شمارش معکوس برای بازگشایی سفارت کانادا در تهرانبا پیروزی حزب لیبرال در انتخابات پارلمانی کانادا و تغییر دولت در این کشور احتمال بازگشایی سفارت کانادا در تهران بیش از هر زمان دیگری قوت گرفته است.

به گزارش تبریزمن، شمارش معکوس برای بازگشایی سفارت کانادا در تهرانبا پیروزی حزب لیبرال در انتخابات پارلمانی کانادا و تغییر دولت در این کشور احتمال بازگشایی سفارت کانادا در تهران بیش از هر زمان دیگری قوت گرفته است.

استیون هارپر نخست وزیر پیشین در سپتامبر ۲۰۱۲ دستور به قطع روابط سیاسی اوتاوا با تهران داد و پس از روی کار آمدن دولت روحانی در تهران نیز علاقه ای به تجدید رابطه نشان نداد.

او حتی پس از توافق هسته ای ایران با گروه ۱+۵ و اعلام تمایل دولت روحانی به تعامل با همه کشورها گفته بود:  ما مایل نیستیم هیچ بخشی از توافق برای عادی شدن روابط ایران با غرب باشیم.

اکنون اما استیون هارپر کنار رفته و «جاستین ترودو» مامور تشکیل دولت جدید شده است. با  توجه به این که حزب لیبرال، قدیمی ترین حزب سیاسی در کانادا به حساب می آید و پدر ترودو نیز نخست وزیر بوده سیاست های این حزب قابل پیش بینی است و قطعا نوع روابط کانادا با ایران تغییر خواهد کرد.

هر چند با گشایش سفارت بریتانیا در تهران انتظار می رفت روند بهبود روابط با دولت کانادا نیز آغاز شود اما هارپر علاقه ای نشان نمی داد و همه منتظر انتخابات بودند و حالا همان اتفاق مورد نظر رخ داده است.

نکته جالب دیگر درباره انتخابات پارلمانی کانادا راه‌یابی دو ایرانی تبار به پارلمان است. مجید جوهری و علی احساسی در زمره نمایندگانی هستند که از حزب لیبرال به پارلمان راه یافته‌اند و البته یک فارسی زبان دیگر را نیز می توان اضافه کرد: مریم منصف سیاست‌مدار افغان تبار.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :