رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: اولویت اول دولت تدبیر و امید احیای دریاچه ارومیه با خرد جمعی و مشارکت مردمی است.

به گزارش تبریزمن،کریم مهری در جلسه ستاد احیای دریاچه ارومیه که با حضور انجمن سبز اندیشان مردمی در اتاق جلسه سازمان برگزار شد، گفت: امروز جان یافتن دوباره دریاچه ارومیه به لطف خداوند و مساعدت‌های بی دریغ دولت تدبیر و امید رخ داده است.

وی گفت: اگر قانون توزیع عادلانه آب در سال‌های گذشته به درستی اجرا می شد، امروز چاه های کشاورزی مشکل افت آب را نداشتند.

مهری، اظهار کرد: فرهنگ سازی احیای دریاچه همیاری و همکاری تنگاتنگ تمامی ادارات را می طلبد و رسانه ملی وظیفه خطیری را در این زمینه برعهده دارد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: برابر آمار شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی ۲۳ هزار و ۵۷۸ حلقه چاه مجاز، حدود ۷۹۳ میلیون مترمکعب در سال تخلیه آب برای مصارف کشاورزی پایاب را به خود اختصاص داده است در حالی که طبق همین آمار با حدود ۱۶ هزار و ۶۲۵ حلقه چاه غیرمجاز و با تخلیه برآورد شده حدود ۱۷۳میلیون مترمکعب در سال آبیاری سایر اراضی آبی پایاب چاه ها صورت می پذیرد.

وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی را قبل از شروع فصل کاشت اعلام کرده است، گفت: خوشبختانه این مسئله امید بیشتری برای فعالین بخش کشاورزی فراهم آورده است.

مهری تاکید کرد: وزارت جهادکشاورزی تمامی برنامه هایش را بصورت پایدار و با برنامه ریزی خاصی در راستای اقتصاد مقاومتی تدوین کرده است و به همین جهت به عنوان دستگاه برتر انتخاب شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت: امروز تمامی زیربخش های کشاورزی با اطلاعات کامل ثبت مشخصات شده است و ما اشراف کامل داریم که چقدر و با چه مساحتی محصولات کشاورزی کشت شده اند.

مهندس مهری ابراز تاسف کرد و گفت: تاکنون هیچ اعتباری در راستای اطلاع رسانی و آگاهی بخش برای سازمان جهادکشاورزی استان مصوب و تخصیص نیافته است.

وی تصریح کرد: نیاز تغذیه خاک و کود های شیمیائی استان آذربایجان شرقی به میزان ۱۵۱ هزار تن در سال می باشد در حالیکه مصرف استان یک سوم این مقدار است، که این مسئله در تغذیه مناسب گیاه بسیار مهم است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت: تمامی واحدهای فروش سم و کود با حضور کارشناسان گیاه پزشکی، زراعت و باغبانی فعالیت می نمایند و اگر واحدی تخلف کند مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

مهری افزود: تعداد ۲۰۷ هزار نفر از کشاورزان استانی ثبت مشخصات شده اند و ما بقی که حدوداً ۳۰ هزار بهره بردار می باشند تا پایان خرداد ماه سالجاری ثبت مشخصات خواخند شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در پایان سخنان خود گفت: تثبیت و ذخیره نزولات جوی باید از ارتفاعات شروع شود. سازمان جهادکشاورزی، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تجربه بسیار مفیدی در این خصوص دارند، انجام این مهم مستلزم تخصیص اعتبارات لازم است که امید است این نیز ممکن شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :