سرپرست معاونت امور اقتصادی و بین الملل استانداری آذربایجان شرقی گفت: دامپروری های بزرگ صنعتی در مقایسه با دامپروری های سنتی کوچک، از توجیه اقتصادی بالاتری برخوردار می باشند.

به گزارش تبریزمن، احمد محمدزاده در نشست مشترک با مدیران شرکت کشت و صنعت آذرنگین تبریز در حضور جمعی از مدیران عامل بانک های آذربایجان شرقی، بر مشارکت سیستم بانکی استان در جهت توسعه این واحد صنعتی تاکید کرد.

وی گفت: توسعه این واحد کشت و صنعت با ۶۶۰ میلیارد ریال اعتبار با آورده مالی ۴۰ میلیارد ریالی بنیاد مستضعفان همراه است و بانک های استان می توانند در تامین ۲۶۰ میلیارد ریال سرمایه مورد نیاز مابقی مشارکت کنند.

وی با اشاره به توجیه اقتصادی این طرح بزرگ صنعتی با شش هزار راس دام افزود: بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی شریک مطمئنی برای مشارکت در اجرای طرح های بزرگ صنعتی است.

محمدزاده با ابراز امیدواری نسبت به مشارکت بانک های این استان در اجرای فاز توسعه این واحد کشت و صنعت اظهار کرد: تصمیم بنیاد مستضعفان برای سرمایه گذاری در آذربایجان شرقی با استقبال مسوولان استان روبرو است.

مدیرعامل شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان شرقی نیز گفت: با حرکت به سمت ایجاد دامپروری های بزرگ صنعتی در آذربایجان شرقی، توسعه پایدار صنایع لبنی این استان را شاهد خواهیم بود.

محمد براتی گودرزی افزود: بخش قابل توجهی از شیر صنعتی مورد نیاز آذربایجان شرقی از سایر استان های کشور تامین می شود و توسعه شرکت کشت و صنعت آذرنگین می تواند این کمبود را جبران کند.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز گفت: دامپروری های صنعتی بالای ۱۰۰ راس دام در این استان از وضعیت اقتصادی بهتری برخوردار می باشند.

منوچهر باغبان حقی به تولید روزانه دو هزار تن شیر در آذربایجان شرقی اشاره کرد و افزود: شرایط آب و هوایی این استان برای ایجاد دامپروری های بزرگ صنعتی مناسب است.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت آذرنگین نیز گفت: سابقه دیرینه آذرنگین در بخش اصلاح نژادی موجب شده تا گاوهایی با شیردهی بالای ۸۰ لیتر در روز، در چرخه تولید مثل این واحد کشت و صنعت قرار بگیرند.

ناصر قاسمی افزود: این شرکت در حال حاضر با دو هزار راس گاو، روزانه بیش از ۳۰ تن شیر تولید می کند و در صورت اجرای فاز توسعه با اضافه شدن شش هزار راس گاو، این میزان تولید روزانه به ۱۲۰ تن خواهد رسید.

وی گفت: با وجود اینکه قیمت شیر برای رعایت حال مصرف کنندگان کنترل می شود و یک کیلوگرم شیر از لحاظ قیمت با یک کیلوگرم علوفه برابری می کند، افزایش بهره وری در آذرنگین موجب توسعه روزافزون این کشت و صنعت شده است.

در این نشست مدیران عامل بانک های ملی، کشاورزی و رفاه کارگران، توجیه اقتصادی طرح توسعه شرکت کشت و صنعت آذرنگین را مورد بحث و گفت و گو قرار دادند و مقرر شد تا پس از برسی های میدانی نسبت به مشارکت در این طرح توسعه اظهار نظر کنند.

سرپرست معاونت امور اقتصادی و بین الملل استانداری آذربایجان شرقی سپس از بخش های مختلف این واحد کشت و صنعت بازدید کرد.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، این شرکت کشت و صنعت و دامپروری آذرنگین در زمین به وسعت یک هزار و ۱۰۰ هکتار، سالانه ۵۰۰ راس گاو نر گوشتی و ۵۰۰ راس تلیسه باردار تولید می کند.ن شرکت در حوالی روستای تازه کند تبریز واقع است و دارای حدود ۴۰۰ هکتار اراضی زیر کشت غلات و علوفه دامی با سیستم آبیاری مکانیزه است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :