رییس اداره آموزش، ترویج و مشارکت مردمی اداره کل منابع طبیعی آذربایجان شرقی گفت: ۵۵ کیلومتر کمربند حفاظتی در شهرستان های اهر، کلیبر، هریس، عجب شیر و شبستر اجرا می شود.

به گزارش تبریزمن، اکبر سیف الهی، روز چهارشنبه در همایش همیاران طبیعت شهرستان های جنوب استان در عجب شیر، افزود: این اقدام به منظور پیشگیری، مقابله با تجاوز به اراضی ملی و حفاظت از این اراضی انجام می شود.

وی اظهار کرد: احیا و توسعه ذخیره گاه های گز و بنه در حاشیه دریاچه ارومیه برای ایجاد کمربند سبز، احیا و توسعه مراتع و بوته زارهای موجود برای حفظ منابع آب و خاک، ساماندهی بهره برداران و بهره برداری متناسب با توان اکولوژیک منطقه، افزایش راندمان مصرف آب و هماهنگی و انسجام دستگاه های اجرایی و جوامع بهره بردار برای حفظ محیط طبیعی منطقه ضروری است.

وی یادآور شد: کاشت قلمه ریشه دار گز در سطح ۱۵ هکتار در ذخیرگاه شیشوان، کاشت بنه در سطح ۱۰ هکتار در ذخیره گاه جزیره اسلامی و کاشت بوته های آتریپلکس در اراضی حاشیه دریاچه ارومیه از عمده فعالیت های مهم این اداره کل برای مقابله با بیابان زایی است.

رییس اداره آموزش، ترویج و مشارکت مردمی اداره کل منابع طبیعی آذربایجان شرقی گفت: هم اکنون طرح های مدیریت مشارکتی منابع طبیعی و توسعه روستایی و بیابان زدایی در چهار میلیون هکتار از عرصه های کشور در حال اجراست.

سیف الهی، حضور و مشارکت مردم در برنامه های منابع طبیعی برای حفظ بیشتر این منابع را دارای اهمیت دانست و ادامه داد: تجربه های مختلف نشان داده که دولت ها هر چه در کارهای وابسته به حفظ منابع طبیعی از توانایی مردم بیشتر استفاده کرده اند به اهداف توسعه پایدار نزدیکتر شده اند.

وی، با اشاره به تاثیر مثبت طرح های آبخیزداری در مقابله با اثرات خشکسالی های اخیر و کاهش خطرات و خسارت های سیل، اظهار امیدواری کرد، سهم بیشتری از اعتبارهای ستاد بحران به طرح های آبخیزداری و مقابله با بیابان زایی اختصاص یابد.

رییس اداره آموزش، ترویج و مشارکت مردمی اداره کل منابع طبیعی آذربایجان شرقی، حوضه های آبریز استان را بیش از ۴٫۵ میلیون هکتار اعلام کرد و گفت: عمده این حوضه های آبریز در مناطق حاشیه دریاچه ارومیه، رود ارس و سفیدرود قرار دارد.

سیف الهی، افزود: مشارکت در حفظ منابع طبیعی یک فرآیند داوطلبانه و همه جانبه است که همدلی و همبستگی کامل بین همه عواملی که نفع می برند را می طلبد و هدف آن، حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی تجدید شونده با کمک و همکاری مردم است.

فرماندار عجب شیر نیز در این جلسه بر لزوم حفظ منابع طبیعی و آبی و گسترش فضای سبز در این شهرستان تاکید کرد و گفت: صیانت از منابع آبی و منابع طبیعی برای حفظ و احیای دریاچه ارومیه به همت و تلاش همه مردم نیاز دارد.

ابراهیم طاهری، با اشاره به تلاش دولت یازدهم برای احیای دریاچه ارومیه، افزود: دولت تدبیر و امید احیای دریاچه ارومیه را به هر قیمتی با اجرای طرح ها و برنامه های علمی و کاربردی دنبال می کند و در این راستا برنامه ریزی های خوبی نیز عملیاتی شده است.

وی، برای حفظ عرصه های ملی و منابع طبیعی وجود فرهنگ عمومی و اراده همگانی را ضروری دانست و اظهار کرد: زمانی که حفظ منابع طبیعی در میان اقشار مختلف جامعه به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود، همگان خود را در برابر صیانت از این نعمت های خدادادی مسوول می دانند.

طاهری، ادامه داد: با ترویج فرهنگ صیانت از منابع طبیعی در میان عموم جامعه و پذیرش این مسوولیت از سوی اقشار مختلف، نسل های آینده کشور نیز از برکات منابع طبیعی بهره مند خواهند شد.

وی گفت: دستگاه های اجرایی نقش خطیری در ترویج فرهنگ حفظ منابع طبیعی در جامعه بر عهده دارند و باید با برنامه ریزی دقیق زمینه های این فرهنگ سازی را در سطح جامعه و در بین اقشار مختلف مردم فراهم کنند.

همایش همیاران طبیعت با حضور مسوولان ادارات و کارکنان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان های ملکان، آذرشهر، اسکو، بناب، مراغه و عجب شیر همزمان با هفته منابع طبیعی در عجب شیر برگزار شد.

شهرستان عجب شیر با حدود ۸۵ هزار نفر جمعیت در ۹۸ کیلومتری جنوب غربی تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :