این روزها موضوع انتخاب شهر تبریز به عنوان پایتخت نمونه گردشگری دنیای اسلام نقل محافل شده است و همه جا سخن از چگونگی استقبال این شهر در سال ۲۰۱۸ می باشد.

تبریزمن، سرویس شهری: شرایط ویژه فضای پساتحریم باعث شده است تا بهره برداری از این قضیه بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد اما نوع میزبانی کلان شهر تبریز نیز موضوع بسیار مهمی است که باید مدنظر تک تک شهروندان و مسوولان دستگاه های اجرایی آذربایجان قرار گیرد.

در این رابطه با دکتر رسول درسخوان دبیر شورای شهر تبریز همصحبت شده ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست:

چه زیرساخت هایی برای ورود تبریز به سال نمونه گردشگری لازم است؟

در جلسات شورای شهر هم تاکید کرده ام در حوزه گردشگری موضوعاتی هستند که اصلی بوده و توجه به آنها می تواند موجب پیشرفت موقعیت شهری گردند، اصلی ترین موضوع، تقویت انگیزش گردشگری در شهر تبریز است، ما در موارد تفریحی و رفاهی رقیب های بزرگی در سطح کشورمان داریم زیرا این شهر هیچ گونه دسترسی به دریا ندارد و نمی تواند مانند شهرهای شمالی کشور به جذب گردشگر بپردازد… اما آنچه که می تواند به تبریز انگیزه دهد تقویت عناصر فرهنگی و تاریخی است.

چگونه؟ مقداری توضیح دهید.

معتقدم برای سال نمونه گردشگری اسلامی، به زیرساخت های تاریخی و فرهنگی با تفکر میراث فرهنگی و بودجه شهری نیاز داریم، یعنی به طور مثال باید مابین مراکز تاریخی ارک علیشاه، بازار تبریز، مسجد کبود و سایت های منحصربفرد آن ارتباط پیاده راه ایجاد شود، حتی دسترسی معقول و راحت بین این ۳ مکان هسته مرکزی با مجموعه ربع رشیدی و غازانیه مدنظر قرار گیرد تا جایی که بتوانیم با وصل نمودن آنها به هم، مقدمات ورود به سال نمونه گردشگری را مهیا سازیم.

در کنار اینها ساماندهی هتل ها، رستوران ها و سایر زیرساخت های گردشگری مانند ناوگان اتوبوسرانی و تاکسی رانی، راه اندازی بخشی از مترو و نیز تراموا باید آماده خدمات رسانی به گردشگران باشند.

درسخوان

پس با این حال، توجه به خدمات شهری بسیار ضروری است!

بله، در واقع یک پکیج و مجموعه کاملی از خدمات شهری که بتواند در سفر گردشگران خارجی به تبریز، آنها را اقناع و راضی سازد، البته طبقه بندی گردشگران از حیث اقتصادی نیز از جمله موضوعاتی است که باید به آن توجه نمود زیرا طیفی از آنها سرمایه دار بوده و تقریبا زیرساخت های مورد نظر ما از قبیل هتل های مجلل و رستوران های لول بالا برای شان فراهم است اما باید به گردشگرانی که از طبقه متوسط و پایین مانند دانشجویان، هنرمندان، نویسندگان، خبرنگاران جهان هستند خدمات بهینه صورت گیرد.

این موارد در حال حاضر در سطح شهر وجود دارند یا خیر؟

در طرح تفصیلی منطقه ۸ تبریز این امکان به شهروندان اعطا گردیده تا خانه های قدیمی این منطقه به رستوران و مهمانپذیر تبدیل شوند زیرا باید از پتانسیل های فرهنگی، تاریخی و ورزشی بافت مرکزی شهر در راستای خدمات رسانی به گردشگران استفاده نمود، به شرطی که نیروی انسانی ما بدون تخریب بنیان های فرهنگی نسبت به هدایت گردشگران خارجی اقدام و همکاری نمایند.

روند عمران و آبادانی شهر تبریز در آستانه سال نمونه گردشگری را چگونه ارزیابی می کنید؟

عمران و آبادانی باید در راستای جذب گردشگران ترسیم و تنظیم گردیده و در بودجه های ملی و استانی به این موارد توجه شود اما این جهت گیری تاکنون اتفاق نیفتاده است یعنی معتقدم آقای استاندار که فردی علاقه مند به این حوزه هستند با تشکیل جلسات ویژه، جهت گیری های بودجه ای در ۳ سال آینده را به این طرف سوق دهند ولی متاسفانه وجود این موارد را مشاهده نمی کنم کمااینکه روند عمرانی کلان شهر تبریز ادامه دارد!

عملکرد مجموعه شهرداری و شورای شهر تبریز در این خصوص چگونه است؟

عملکرد موجود، آن طور که باید و شاید در راستای جهت گیری سال نمونه گردشگری که رویداد عظیمی محسوب می گردد نیست! انتقادی هم که بر شهرداری و شورای شهر تبریز دارم این است که عناصر اصلی که همانا احیای بخش تاریخی شهرمان است در اولویت نخست تعریف نشده و این امر نقص بزرگی به شمار می آید، در جلسات بررسی بودجه سال آینده هم تاکید کردم که اولویت اول با مساعدت سازمان میراث فرهنگی، باید احیای داشته های تاریخی مان باشد، بنابراین عملکرد قابل قبولی در این عرصه به چشم نمی خورد!

آیا تعادل در روند توسعه شهر تبریز را قبول دارید؟

در سال های بسیار دور نظام برنامه ریزی خاصی در کشورمان وجود نداشت و تعادل به طریقی ناصحیح صورت می گرفت اما بعد از تشکیل سازمان برنامه ریزی، این امر تغییر یافته و به تحول بزرگی نایل گشت ولی این بار از تمرکزگرایی رنج برد به طوری که تمام برنامه ریزی ها در پایتخت صورت گرفت و عدم تعادل سرزمینی در سطح سایر شهرها مشاهده گردید، در تبریز هم بافت های حاشیه نشین در شمال و جنوب این کلان شهر شکل گرفت و متاسفانه در سطح آگاهی مناطق مختلف تبریز شکاف ایجاد شد.

برخی از سیاستمداران نیز در بخش های غیرقانونمند حضور یافته و بودجه ریزی شهری به سویی دیگر سوق داده شد، مثلا در بافت فرسوده شهری تعدادی سرمایه گذاری صورت گرفت که البته فنی و اصولی هم نبودند! بودجه هم از عدم تعادل رنج برده است لذا باید شهرداری و شورای شهر تبریز درصدهایی را مشخص کرده و به شهروندان اعلام نمایند تا معلوم شود در چه بخش هایی هزینه خواهد گردید زیرا نباید تعادل مناطق مختلف شهری فدای همدیگر شوند.

nejati (13 of 22)

پیش بینی شما از کم و کیف سال نمونه گردشگری تبریز چگونه است؟

واقعیت این است که مشکلاتی در موضوع گردشگری کشورمان وجود دارند که موانع اصلی توسعه این صنعت پردرآمد می باشند، اکثر گردشگران غیرمسلمان بنا به دلایلی مایل به حضور در ایران نیستند که به غیر از تبلیغات منفی صهیونیسم، مانع ایجاد کرده و تصویری منفی و پرخاشگرانه از داخل ایران ارایه می نمایند اما از سوی دیگر سخت گیری های بیش از حد شرعی هم تاثیر قابل توجهی در جذب گردشگران را به وجود آورده است.

همچنین علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر پرهیز از دامن زدن به اختلافات شیعه و سنی، این قضیه یکی از بزرگ ترین عوامل عدم حضور گردشگران مسلمان در کشورمان محسوب می گردد زیرا برخی اختلافات در این امر، صنعت توریسم کشورمان را تحت الشعاع خود قرار داده است.

آیا در این زمینه دست های تنگ نظرانه داخلی هم می تواند مانع شناساندن تبریز به جهان باشد؟

بله کاملا صحیح است! برخی از سیاست های ملی، گردشگران خارجی را فقط به سوی شیراز، اصفهان و مشهد سوق می دهد که مایه تأسف می باشد. حتی از تعدادی از گردشگران خارجی شنیده ام که برخی از شرکت های مسافرتی و توریستی، گردشگران گروهی را مستقیما به شهرهای مذکور انتقال داده و به اعتراض های آنها در خصوص سفر به تبریز ترتیب اثر نمی دهند لذا باید استانداری آذربایجان شرقی، شهرداری تبریز، شورای شهر و نیز نمایندگان مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، فضا را به درستی تجزیه و تحلیل نموده و موانع موجود را از بین ببرند زیرا فرصت بسیار کمی داریم!

و سخن آخر؟

برخی موانع اساسی در حوزه گردشگری باید در سطح عالی کشورمان مورد بررسی قرار گیرند که البته عزم جدی سران ۳ قوه را می طلبد زیرا باید فکری اساسی برای این موانع بی شمار اتخاذ گردد لذا بدین ترتیب آن طور که باید و شاید شاهد افقی روشن در این حوزه نیستم مگر اینکه برنامه ریزی و تدبیر جدی حاصل گردد!

گفتگو از شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :