اجلاس دو جانبه ترددهای مرزی ایران و جمهوری آذربایجان‌ با همکاری دفتر منطقه‌ای مدینترانه‌شرقی و اروپایی سازمان بهداشت جهانی به همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تبریز آغاز به کار کرد.

به گزارش تبریزمن، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در آیین آغاز به کار این اجلاس، با اشاره به اهمیت افزایش همکاری بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ایران در حوزه سلامت گفت: در دنیای امروز گردش بیماری از مرزهای مشترک، موضوعی مهم قلمداد شده و کشورها سعی می‌کنند بیماری‌های واگیر را در مرزها متوقف و از ورود آن به داخل کشورهایشان جلوگیری به عمل بیاورند.

محمد حسین صومی ادامه داد:  رفت و آمدها و مراودات اتباع دو کشور جمهوری آذربایجان و ایران از دیرباز انجام می‌شد و در حال حاضر امنیت و سلامت سفرها اهمیت به سزایی دارد.

وی با بیان اینکه جمعیت جمهوری آذربایجان و جمعیت مناطق شمالغرب کشور ایران  اشتراکات نژادی، زبانی و فرهنگی بسیاری دارند، گفت: این اشتراکات به صورتی است که بیشتر افراد این مناطق بعد از مسافرت، در منزل‌های شخصی دوستان و آشنایان در کشور مقصد، ساکن شده و کمتر از هتل‌ها و مهمانسراها بهره می‌گیرند، در این شرایط مشخص است که تا چه اندازه احتمال انتقال بیماری‌های واگیر و شیوع آن بالاست.

وی تاکید کرد: خوشبختانه  تاکنون شواهدی مبنی برانتقال و شیوع بیماری‌ها بین دو کشور گزارش نشده و لازم است با اتخاذ تدابیر لازم، سلامت سفرها و مرودات تجاری و فرهنگی و اجتماعی تضمین شود.

گفتنی است؛ اجلاس دو جانبه ترددهای مرزی ایران و جمهوری آذربایجان‌ با همکاری دفتر منطقه‌ای مدیترانه‌شرقی و اروپایی سازمان بهداشت جهانی ۴ الی ۶ مهرماه سال جاری برگزار می‌شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :