رئیس جمهور ترکیه گفت: تنها اگر ترکیه و آمریکا دست به دست هم بدهند و علیه داعش مبارزه کنند، کار داعش تمام می‌شود.

به گزارش تبرییزمن، به نقل از روزنامه سوزجو، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پس از بازگشت از نیویورک به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

وی با اشاره به دیدارش با جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در سفرش به نیویورک گفت: مقامات آمریکایی درباره روند استرداد فتح‌الله گولن می‌گویند این روند، یک پروسه فضایی است. می‌گویند تمام اسناد ارائه شده در دادگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد در صورت صدور حکم دادگاه، هر آنچه که لازم باشد در سریعترین زمان ممکن انجام می‌دهیم.

وی درباره احتمال فرار فتح‌الله گولن از آمریکا گفت: اگر آنها فرار کرده و به کشور دیگری بروند، خود دچار مشکل می‌شوند. مهم این است که دیگر مردم “گولنیست‌ها” را شناخته‌اند. دیگر گذر زمان به نفع آنها نیست.

وی با اشاره به مواضع احزاب مختلف نسبت به مبارزه دولت علیه گولنیست‌ها گفت: مشاهده موضع “ضعیف” حزب “جنبش ملی‌گرا” در برابر این مبارزات “ناراحت کننده” است. با این حال آنها نیز حمایت خود را از دولت اعلام کرده‌اند. هدف از اعلام وضعیت فوق‌العاده در کشور این است که این مبارزه به صورت کامل انجام گیرد.

اردوغان با اشاره به رضا ضراب، تاجر ایران الاصل ترکیه که چند ماه گذشته در آمریکا بازداشت شده بود، گفت: این مساله را در دیدار با جو بایدن مطرح کردم، به هرحال رضا ضراب یک شهروند ترکیه است، باید پیگیر حقوقش باشیم. همچنین وی براساس بررسی‌های انجام شده توسط وزارت اقتصاد ترکیه هیچگونه جرمی انجام نداده است. ایران نیز این چنین اعلام کرده است. اما با این حال این فرد شش ماه است که در آمریکا بازداشت است. موضوع جالب تر این است که وزارت دادگستری آمریکا بررسی این پرونده را به دادگاهی ارجاع داده است که قاضی آن به نام ریچارد برمن در گذشته در ترکیه مورد میزبانی گولنیست‌ها قرار گرفته بود. رضا ضراب را به کسانی تحویل داده‌اند که خود با گولنیست‌ها نشست و برخاست داشته است.

وی درباره تنظیم لایحه‌ای علیه عربستان سعودی مبنی بر لزوم پرداخت غرامت به قربانیان یازده سپتامبر از سوی دولت عربستان گفت: اگر این لایحه تصویب می‌شد غیرقابل قبول بود؛ زیرا اینکه چند سعودی کاری انجام داده‌اند، نباید دولت عربستان بهای آن را بپردازد. به طور مثال رهبر سازمان فتو در آمریکا زندگی می‌کند، آیا ما باید آمریکا را مورد مجازات قرار دهیم؟ این مساله سازگار با منطق سیاسی و حقوقی ما نیست. با تصویب این لایحه علیه عربستان سعودی اشتباه جدی انجام شده بود.

اردوغان در بخش دیگری از اظهاراتش اعلام کرد: ما خواستار ایجاد یک منطقه امن به مساحت ۴۵۰۰ کیلومتر هستیم. اگر از ما حمایت مالی شود، ما می‌توانیم به ساخت‌وساز در آنجا بپردازیم. می‌خواهیم ۱۰ هزار واحد مسکن بسازیم. این کار را به صورت مشترک با عربستان سعودی انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: در همین راستا آمریکا از همان ابتدا حمایت خود را اعلام کرد، پوتین رئیس جمهور روسیه به این مساله “نه” نمی‌گوید اما مهم حمایت ائتلاف بین‌المللی است.

رئیس جمهور ترکیه مدعی شد: “تنها کشوری که علیه داعش به صورت موثر مبارزه می‌کند، ترکیه است! متاسفانه با وجود هشدارهای ترکیه، وزیر دفاع آمریکا از ادامه حمایت‌های این کشور از کردهای سوری خبر داد. اگر آمریکا در عملیات رتبه با یگان‌های مدافع خلق کرد سوریه همکاری کند، ترکیه در آن حضور نخواهد داشت. اگر ائتلاف به دنبال نتیجه لازم از مبارزات علیه داعش باشد، تنها همکاری ترکیه و آمریکا کافی است. در حال حاضر، ۱۰ هزار داعشی در سوریه است. اگر قبول کنیم که به همین تعداد داعشی در عراق باشد. اگر آمریکا و ترکیه نتوانند با این تعداد مقابله کنند، تاسف بار است.”

وی با خودداری از واکنش نسبت به سفر صلاح‌الدین دمیر تاش، رهبر حزب “دموکراتیک خلق” ترکیه به شمال عراق گفت: هیاتی از ما نیز به شمال عراق رفته و با بارزانی دیدار خواهد کرد. در واقع دیدار آنها برای خروج از انزوا است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :