در حالی که مردم آذربایجان و کل کشور در عزای از دست دادن ده ها تن از هموطنان‌مان هستند، عده‌ای معدود از رسانه ها و کانال های تلگرامی سعی در بهره‌برداری سیاسی از این حادثه را دارند.

تبریزمن، سرویس اجتماعی: وقوع سیل و پدیده‌های طبیعی و آسیب‌های وارده‌ی پس از آن در همه جای دنیا امری طبیعی است، اما وقتی این پدیده طبیعی در استانی که باید آماده وقوع چنین بحران‌هایی باشد اتفاق می‌افتد و باعث تخریب بسیاری از زیرساخت‌ها و کشته شدن تعدادی زیادی از هموطنانمان می‌شود، جای تعجب و سوال وجود دارد.

در کل دنیا شهر ها و مناطق بسیار زیادی هستند که همچون آذربایجان منطقه ای سیل خیز بوده و مترصد وقوع حوادث اینچنینی می باشند اما چرا آن ها متحمل خسارت ها و هزینه های فراوان نمی شوند و ده ها نفر تلفات و هزاران بی خانمان برجای نمی گذارند؟

در کلان شهری مانند تبریز هم که به عنوان بزرگترین و مدرن ترین شهر منطقه شمالغرب کشور مطرح است، بارش چند روز قبل نه تنها باعث آسیب به منازل مسکونی، بلکه باعث جاری شدن سیل در سطح شهر و خیابان‌ها شد. این موضوع نشان دهنده زیر ساخت‌های ضعیف و قدیمی کلان‌‌شهر تبریز است که بارها وبارها حتی در مواقعی که با بارش اندک روبرو بوده‌ایم، مشکلات فراوانی را برای شهروندان ایجاد کرده است.

این ها شواهدی هستند که مسئولین ما آنطور که باید به وظایف خود عمل نکرده یا امکان آن را پیدا نکرده اند که منطقه تحت کنترل خود را اصلاح و برای مقابله برای چنین حوادثی آماده کنند. در غیراینصورت، به جز کوتاهی مسئولین یا نبود امکانات، چه عاملی باعث می شود تا جان مردم متناوبا توسط چنین حوادثی به خطر بی‌افتد اما در شهر ها و کشورهای دیگر اینگونه نباشد؟

در این میان اما نکته ای که جالب است، به اصطلاح «مرده خوری سیاسی» برخی رسانه ها و کانال های تلگرامی می باشد که از جو ایجاد شده و احساسات جریحه دار شده مردم برای تخریب و سیاسی کاری استفاده می کنند.

photo_2017-04-17_10-14-37

نمونه اش اینکه یک رسانه معلوم الحال در جواب سوال مسعود پزشکیان، که در جریان یک مصاحبه پرسیده بود: «در اروپا یک هفته باران می بارد ولی درجاده آب باقی نمی ماند ،آنها جاده راچگونه می سازند؟» پاسخی اینچنینی نوشته بودند: « در اروپا نمایندگان و رئیس و نائب رئیس مجلسشان به وزیر راهی که هیچ عملکرد مثبتی ندارد به خاطر جناح بازی مجددا رای اعتماد نمی دهند.»

جای سوال است که این چنین نوشتارها و پاسخ هایی از طرف رسانه ها در جهت سوء استفاده از وضع موجود و تخریب رقیبان است یا اینکه حقیقتا حاصل تفکر و تعقل آن ها می باشد و قدرت تحلیل این افراد در چنین حدی است!

آیا اگر وزیر دیگری در کابینه بود یا چند ماه قبل، وزیر راه استعفای خود را اعلام می کرد، این حادثه پیش نمی‌آمد؟ اصلاح وضع موجود از واجبات بوده و هیچ کس منکر لزوم تلاش برای اصلاح وضع موجود نیست، اما این اصلاحات نیاز به زمانی چندین ساله یا چندین دهه‌ای دارد تا سیستمی که در طول دهه ها بوجود آمده اصلاح شود.

باید منتظر ماند و دید که چنین تسویه حساب های شخصی ‌و سوءاستفاده از احساسات مردم و ساده لوح فرض کردن آن ها تا کی ادامه خواهد یافت… . بدیهی است که هیچ کس، از بالاترین شخص مملکت گرفته تا مردم عادی خواهان بروز چنین حوادثی نیستند و در تلاشند تا به مرور به اصلاح ساختار کشور بپردازند، اما برخی افراد و رسانه ها به دلیل ذات مخالف و خودخواه خود، هم در هنگام انجام اصلاحات از در انتقاد و تخریب وارد می شوند و هم در هنگام بروز چنین حوادثی به سوءاستفاده می پردازند…


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :