مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تبریز گفت: سازمان پسماند در نظر دارد با احداث مرکز تولید نیروگاه برق از گاز تولید از زباله‌ها توسط این نیروگاه برق تولید کند که در حال بررسی این مرکز هستیم و در صورت تأیید مهندسان و کارشناسان این نیروگاه احداث خواهد شد.

به گزارش تبریزمن، “علیرضا اصغری” مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تبریز در مدت فعالیت خود در این سازمان با اقداماتی که در چند سال اخیر در مورد دفن اصولی زباله‌ها و تفکیک از مبدأ انجام داده است شهر تبریز را به یک شهرهای پاک و تمیز نسبت به شهرهای دیگر ازنظر دفن اصولی زباله‌ها و بازیافت در کشور تبدیل کرده است.

 اصغری در گفتگو با خبرنگار تبریزمن اظهار داشت: در سال‌های گذشته و حدود ۱۷ سال اخیر جمع و دفن زباله‌ها غیراصولی بود که باعث تولید شیر آبه و انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شد که در سال ۹۲ و همزمان با روز پاک با تأسیس مرکز دفن مهندسی بهداشتی زباله‌ها ، شهر تبریز صاحب مرکز دفن اصولی زباله‌ها شد که در کنار این از مهم‌ترین فواید این مرکز جلوگیری از نفوذ شیرابه‌های حاصل از زباله‌ها به زیرزمین و تصفیه این آب حاصل در این مرکز است.

وی افزود: ما در کنار این مرکز دفن زباله حدود ۵۰هکتار زمین‌داریم که با ایجاد فضای سبز و جنگل‌کاری در ۱۷ هکتار باعث ایجاد فضای سبز شده‌ایم که آبیاری این زمین‌ها از تصفیه شیرابه حاصل از زباله‌ها است.

مدیرعامل سازمان پسماند گفت: در حال حاضر در شهر تبریز حدود ۹۵۰ تن زباله تولید می‌شود که در چند سال اخیر ۲۵۰ تن کاهش تولید زباله داشته‌ایم و این مسئله نشان از بالا رفتن سطح فرهنگ مردم تبریز است.

وی تصریح کرد: سازمان پسماند تبریز در دو سال اخیر با شروع طرح تفکیک از مبدأ موفق شده است تحول بسیار بزرگی را در بین مردم انجام دهد که با این روش زباله‌ها از مبدأ توسط خود مردم تفکیک می‌شوند که کمک بسیار بزرگی برای سازمان پسماند است.

اصغری گفت: سازمان پسماند در نظر دارد با احداث مرکز تولید نیروگاه برق از گاز تولید از زباله‌ها توسط این نیروگاه برق تولید کند که در حال بررسی این مرکز هستیم و در صورت تأیید مهندسان و کارشناسان این نیروگاه احداث خواهد شد.

وی با اشاره به ارتباط این سازمان با NGO ها و گروه‌های زیست‌محیطی تصریح کرد: این گروهها در ارائه آموزش‌های لازم به شهروندان درزمینهٔ تفکیک و جداسازی زباله‌ها و پسماندهای خانگی در مبدأ می‌توانند نقش بسیار خوبی را داشته باشند که این کار به عنوان یکی از اصلی ترین کار سازمان در حال انجام است.

مدیرعامل سازمان پسماند تصریح کرد: سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز سازمان تخصصی جمع‌آوری زباله و پسماند شهری بوده که علاوه بر این در امر آموزش شهروندی در خصوص پسماند شهری، ارتباط با مراکز مختلف آموزشی و دانشگاهی نیز فعالیت دارد.

وی خاطرنشان کرد :مدیریت پسماند شهرداری تبریز در حال حاضر به بزرگ‌ترین مرکز تحقیقاتی و پژوهشی در خصوص مسائل زیست‌محیطی و بهداشت محیط در شمال غرب کشور تبدیل‌شده است و در چند سال اخیر این سازمان به عنوان بهترین سازمان پسماند در مقایسه با شهر های دیگر است.

وی گفت : سازمان پسماند تنها سازمانی است که دارای گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ مدیریت ، ایزو۱۴۰۰۰ محیط‌ زیست ، ایزو ۱۸۰۰۰ ایمنی کارکنان و  His بهداشت و ایمنی است .

اصغری در ادامه گفت: در حال حاضر حدود۲۴۰ نیروی ستادی در سازمان پسماند در حال فعالیت هستند و۱۸۰۰ کارگر پاکبان در سطح تبریز هستند که برای پاک‌سازی شهر تلاش می‌کنند تا شهری پاک و تمیز داشته باشیم.

پاکبانان از سرمایه‌های سازمان پسماند هستند و سلامت آن‌ها برای ما مهم است که در این راستا کل خانواده و خود پاکبانان مورد معاینه و آزمایش‌های پزشکی قرارگرفته‌اند تا مشکل خاصی نداشته باشند که در کنار این کلینیک امام رضا برای این عزیزان خدمات رایگان می‌دهد تا در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنند.

وی در مورد طرح‌های جدید این سازمان که در حال اجرا است گفت: از طرح‌های جدید سازمان پسماند  می‌توان به باکس‌های تفکیک زباله که در بیشتر خیابان‌های شهر تبریز جاگذاری شده‌اند اشاره کرد و از طرح‌های دیگر می‌توان به باکس‌های زیرزمینی ، خرید ماشین‌های جاروی مکانیزه اشاره کرد.

وی افزود: ما در برگزاری برنامه‌های فرهنگی هنری هم عملکرد بسیار خوبی را داشتیم که در چند مدت اخیر جشنواره‌های تابستانی در اکثر نقاط شهر بوده است که در کنار این برنامه ها ارائه آموزش‌های شهروندی و  توضیع بسته‌های فرهنگی هم بوده است.

ما همیشه سعی کرده‌ایم در کنار مردم باشیم و نشان داده‌ایم در فرهنگ‌سازی از همه شهر جلوتر هستیم که امیدوارم به این روند خوب خود ادامه دهیم و همیشه شهری پاک داشته باشیم.

سازمان پسماند استان در با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست زباله های بیمارستانی را سازماندی می کند و این هم یکی از مهم ترین کار های ما در این سازمان است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :