غذاهای سنتی استان آذربایجان شرقی از طرف معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با همت و تلاش گروه کارشناسان بهبود تغذیه مرکز بهداشت استان و مشارکت کارشناسان بهبود تغذیه شهرستانها تدوین گرده است.

به گزارش تبریزمن، این مجموعه دارای ۶ فصل بوده و با مقدمه ی دکتر تبریزی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ۱۰۲ صفحه تمام رنگی چاپ گردیده است.

این کتاب مواد لازم، روش پخت و نظر کارشناسان تغذیه در خصوص ۷۷ عنوان غذای سنتی استان قید است.

غذاها در این کتاب به تفکیک انواع آش و سوپ، انواع شورباها و شله ها، انواع خورشتها، انواع پلوها و سایر غذاها دسته بندی شده اند.
کار تدوین مجموعه از سال ۱۳۹۱ شروع شده و نهایتا در سال جاری به پایان رسید.

به درخواست دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت کار تدوین فیلم این مجموعه در آینده نزدیک شروع خواهد شد.

مجموعه غذاهای سنتی استان آذربایجان شرقی با اهداف زیر تدوین و منتشر شد:

بازشناسی و احیا، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن غذاهای سنتی بعنوان بخشی از فرهنگ غنی استان و کشور

تلاش در جهت ترویج مصرف غذاهای سالم سنتی بعنوان جایگزین غذاهای آماده و فست فودها و اصلاح الگوی غذایی جامعه بر محوریت غذاهای سنتی

ارائه توصیه های لازم جهت اصلاح غذاهای سنتی بر اساس یافته های جدید علمی، وضعیت و مشکلات سلامت جامعه امروزی (غذاهای سنتی کم چرب، کم نمک، کم شیرین و طبخ با روغنهای توصیه شده و …)

برقراری تعامل و تبادل میان علم تغذیه و غذاهای سنتی، ارائه نظرات کارشناسان تغذیه و نگاه علمی به غذاهای سنتی

افزایش آگاهی جامعه در خصوص نحوه تهیه و ارزش تغذیهای غذاهای سنتی

اصلاح شیوه زندگی با اصلاح رفتارهای نادرست تغذیه ای.

گفتنیست غذاهای سنتی ما از بهترین غذاهای دنیا محسوب میشود. مقایسه غذاهای سنتی با غذاهای آماده نشان میدهد که غذاهای سنتی از بسیاری جهات نسبت به غذاهای آماده برتری دارند. غذاهای سنتی غالبا نمک، روغن، شکر، مواد افزودنی و مواد نگهدارنده مصنوعی و شیمیایی کمتری داشته، ضمن آنکه در اغلب غذاهای سنتی روش پخت غذا بصورت آب پز یا بخار پز است که سبب حفظ بیشتر ویتامنها و املاح در غذا میشود.

از سوی دیگر مواد غذایی در غذاهای سنتی تازه و طبیعی بوده و برای مزه دار کردن غذاها از ادویه جات و چاشنی های طبیعی که خود سرشار از آنتی اکسیدانها و سایر مواد مفید برای سلامتی است، استفاده میشود. در کنار اغلب غذاهای سنتی از سبزیجات برای بهبود طعم و هضم بهتر غذاها استفاده میشد که امروزه مصرف آنها بسیار کمتر شده است. غذاهای بومی و سنتی اغلب از ترکیب گروه‌های مختلف غذایی به دست می‌آیند که این مسئله خود نشان دهنده بالا بودن ارزش غذایی این قبیل غذاها و غنی بودن فرهنگ غذایی است.

photo_2015-10-17_19-44-10

photo_2015-10-17_19-44-15


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :