با برنده شدن در مناقصه علمی، اجرای بخش ایرانی پروژه بین‌المللی گردشگری مذهبی از جانب سازمان جهانی گردشگری ملل متحد (UNWTO) به رحیم حیدری، عضو هیئت علمی دانشکده جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری دانشگاه تبریز واگذار شد.

به گزارش تبریزمن، رحیم حیدری عضو هیئت علمی دانشکده جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری دانشگاه تبریز اظهار کرد: این طرح با عنوان نقش و آثار فرهنگ اسلامی در بازارهای گردشگری قاره آسیا از سوی سازمان جهانی گردشگری ملل اسپانیا به اجرا درمی‌آید.

وی گفت: در ابتدا باید اعلام کنم که سازمان«UNTWO» عالی‌ترین مرجع بین‌المللی گردشگری وابسته به سازمان ملل واقع در مادرید اسپانیاست.

حیدری تاکید کرد: مطابق آمار این سازمان بیش از یک سوم گردشگران دنیا با انگیزه‌های مذهبی به سفر می‌روند، یعنی سالانه حدود ۳۳۰ میلیون نفر از مقاصد و اماکن مذهبی دیدن کرده و به عنوان گردشگر مذهبی یا زائر محسوب می‌شوند، بنابراین گونه گردشگری مذهبی از نظر آثار اقتصادی – اجتماعی اهمیت خاصی برای برنامه‌ریزان توسعه دارد.

به گفته وی، سازمان «UNTWO» برای برنامه‌ریزی و توسعه گردشگری مذهبی در صدد بررسی و تحلیل شرایط کنونی بازارهای گردشگری مذهبی است و در این رهگذر بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازارهای گردشگری از جمله ایران را انتخاب کرده و در قالب یک پروژه بین‌المللی آن را مورد مطالعه و بررسی قرار داده که نتایج تفصیلی آن را منتشر خواهد کرد.

عضو هیئت علمی دانشکده جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری دانشگاه تبریز، تبیین و بررسی ویژگی‌های گردشگری مذهبی در ایران، آثار اجتماعی و اقتصادی گردشگری مذهبی در ایران، تحلیل روابط مابین مولفه‌های مختلف مذهبی و گردشگری الگوهای مصرف زمان و اوقات فراغت در ایران (رفتار مصرف کننده) را از جمله اهداف این پروژه بیان کرد.

وی افزود: چالش‌ها و ظرفیت‌های گردشگری مذهبی در ایران، نقش گردشگری مذهبی ایران در بازارهای آسیا، مولفه‌های پیونددهنده گردشگری مذهبی ایران با قاره آسیا و چشم‌انداز و آینده‌نگاری گردشگری مذهبی در ایران از دیگر اهداف این پروژه است.

حیدری تصریح کرد: در حال حاضر ایران یکی از بزرگ‌ترین بازارهای گردشگری داخلی و نیز گردشگری مذهبی در دنیا به حساب می‌آید به گونه‌ای که شهر مقدس مشهد با پذیرش سالانه بیش از ۲۵ میلیون زائر و مسافر دومین مقصد گردشگری مذهبی دنیا محسوب می‌شود.

وی یادآور شد: در کشور ما اتکا به صنعت نفت و تشخص اعتبار آن موجب کمرنگ شدن و در نهایت نادیده گرفتن گردشگری به عنوان یک بخش مهم اقتصادی شده و مقوله گردشگری با حضوری بسیار کمرنگ، همواره در حاشیه قرار گرفته تا حدی که با وجود جایگاه ممتاز ایران در نقشه گردشگری دنیا، ایران از میان ۱۸۱ کشور جهان در سهم گردشگری و مسافرت در تولید ناخالص داخلی رتبه ۱۲۸، از نظر میزان اشتغال‌آفرینی رتبه ۱۳۸ و از نظر میزان سرمایه‌گذاری رتبه ۱۳۳ را دارد.

این استاد دانشگاه تبریز در ادامه اضافه کرد: افزون بر مقاصد، اماکن و زیارتگاه‌های مذهبی اسلامی و غیراسلامی معروف در نقشه جهانی گردشگری، در ایران ۸ هزار و ۹۱۹ مکان مذهبی شامل ۵ هزار و ۸۰۰ بقعه متبرکه و ۳ هزار و ۱۱۹ مکان مذهبی مقدس نظیر مرقد، بقعه، حسینیه‌، مسجد، مدارس مذهبی و حوزه علمیه، کلیسا، کنیسه، آتشگاه و نیایشگاه مذهبی در سراسر پهنه جغرافیایی ایران پراکنده است.

وی گفت: هر کدام از موارد یاد شده به مثابه یک مقصد گردشگری می‌تواند زمینه‌های تعامل و تعالی فرهنگی میزبان و مهمان را فراهم کرده و آثار مثبت اجتماعی و اقتصادی بسیاری را در سطوح ملی، منطقه‌ای و محلی برجای گذارد.

حیدری تاکید کرد: گونه گردشگری مذهبی نه تنها از سازگارترین گونه‌های گردشگری در ایران محسوب می‌شود بلکه نسبت به سایر گونه‌ها بیشترین ظرفیت رشد را دارد.

به گفته وی، ایران یکی از کشورهای پیشرو در حوزه گردشگری مذهبی بوده و از اعضای فعال سازمان کشورهای کنفرانس اسلامی (OIC) محسوب می‌شود و نخستین نشست بین‌المللی وزرای گردشگری کشورهای عضو کنفرانس اسلامی (ICTM) با ۵۷ کشور عضو در سال ۲۰۰۰ در اصفهان ایران برگزار شد.

قرارداد اجرای این پروژه به امضای دکتر رحیم حیدری و Filiz Aktas مدیر پروژه دفتر منابع انسانی سازمان جهانی توریسم رسیده و در قالب طرح بین‌المللی World Religious Tourism از سوی UNWTO منتشر می‌شود.

 

به نقل از : روابط عمومی دانشگاه تبریز


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :