کودتای نافرجام اخیر در کشور ترکیه نه تنها در روزهای اخیر وضعیت توریسم آن را به شدت وخیم کرده، بلکه نشانه ها حاکی از آن است که شاید در ماه ها و سال های آینده نیز این کشور نتواند به موقعیت قبلی خود در این صنعت بازگردد.

تبریزمن، سرویس گردشگری: در ماه ها و سال های اخیر تصمیمات مسئولان بلند پایه کشور ترکیه در خصوص مسائل منطقه ای و فرا منطقه ای باعث شده که این کشور از نظر اقتصادی دچار افت محسوسی شود.

قدرت و محبوبیت اصلی اردوغان و حزب عدالت و توسعه در ترکیه، ناشی از رشد اقتصادی و بهبود وضع معیشت مردم در دهه اخیر بوده است، بنابراین افت اقتصادی ای که در سال های اخیر مردم ترکیه شاهد آن بوده اند، باعث شد تا ابتدا رای حزب عدالت و توسعه در انتخابات اخیر کاهش یابد و در ادامه نیز مخالفت های داخلی و نارضایتی ها از این حزب افزایش پیدا کند.

حال در چنین شرایطی انفجار بمب های پرتعداد، حوادث تروریستی و در نهایت کودتا را هم به معادلات اضافه کنید تا وضعیت وخیم کشور ترکیه را چه از نظر داخلی و چه از نظر خارجی درک کنید.

حال در چنین شرایطی، حال و روز صنعتی چون توریسم را در ترکیه تجسم کنید. گردشگران به هیچ وجه به زمین کشوری که درگیر حوادث تروریستی، اختلافات داخلی و خارجی و اخیرا نیز کودتا شده است قدم نخواهند گذاشت، چون امنیت کشور مقصد، اصلی ترین عامل برای حضور گردشگران می باشد.

از طرف دیگر نشانه ها می گویند که وضعیت مجازات کودتاچیان در ترکیه به گونه ای خواهد بود که از نظر بین المللی وجهه دولت و ملت این کشور را تاحد زیادی تخریب خواهد کرد. همچنین بازسازی و بازگرداندن وضعیت کشور به روال عادی پس از درگیری های مسلحانه اخیر و نیز برکناری های انجام شده مطمئنا زمانی در حدود چند سال نیاز خواهد داشت.

resized_1748929_809

بدین ترتیب حداقل اتفاق ممکن، افت شدید و بی سابقه صنعت گردشگری ترکیه به دلیل عدم اطمینان و علاقه گردشگران به حضور در این کشور بسیار قریب الوقوع خواهد بود.

حال در این میان کشوری چون ایران که به معنای واقعی کلمه جزیره ثبات در دریای بسیار متلاطم خاورمیانه می باشد، می تواند توجه خیل پرتعداد گردشگران کشورهای همسایه را -که در شرایط کنونی از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند – به سمت خود معطوف کرده و جهشی در این صنعت برای خود ایجاد کند.

به عنوام مثال شمالغرب کشور و منطقه آذربایجان، به دلیل قرابت های فرهنگی و نیز برخورداری از منابع غنی جاذبه های گردشگری می تواند بخشی از پتانسیلی که پیش از این کشور ترکیه از آن برخوردار بود را برای خود ایجاد کرده و از منافع آن استفاده کند.

هم اکنون شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی از فرصتی بی نظیر برای یک رشد بی سابقه در صنعت گردشگری برخوردار است؛ هم گردشگران داخلی و هم خارجی، دیگر علاقه ای به حضور در کشور ترکیه ندارند و مطمئنا تا مدت های مدید آینده نیز چنان رغبتی به آن نخواهند داشت.

بنابراین یک برنامه ریزی دقیق و سرفرصت می تواند خیل عظیمی از مسافر و به تبع آن درآمد و شغل را به منطقه هدیه کند. از طرف دیگر وجود موضوع تبریز۲۰۱۸ نیز غنیمتی دیگر در این بازه زمانی است که می تواند گردشگران را بیش از پیش به حضور در تبریز و آذربایجان ترغیب کند.

امنیت پایدار و ثبات در کشور به همراه زیبایی های مسحور کننده و جاذبه های فراوان، پتانسیل بالقوه ای است که ما از آن برخوردار هستیم و می توانیم با معرفی و نمایش آن به جهانیان منافع بسیار زیادی از این طریق بدست آوریم.

از طرف دیگر گردشگران داخلی پرتعدادی نیز وجود دارند که با تبلیغات خوب و معرفی جذاب زیبایی های آذربایجان می توانند این استان را به قطب گردشگری کشور و منطقه در شرایط کنونی تبدیل کنند…

نویسنده: مجتبی علمی


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :