مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان از اجرای دو طرح با عناوین ‘تدوین دایره المعارف آذربایجان’ و ‘فرهنگ یکسان‌ نویسی کلمات ترکی آذربایجانی’ از سوی این بنیاد خبر داد.

به گزارش تبریزمن، ابوالفضل علیمحمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این طرح‌ها با تصویب هیات مدیره و با تشکیل کارگروه‌های مختلف وارد مرحله اجرایی شده است.

وی با بیان این ‌که برای تدوین دایرالمعارف آذربایجان و فرهنگ یکسان نویسی کلمات ترکی آذری با اساتید برجسته و به نام مشورت و از طیف‌های مختلف برای ارایه نکته نظرات کارشناسی دعوت شده است، اظهار کرد: اعضای شورای علمی فعالیت خود را در هر دو حوزه آغاز کرده و اکنون در مرحله نگارش بخش رجال آذربایجان مشغول فیش نویسی هستند.

مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان با تاکید بر این ‌که طیف وسیعی از استادان متخصص هر حوزه برای مدخل‌نویسی دعوت خواهند شد، یادآوری کرد: قرار است این دایرالمعارف به صورت جامع در ۵ جلد به صورت موضوعی و الفبائی به تحریر درآید.

علیمحمدی، با اشاره به این ‌که طرح اولیه ‘فرهنگ یکسان‌نویسی کلمات ترکی آذربایجانی’ نیز با حضور استادانی از دانشگاه ها و مراکز علمی و فرهنگی آغاز و تا پایان سال به اتمام می رسد، ادامه داد: اجرای این طرح با رسم الخط الفبای فارسی عربی خواهد بود و قرار است کلمات دخیل فارسی و عربی با همان شکل و همان رسم الخط مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان این‌ که در اجرای این طرح از تجارب گذشته محققان و پژوهشگران این عرصه استفاده می شود، گفت: سعی می شود کمترین تفاوت میان زبان گفتاری و نوشتاری با حداقل‌ قواعد به نگارش و تحریر درآید.

علیمحمدی ادامه داد: پس از اتمام طرح یکسان‌نویسی کلمات ترکی آذربایجانی و پیش از چاپ، این پروژه تحقیقی جهت اظهارنظر و پیشنهاد و تبادل آرا به اساتید صاحب نظر ارایه و از نظرات اصلاحی آن ها استفاده خواهد شد.

وی گفت: طرح های دیگری نیز از سوی بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان پیش‌بینی شده که در صورت تأمین بودجه اجرا می شود.

مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان با اشاره به این ‌که این بنیاد در سال ۱۳۹۴ در راستای برنامه های دولت تدبیر و امید راه‌اندازی شده است، اظهار کرد: تحقق وحدت و همدلی مورد انتظار رهبر معظم انقلاب اسلامی را در همه برنامه های این بنیاد مد نظر قرار می دهیم.

علیمحمدی با اشاره به این‌ که بنیاد برنامه های خود را به مرکزیت تبریز و در چهار استان آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌ غربی، اردبیل و زنجان تعریف کرده است، افزود: این بنیاد به دور از مسائل سیاسی و جناحی به دنبال اجرای اهداف و برنامه‌هایی است که در اساسنامه آن درج شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :