معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی از اختصاص اعتبار استانی برای تکمیل پروژه مجموعه فرهنگی و تاریخی باغ دو کمال خبر داد.

به گزارش تبریزمن، محمدصادق پورمهدی در حاشیه بازدید از مجموعه باغ کمال تبریز با اشاره به ظرفیت های موجود در این مجموعه بر لزوم تخصیص اعتبارات استانی برای تکمیل پروژه مزبور تاکید کرد.

 

وی با تاکید بر لزوم اهتمام بیشتر اداره کل میراث فرهنگی بر اتمام این پروژه، اقدامات انجام شده در خصوص این مجموعه را خوب ارزیابی کرد.

 

فرزین حق پرست، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز در جریان این بازدید، با اشاره به تاکید معاون عمرانی استاندار بر اجرا و اتمام پروژه باغ کمال، کمبود اعتبارات را یکی از عوامل طولانی شدن پروژه باغ کمال عنوان کرده و تصمیم مدیریت استانی در رابطه با اختصاص اعتبار برای این مجموعه را در شتاب بخشی عملیات اجرایی بسیار موثر دانست.

 

وی تعامل و همکاری بین مدیران دستگاه ها را لازمه توسعه دانست و خاطرنشان کرد: پیشبرد اهداف توسعه تنها در بستر تعامل دستگاه ها و مردم عملی می شود.

 

باغ دو کمال در محله بیلانکوه تبریز واقع شده است و مدفن جمعی از ادبا ، عرفا و اهل هنر این سرزمین است که از آن میان می توان به بزرگانی چون شیخ کمال الدین مسعود خجندی (عارف و شاعر پارسی گوی قرن هشتم هجری) ، کمال الدین بهزاد هراتی (نگارگر بزرگ عصر صفوی) ، نظام الدین سلطان محمد نقاش (نگارگر مکتب تبریز) ، استاد سلطان محمود مجلد (هنرمند جلد ساز دوره صفوی) ، مولانا طوسی و مولانا مشربی شروانی و … اشاره کرد.

 

درباره وجه تسمیه این مکان و شکل گیری آن در منابع تاریخ آمده است که شیخ کمال الدین مسعود خجندی پس از آن که زادگاه خود خجند (شهری در تاجیکستان امروزی) را به عزم کعبه ترک گفت ، در بازگشت از سفر حج در تبریز ماندگار شد. حضور شیخ کمال در تبریز با حکمرانی جلایریان مقارن بود ، سلطان حسین جلایری از ارادتمندان کمال خجندی بود ؛ وی در محله ولیانکوی باغچه ای به شیخ هدیه کرد و در آن خانقاهی برای او بنا نمود و از این زمان باغ مزبور به باغ کمال مشهور شد.

 

پس از خاکسپاری کمال خجندی در این باغ ، در دوره صفویه نگارگر بزرگ این دوره نیز در باغ کمال مدفون شد. کمال الدین بهزاد نگارگر بزرگ مکتب هرات و دربار سلطان حسین بایقرا که پس از تسلط ازبکان بر هرات در دربار شکیب خان ازبک کار می کرد ، پس از فتح هرات به دست شاه اسماعیل صفوی به تبریز آورده شد ، حضور بهزاد در تبریز ، مکتب هنری این شهر را به درجه اعتلا رساند. بهزاد در سال ۹۴۲ ه.ق. در تبریز در گذشت و در جوار مزار کمال خجندی به خاک سپرده شد.

 

باغ دوکمال به مرور زمان به گورستانی متروکه مبدل گشت تا اینکه در دهه ۱۳۵۰ انجمن آثار ملی کشور نسبت به سازماندهی باغ و مقبره آن اقدام کرد؛ باغ دوکمال تبریز در سال ۱۳۷۷ تحت شماره ۲۰۵۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

همزمان با تدارک برگزاری همایش بین المللی کمال الدین بهزاد در سال ۱۳۸۲ ، عملیات اجرایی طرح توسعه باغ کمال و ایجاد مرکز آموزش نگارگری در این مکان با تملک املاک مجاور باغ آغاز شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :