هر سه تیم لیگ برتری فوتبال آذربایجان برای اردوهای پیش فصل خود حضور در کشورهای خارجی را انتخاب کرده و هزینه های گزاف این اردوها را تقبل کرده اند. اما آیا واقعا اردوی خارجی آنطور که باید و شاید برای تیم های ما نیاز است؟

تبریزمن، سرویس ورزشی: کمتر از ۲۰ روز دیگر لیگ برتر شانزدهم به صورت رسمی آغاز می‌شود و تیم‌های مدعی برای کسب عنوان قهرمانی با یکدیگر رقابت می‌کنند.

برخی از تیم‌های لیگ برتری مانند تمامی تیم‌های فوتبال دنیا تصمیم به برگزاری اردوی پیش‌فصل گرفتند تا بتوانند با آمادگی کامل پای به مسابقات بگذارند. ترکیه، اوکراین، گرجستان و ارمنستان مقصد تیم‌های لیگ برتری ایران هستند که هر یک به دلایل مختلفی توسط مدیران و کادر فنی این تیم‌ها انتخاب شده‌اند.

پرسپولیسی‌ها برای برگزاری اردو راهی اوکراین شده‌اند و استقلالی‌ها که قرار بود به ترکیه بروند، به دلیل حوادث اخیر این کشور، به ارمنستان سفر کرده‌اند. تیم مشهد و گسترش فولاد هم دیگر تیم‌هایی هستند که ترکیه را برای برگزاری اردو انتخاب کرده‌اند.

سایپا و ماشین‌سازی هم برای برگزاری اردوی آماده‌سازی، گرجستان را برگزیده‌اند. تراکتورسازی هم طبق برنامه قرار بود تا همچون پرسپولیس در یکی از کمپ های کشور اوکراین، اردوی پیش فصل خود را آغاز کند اما بنا به دلایلی این اردو لغو و کاروان تراکتورسازی راهی تهران شد.

توجیه مربیانی که تیم‌های خود را به اردوهای خارج از کشور برده‌اند، کمبود امکانات و زمین‌های نامناسب در کمپ‌های داخلی است. این در حالی است که برخی شهرها مانند اردبیل، تبریز و ارومیه از امکانات حداقلی برای برگزاری اردو برخوردارند و می‌توانند جایگزین کمپ‌های خارجی و متحمل شدن هزینه های گزاف آن شوند.

البته تیم‌های بزرگ دنیا مانند رئال مادرید، بارسلونا، منچستر یونایتد و بایرن مونیخ هم اردوهای پیش‌فصل خود را با وجود در اختیار داشتن امکانات فوق‌پیشرفته در کمپ‌های خود، در کشورهای خارجی و حتی خاور دور برگزار می‌کنند. به طور مثال شاگردان ژوزه مورینیو قرار است راهی چین شوند اما این اردوی خارجی درآمدی نجومی از تبلیغات و برگزاری بازی دوستانه نصیب باشگاه انگلیسی می‌کند.

در حالی که چنین اردوهایی برای تیم های ایرانی هیچ جنبه درآمدزایی ندارند و فقط و فقط هزینه هایی هستد که به روی دوش باشگاه ها اضافه می شوند.

با ایجاد یک کمپ مناسب تمرینی در شهری چون تبریز یا اطراف آن (برای آرامش بیشتر و دوری از حواشی)، می توان این هزینه ها را به درآمد تبدیل کرد و در خدمت مردم و ورزش استان قرار داد.

GouldScrimmage2

برخورداری از آب و هوای مناسب در زمان تعطیلات پیش فصل و داشتن تیم های پرتعداد و حرفه ای فوتبال در شهر و استان امتیازات فوق العاده ای هستند که می توانند نظر مسئولان و مربیان تیمهای ایرانی و حتی خارجی را برای برپایی اردوهای مختلف و نیز برگزاری بازی های تدارکاتی جلب کنند.

ایجاد یک کمپ با دو یا سه زمین تمرینی باکیفیت، استادیومی کوچک اما استاندارد، با برخورداری از سالن های بندسازی، استخر و اقامتگاه مناسب با ۳۰ اتاق مجهز و سالن جلسه و … هر اندازه که در زمان احداث برای مسئولین هزینه‌بر باشد، در کمترین زمان ممکن به درآمدزایی رسیده و موازی با آن، سطح کیفی و فنی فوتبال استان را بالا تر خواهد برد.

ارزانی هزینه سفر، عدم نیاز به تشریفات سفرهای خارجی و دریافت ویزا و …، شرایط آب و هوایی خوب، داشتن ارتفاع مناسب برای بدنسازی و برخورداری از تیم های حرفه ای فوتبال ویژگی ها و امتیازات استان آذربایجان شرقی برای تیم های داخلی و خود تیمهای استان برای برپایی اردوهای مختلف در بازه های زمانی متفاوت می باشد که تنها با احداث یک کمپ تمرینی با امکانات سخت افزاری مناسب، می تواند سکوی پرتاب اقتصادی و فنی برای فوتبال منطقه باشد.

البته برخی باشگاه ها در ارودهای خارجی خود، بیشتر از جنبه فنی، جنبه سیاحتی و روحی را در نظر می گیرند که شاید در جای خود بتوان به آن ها حق داد، اما با این حال اگر هدف رسیدن به آمادگی بدنی بیشتر و هماهنگی بازیکنان می باشد، می توان این نیاز را در کمپ های داخلی و با صرفه جویی بیشتر برطرف کرد.

از طرف دیگر، کمپ هایی با کیفیت نسبتا پایین در شهر های کوچکی چون سرعین و نیر هر ساله میزبان برخی تیم های داخلی است و از این طریق به درآمد خوبی هم رسیده اند، بنابراین بسیار ناامیدکننده خواهد بود که شهری با عظمت تبریز، کمپ تمرینی مناسبی برای استفاده تیم هایش و اجاره به سایر تیم های داخلی و خارجی نداشته باشد…


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :