رئیس دانشگاه تبریز گفت: این دانشگاه در سال جاری یکصد میلیارد ریال طرح پژوهشی و تحقیقاتی در دست اجرا دارد.

به گزارش تبریزمن، محمدرضا پورمحمدی تعداد طرح های تحقیقاتی در دست اجرای دانشگاه تبریز را ۷۰ عنوان اعلام و اظهار کرد: این طرح ها بیشتر در بخش های صنعتی شامل صنایع مس، مخابرات، پتروشیمی، نفت، نیرو و آب و برق می باشد که توسط شرکت های دانش بنیان، استادان و دانشجویان دانشگاه تبریز طراحی و اجرا می شود.

وی، وجود ۷۰ شرکت فناوری و ۱۱ شرکت دانش بنیان در دانشگاه تبریز را ظرفیتی بسیار مهم و وسیع برای اجرای انواع طرح های پژوهشی و تحقیقاتی در بخش صنعت و تولید بیان کرد و گفت: ما در این زمینه علاقمند به تعامل و همکاری با واحدهای مختلف صنعتی و تولیدی استان هستیم، چون معتقدیم ایجاد چنین ارتباطی بین دانشگاه و صنعت می تواند مسیر توسعه و رشد اقتصادی استان و کشور را تسریع کند.

پورمحمدی، مجموع درآمدهای دانشگاه تبریز در سال گذشته را ۲۸۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: از این میزان درآمد، بالغ بر یکصد میلیارد ریال از طریق پژوهش و اجرای طرح های تحقیقی حاصل شده است.

وی، بودجه کل سالجاری دانشگاه تبریز را دو هزار میلیارد ریال اعلام کرد که از این رقم ۱۶۰ میلیارد ریال اختصاص به بودجه پژوهشی است که از ابتدای امسال تاکنون ۷۵ درصد آن جذب شده است.

پورمحمدی، وجود ۲۱ دانشکده، چندین دانشکده اقماری در شهرستان های آذربایجان شرقی، ۱۰ مرکز تحقیقاتی و قطب علمی، ۲۰۰ آزمایشگاه، بیش از ۷۵۰ نفر هیات علمی و ۲۴ هزار دانشجو را از پتانسیل های بزرگ دانشگاه تبریز برشمرد و افزود: این دانشگاه در امتداد دانشگاه تاریخی و ممتاز ربع رشیدی در قرون گذشته به وجود آمده است.

به نقل از ایرنا، دانشگاه تبریز به عنوان دومین دانشگاه تبریز و با قدمت ایران در سال ۱۳۲۵ تاسیس شده است.

هم اکنون این دانشگاه با تعداد ۵ معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی، پشتیبانی و توسعه منابع، پژوهش و فناوری، دانشجویی، فرهنگی و اجتماعی و مدیریت های زیرمجموعه با ۳۰۰ هزار جلد کتاب فیزیکی، ۸۰۰ هزارکتاب دیجیتالی، کتاب های خطی نفیس، سایت های متعدد کامپیوتری و اینترنتی مجهز، آزمایشگاه های مجهز در حوزه های مختلف، بیش از ۲۱ نشریه علمی- پژوهشی و اشتراک مجلات معتبر الکترونیکی و چاپی دنیا و با برخورداری از امکانات منحصر به فرد علمی در شمالغرب کشور، در خدمت پژوهشگران است.

دانشگاه تبریز با دانشگاه های کشورهای مختلف جهان از جمله فرانسه، ایتالیا، آلمان، ژاپن، ترکیه، آذربایجان، تاجیکستان، قبرس و تایلند بیش از ۵۰ قرارداد و تفاهم نامه همکاری امضا کرده و در اتحادیه های بزرگ بین المللی از جمله اتحادیه دانشگاه های جهان(IAU)، اتحادیه دانشگاه های بین المللی (IUC) و اتحادیه دانشگاه های منطقه قفقاز حضوری فعال دارد.

دانشگاه تبریز با تقدیم ۱۴۵ شهید دانشجو که ۲۲ تن از آنان در حین پشتیبانی جبهه های حق علیه باطل در دوران دفاع مقدس در محل کارگاه دانشکده فنی به شهادت رسیدند و با میزبانی از ۵ شهید گمنام به عنوان مشهدالشهدای دانشگاه های کشور معروف است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :