مدیرعامل بنیاد خیریه مصلای امام خمینی(ره) تبریز گفت: بر اساس بررسی و اعلام نظر کارشناسان فنی و مهندسی، پارکینگ این مصلا با رعایت اصول مهندسی و فاصله مناسب از ساختمان ارک احداث می شود و به تمام علاقمندان آثار تاریخی اطمینان می دهیم آسیبی به سازه وارد نمی شود.

به گزارش تبریزمن، حجت الاسلام موسی محمدی با بیان اینکه اولویت ما در محوطه سازی مصلا، حفظ ارک به عنوان اثر تاریخی اسلامی است، گفت: گمانه زنی های لازم برای آزمایش سستی خاک انجام شده و بر اساس نظر کارشناسان با ایجاد شمع مقاومت خاک محوطه افزایش هم خواهد یافت .

وی با اشاره به اینکه پارکینگ زیرزمینی مصلا در ۲ طبقه به ظرفیت ۴۵۰ دستگاه خودرو ایجاد می شود، گفت: محل پارکینگ ۶۰ متر از بنای ارک و ۱۰ متر از خانه فتح اله یف فاصله دارد.

وی با اشاره به ضرورت احداث پارکینگ مصلا یادآوری کرد: افزایش مراجعان کتابخانه و ازدحام خودروها در زمان اجرای برنامه های مناسبتی موجب ترافیک در خیابان های اطراف مصلا می شود و چهره بصری این محوطه تاریخی مذهبی را به هم می زند.

حجت الاسلام محمدی از مشاوره های انجام شده با مدیران شهرداری و ترافیک شهری تبریز و همچنین میراث فرهنگی استان برای اجرای این طرح خبر داد و خاطرنشان کرد: فرماندار تبریز و معاون عمرانی استاندار هم از نزدیک طرح را بررسی کردند.

وی با یادآوری اینکه بنیاد خیریه مصلای تبریز نقش مهمی در حفاظت از بنای تاریخی ارک داشته است، افزود: در زمانی که علف هرز این بنا را فراگرفته بود و رطوبت پایه های سازه را تهدید می کرد، با انجام زهکشی و ترمیم پایه های ارک اقدام لازم برای حفظ بنا انجام شد.

حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه بنیاد خیریه مصلا با جسارت کننده ها و آسیب زننده های احتمالی به این اثر تاریخی مذهبی برخورد می کند، از علاقمندان و دلسوزان آثار تاریخی خواست از اظهارنظر بدون کارشناسی پرهیز کنند.

وی با اشاره به اینکه اینجا حوزه علمیه بوده است، گفت: کسانی که بویی از اسلام نبرده اند، نمی توانند مدعی این اثر باشند.

وسعت محوطه ارک علیشاه ( مسجد جامع علیشاه) ۱۰ هکتار بوده و در زمان حاضر آثاری از محراب مسجد بر جا مانده است.

بنای ارک تبریز در قرن هشتم هجری توسط تاج الدین علیشاه وزیر الجایتو ساخته شده است.

قسمت جنوبی آن دارای طاقی بزرگ بوده که فرو ریخته است؛ عرض این بنا سی متر و ارتفاع آن ۲۶ متر است.

عرض دیوارها ۱۰ متر و داخل آن ها مرکب از دو دیوار عریض است که توسط طاق هایی به هم اتصال یافته است.

ارک تبریز و محوطهٔ باستانی آن در ۱۵ دی ۱۳۱۰ خورشیدی به شمارهٔ ۱۷۰ در فهرست آثار ملی ایران به‌ ثبت رسیده‌ است.

مصلای تبریز که در نزدیکی این بنا احداث شده با ۸۵ هزار مترمربع دارای دو طبقه زیر زمین شامل تالار یکهزار نفری و کتابخانه یکهزار و ۵۰۰ نفری است .

فاز دوم مصلای تبریز هم با ۲۵ هزار متر مربع وسعت در حال احداث است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :