آیین سنتی شمع گذاری (شمع پایلاما) همزمان با شب تاسوعای حسینی در مساجد، حسینیه ها و هیات های مذهبی مراغه برگزار شد.

به گزارش تبریزمن، جمعه شب، دستجات عزاداری این شهرستان اقدام به روشن کردن شمع در مساجد، تکایا و حسینیه ها برای یادآوری شمع روشن کردن یاران امام حسین (ع) در شامگاه تاسوعا در ۴۱ خیمه خالی شده انصارش کردند.

در این آیین که هنگام غروب تا شامگاه در این شهرستان ادامه داشت، عزاداران با در دست داشتن ۴۱ شمع به مساجد مختلف محلات رفته و با روشن کردن آن ها، عشق و ارادت خود را به خاندان عصمت و طهارت(ع) بویژه حضرت ابوالفضل(ع) نشان دادند.

شمع گردانی

در آیین شمع گذاری یا ‘شمع پایلاما’، عزاداران حسینی این شهرستان به صورت تک تک یا گروهی با خواندن اشعار مختلف و سینه زنان شمع های خود را روشن می کنند.

عزاداران پس از روشن کردن شمع های خود در محل های مختلف تا صبح عاشورا به راز و نیاز پرداخته و به قرائت قرآن، نماز و زیارت نامه حضر سیدالشهدا (ع) می پردازند.

آیین شمع گذاری (شمع پایلاما) از ۹ آیین عاشورایی آذربایجان شرقی است که به عنوان میراث ناملموس کشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

آیین های عزاداری تیمچه مظفریه تبریز، مشعل گردانی روستای شیشوان عجب شیر، تخته زنی روستای فیروزه سالار آذرشهر، شاخسی-واخسی(شاه حسین-وای حسین) ، علم گردانی روستای سیه سران جلفا، شبیه خوانی شهر بخشایش ، علم بندی و الله الله حسینا و اینا مراغه و شمع گذاری ( شمع پایلاما) از جمله آیین های عاشورایی هستند که تاکنون از آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :