به گزارش تبریزمن، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی از احتمال آتش‌سوزی با توجه به آغاز فصل گرما در جنگل‌ها و مناطق حفاظت شده این استان خبر داد.

حمید قاسمی صبح امروز با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز فصل گرما و هشدار در خصوص احتمال آتش‌سوزی جنگل‌ها و مناطق تحت حفاظت محیط زیست اظهار داشت: آتش‌سوزی علاوه بر نابودی درختان جنگل سبب به هم خوردن تعادل اکولوژیک شده و حیات جانوران را نیز به مخاطره انداخته و جوامع گیاهی را تخریب و تغییر می‌دهد حتی احتمال از بین رفتن ذخایر ژنتیکی و گونه‌های نادر نیز وجود دارد.

وی گفت: آتش‌سوزی عرصه زندگی ساکنان جنگل را نیز را محدود کرده و با سوختن علوفه و محصولات فرعی برای آنان دستان تهی و دام‌های گرسنه و از بین رفتن سرمایه‌های دامی را نوید خواهد داد.

قاسمی از هموطنان و طبیعت گردان عزیز در خواست کرد به طور جدی از روشن کردن آتش در مناطق جنگلی پرهیز کنند.

وی تأکید کرد: در سال‌جاری با افزایش پوشش گیاهی و افزایش ۱٫۵ درجه‌ای دما نسبت به سال‌های گذشته خطر آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع جدی است.

قاسمی با تقدیر از رسانه‌های گروهی استان در خصوص پوشش اخبار و توصیه‌های زیست محیطی استان از آنان در خواست کرد درباره راه‌های پیشگیری از آتش‌سوزی و خطرات ناشی از آن اطلاع‌رسانی کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان از اهالی و گردشگران در خواست کرد؛ در صورت مشاهده آتش  نسبت به خاموش کردن آن اقدام نموده و مراتب را با شماره تلفن‌های ۱۸۱۲ و ۱۵۴۰ به این اداره اطلاع دهند.

 آتش‌سوزی علاوه بر نابودی درختان جنگل سبب به هم خوردن اکولوژی شده و حیات جانوران را نیز به مخاطره می‌اندازد. ترکیب گونه‌های گیاهی عرصه را مختل کرده و باعث تضعیف پایداری گـونه‌های نادر و ذخایر ژنتیکی می‌شود. به طـوری که چنـد سال پس از وقـوع یک آتش‌سوزی در منطقه‌ای گونه‌های مهاجر سطح عرصه را تسخیر کرده و تیپ جامعه گیاهی گذشته را تحت تأثیر قرار می‌دهند. همچنین آتش‌سوزی باعث بهم خوردن میزان همسالی درختان و نابودی نهال‌های جوان و فقیر شدن خاک و دفرمه شدن شکل ظاهری درختان می‌شود و می‌توان گفت آتش به سرعت اندوخته قرون و اعصار محیط زیست را درمیـان شعله‌های بی‌رحم به دود و خاکستــر تبدیل می‌کند.‌

 آتش‌سوزی عرصه زندگی ساکنان جنگل را نیز را محدود کرده و با سوختن علوفه و محصولات فرعی برای آنان دستان تهی و دامهای گرسنه و فقر و فلاکت را نوید خواهد داد.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :