما رعایت اصول حرفه ای و داشتن مشاوره های خوب کمک فراوانی می تواند به بازیکنان بکند.

البته سوشا حق دارد هر طور که می پسندد و دوست دارد زندگی کند، اما جای این سوال هست که چرا نباید سوشا سالها در اوج دوام بماند و فوتبال ملی ایران را از داشتن یک گلر آماده و سرحال محروم شود. شاید وجدان خودش بهترین جواب را داشته باشد. یعنی او هم با ما هم عقیده باشد که او در یک کلام، می تواند مسیر موفقیت را بدون حاشیه با سرعت بیشتری طی کند .

جهت سخن ما با شخص خاصی نیست و قصد نداریم سوشا مکانی را توبیخ کنیم اما تمایل داریم  نسلی که به سادگی الگو و سمبل جوانان یک مملکت استثنایی مثل ایران شده اند بیش از گذشته مراقب رفتار خود باشند و الگوی های مناسب تری از لحاظ رفتاری داخل زمین باشند.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :