نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی با بیان این که لغو قطعنامه های گذشته پیروزی بسیار بزرگ است ونمی توان به راحتی از آن گذشت، گفت: تفاوت ویژه ای بین دو مقطع مذاکرات می بینم، اگر در دوره خودتان اجازه مباحثه می دادید احتمالا قطعنامه ۱۹۲۹ تصویب نمی شد.

به گزارش تبریزمن، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرد، در نشست روز گذشته(یکشنبه) این کمیسیون با سعید جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی افزود: در این تردیدی نیست که در اجرای برجام و چه در مسایل دیگر پیشرفت کردیم و این پیشرفت به قدرت جمهوری اسلامی ایران بازمی گردد.

وی اضافه کرد: قدرت ما تعیین کننده است، اگر در سال های پیش رو قدرتمان کاهش پیدا کند ممکن است بازیمان به هم بخورد اما اگر قدرتمان افزایش پیدا کند با شرایط بهتری از وضعیتمان عبور خواهیم کرد.

**بارها دعوت؛ یکبار حضور

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ابزار گفت وگو با نظام حاکم بر جهان قدرت است، بنده تفاوت ویژه ای بین دو مقطع مذاکرات می بینم مقطعی که شما مدیریت تیم را برعهده داشتید که کمترین نقد و مباحثه ای در آن زمان صورت نمی گرفت و مقطعی که امروز ما دارای فضای نقد شده ایم که شخصا این فضا را می پسندم.

ابوترابی فرد عنوان کرد: اعتقاد بنده این است که اگر در آن زمان که سه قطعنامه به تصویب رسید نقد و بررسی هایی صورت می گرفت، می توانستیم به نقش دولت که نقش بازدارنده داشت، کمک کنیم. ما بارها از شما برای حضور در کمیسیون امنیت دعوت کردیم اما تنها شما یک بار در جلسات حضور پیدا کردید.

اگر اجازه می دادید بحث و مباحثه ای صورت می گرفت احتمال داشت تصویب قطعنامه ۱۹۲۹ به تاخیر بیفتد و یا حتی تصویب نمی شد.

**لغو قطعنامه های گذشته پیروزی بزرگی است

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به قطعنامه ۲۲۳۱ گفت: ما از دو منظر می توانیم به این قطعنامه نگاه کنیم، می توانیم نقدهایی که بر آن هست را ببینیم اما به نظر می رسد که اگر مفاد قطعنامه را ببینیم نظرها نسبت به نقدها تغییر می کند.

اولا فرمودید لغو نیست و از واژه تعلیق در قطعنامه استفاده شده است در صورتی که در قطعنامه صریحا تحت عنوان لغوها مفادی آمده است که در این قطعنامه لغو تمام قطعنامه های گذشته نام برده است.

ابوترابی فرد با بیان این که قطعنامه ها یعنی اجماع قدرت های جهانی علیه ایران ادامه داد: در سایه تلاشی که دیروز گروه های هسته ای ما داشتند و مدیریت شخص مقام معظم رهبری توانسته ایم که در برابر این قطعنامه ها بایستیم و شورای امنیت را مجبور کنیم به این که قطعنامه ای صادر کند که در آن لغو تمامی قطعنامه های گذشته را عنوان کند؛ این پیروزی بسیار بزرگی است و نمی توان به راحتی از آن عبور کرد.

وی اضافه کرد: در بند ۸ قطعنامه آمده است وفق ماده ۴۱ منشور ملل متحد تصمیم گرفته می شود که در ۱۰ سال پس از روز توافق برجام به نحو تعیین شده تمام مفاد این قطعنامه باید لغو شود. هیچ کدام از قطعنامه های مذکور در بند فصل ۷ منشور ملل متحد نباید ادامه پیدا کند. به نظر من این دستاوردها، پیروزی یک نظام بر همه قدرت های مسلط در جهان است.

**تحت فصل هفت بودن ۱۹۲۹ غیرقابل انکار است

ابوترابی فرد ادامه داد: در قطعنامه ۱۹۲۹ به صراحت آمده است که این قطعنامه ذیل بند ۴۱ فصل هفت از منشور سازمان ملل است، آن ها به روشنی ما را ذیل فصل ۷ آورده اند اما شما می فرمایید که بدون احراز تهدید امنیت و صلح بین الملل نمی توانم ذیل این فصل ایران را بیاورند اما آن ها دقیقا این کار را کرده اند، وقتی در متن قطعنامه هست قابل انکار نیست.

وی در واکنش به لبخندهای یکی از اعضای تیم سابق مذاکرات به این اظهارات، تاکید کرد: با لبخند هم این موضوع حل نمی شود. در قطعنامه ۲۲۳۱ فصل ۷ عنوان نشده است و تنها به بند ۴۱ اشاره می شود چرا که می خواهند مفاد این بند را نقض کنند.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، نایب رییس مجلس شورای اسلامی افزود: در مکانیزم ماشه، نظام فکر کرده است که مباحثات زیادی صورت گرفته است، تیم مذاکره کننده نیز تلاش خود را کرد، تنها راهکاری که به آن رسیدند، همین مکانیزم ماشه بود البته کاش این مکانیزم وجود نداشت.

ابوترابی فرد یادآور شد: اگر قدرت ایران ضعیف شود، مکانیزم ماشه هم نباشد غرب می تواند نظر خود را از طریق شورای امنیت سازمان ملل اعمال کند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :