استاد “رضا صمدی” در کشور ژاپن به نام سیلان معروف است که آرای شیهان به خط کانجی برای او انتخاب کرده است.

تبریزمن، سرویس ورزشی؛ صمدی ۴۶ ساله و متولد تهران از سال ۱۹۹۳ آیکیدو را زیر نظر مستقیم آرای شیهان – رییس فدراسیون گونما و یکی از اعضای اصلی همبو دوجو – شروع کرده است.

وی با پشتکار و تمرین مستمر خود و شرکت در کلاس دیگر اساتید بزرگ این رشته و همبو دوجو و به عنوان “اوچی دشی” ، بالغ بر ۱۴ سفر خارجی به همراه “دوشو”، “کوبایاشی شیهان”، “آرای شیهان” و سایر اساتید بزرگ این رشته به دور دنیا داشته اند.

از دیگر نکات جالب توجهی که درباره رضا صمدی می توان بیان نمود این است که پسر آرای سنسه به وی لقب وزیر امور خارجه “آرای دوجو ” را اعطا نموده است.

بدین ترتیب صمدی به عنوان شاگرد مخصوص آرای سنسه و پس از ۲۵ سال حضور در ژاپن و یادگیری اصولی هنر آی کی دو، اینک تصمیم بر این گرفته تا تجارب ارزشمند خود را با هنرجویان و علاقه مندان این هنر رزمی در کشورمان به اشتراک بگذارد تا اعضا، اساتید و پیشکسوتان آی کی دو، این سبک رزمی را با اتحاد و همبستگی خود در سطح بین المللی به جایگاه شایسته ای ارتقا بخشند.

تبریزمن در جریان سفر این استاد شهیر ایرانی و افتخار کشورمان در قاره آسیا به تبریز، گفتگویی کوتاه با وی انجام داده است که از نظرتان می گذرد…

√ هدف از سفرتان به ایران و تبریز را تشریح فرمایید!

® من آیکیدو را در طول ۲۵ سال حضور در ژاپن فرا گرفتم به طوری که به عنوان شاگرد ویژه آرای سنسی بودم، هدف از سفر به ایران گسترش اصول علمی و تربیتی هنر آیکیدو و ایجاد یک سازمان متحد است که نماینده شایسته ایران در مجامع جهانی باشد، در راستای این هدف سفرهای متعددی را به مراکز استان ها و به خصوص کلان شهر تبریز در برنامه خود گنجانده بودم که به حول قوه الهی این سفرها یکی پس از دیگر با موفقیت به انجام رسید.

√ این ورزش رزمی در ایران نمایندگی ندارد؟

®فعالیتهای متعددی در این زمینه یعنی آیکیدو از سال ها پیش در ایران آغاز شده است که من به نوبه خودم از تمامی اساتید و دوستانی که به نحوی در شناساندن و آموزش این هنر در این سال ها زحمت کشیده اند تشکر و قدردانی می کنم لکن بنا به دلایلی که برای خود من معلوم نیست همه این فعالیت ها دراین حوزه به صورت پراکنده و غیر منسجم بوده است، یکی از مهم ترین اهداف بنده از حضور در ایران، کمک به ایجاد یک تشکیلات کاملا منسجم و متحد می باشد که نشان دهنده شأن و جایگاه فرهنگ غنی و پر محتوای کشور عزیزمان ایران و انسانی ما در سطح جهانی باشد، زیرا آیکیدو، فقط تکنیک نیست و این قابلیت را دارد که در طول زندگی یاری گر انسان در موقعیت های مختلف باشد، به وزن و سن و جنسیت نیز ارتباطی ندارد لذا همه می توانند این هنر رزمی را بیاموزند. آیکیدو هم می تواند به عنوان یک روش و یک سری تمرینات سلامتی تمرین شود و هم می تواند به عنوان یک روش رزمی کاملا کارآمد و کاربردی مورد استفاده قرار گیرد. از نظر تربیتی هم چون اساس آن، حمله را توصیه نمی کند پس مروج صلح است، بنابراین افرادی که به این روش رزمی روی می آورند حتی اگر افراد پرخاشجو و جنگ طلبی هم باشند بعد از مدتی تبدیل به انسان هایی صلح جو و آرام خواهند شد.

photo_2017-01-08_09-35-03

√ کمی هم از مشکلات این ورزش بگویید…

® همان طور که عرض کردم تنها مشکلی که در این رشته وجود دارد عدم انسجام و اتحاد گروه های مختلف فعال در آن می باشد که انشالله به همت و یاری اساتید فن و نیز یاری و همراهی مسوولان شایسته و لایق فدراسیون ورزش های رزمی ایران به آن هدف هم دست خواهیم یافت.

√ وضعیت این ورزش در کشور ژاپن چگونه است؟

® ورزش بدون مرز و بی انتهاست، به طوری که در ژاپن یکی از شاگردان این هنر با ۹۴ سال سن هنوز هم به تمرینات مستمر می پردازد که الگویی برای نسل جوان می باشد، در حقیقت ژاپن به عنوان مرکز این هنر یکی از سیستم های مورد احترام و محبوب در بین اهل خبره به شمار می رود و با وجود اینکه قدمت زیادی ندارد اما اقبال جهانی به این هنر واقعا شگفت آور است و بنده فکر می کنم بیشتر این محبوبیت مربوط به بعد اخلاقی و آموزه های صلح جویانه آن می باشد.

√وضعیت ایران آیکیدو آرای دوجو را در ایران و به ویژه منطقه آذربایجان چگونه ارزیابی می کنید؟

® با توجه به این که بنده در گزینش افراد برای مسوولیت های استان ها اساس را بر مبانی اخلاقی و روحیه جوانمردی و پهلوانی قرار داده ام و لذا امیدوارم که با انتخاب های درست و به جا بتوانیم در کوتاه زمان بتوانیم آیکیدو اصیل را در ایران گسترش دهیم، هرچند هنوز آن طور که باید و شاید به ارتقای کیفیت جهانی نرسیده است، اما نسل جوان کشورمان حتما در مسیر درست حرکت خواهند نمود و یکی از خوشحالی های بنده هم ایجاد نمایندگی این هنر رزمی در زادگاهم آذربایجان می باشد.

در خاتمه یادآور می شوم هدف از سفر رضا صمدی به تبریز، معرفی “داریوش الهی پرست”به عنوان نماینده رسمی “ایران آیکیدو آرای دوجو ” در استان آذربایجان شرقی و افتتاح رسمی جهت فعالیت آن در این استان بود.

صمدی با هدف ایجاد اتحاد و دوستی بین اساتید آیکیدوی کشورمان و ارتقای سطح علمی، فلسفی و فنی آن که هنر زندگی شرافتمندانه و جوانمردانه است و صداقت و وفاداری اساس آن می باشد، این حرکت را در ایران شروع کرده و امیدوار است تا با همراهی دیگر اساتید و همبستگی و هم فکری به این هدف غایی نایل شده و آیکیدوی جمهوری اسلامی ایران در جایگاه اصلی خود در عرصه جهانی قرار گیرد.
وی اعتقاد دارد برای رسیدن به این هدف ارزشمند باید بر نفسانیات و رفتارهای خودمحورانه و انحصار طلبانه غلبه کرد و در اجماعی همدلانه به این هدف بزرگ نایل گشت.

از سوی دیگر یکی دیگر از برنامه های سفر استاد رضا صمدی و هیئت همراه که به همت داریوش الهی پرست برنامه ریزی شده بود دیدار با سعید نیکوخصلت رئیس دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تبریز که از اساتید برجسته هنر رزمی کاراته می باشد و سال ها به عنوان سرمربی تیم ملی کاراته کشور افتخارات فراوانی را برای وطن عزیزمان کسب کرده اند، بود.

در پایان این جلسه ضمن معارفه ای که توسط استاد الهی پرست صورت گرفت سعید نیکوخصلت در مورد مشترکات آموزه های اخلاقی و فلسفی این هنرها سخنانی را مطرح کرد و نهایتا موضوع برگزاری همایش بین المللی آیکیدو مورد بررسی و رایزنی قرار گرفت.

√ گفتگو از:شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :